"Mi csinálja azokat a nagy lila ürülékfoltokat az autómra és a járdára?!"
Ez a kérdés mind gyakrabban hangzik fel az utóbbi években márciustól, amikor egyik napról a másikra mindenhol feltűnnek ezek a terjedelmes piszkítások a települések legbelső részein is, és velünk maradnak egészen őszig. A kérdés nem pusztán elméleti, mivel az autókra rászáradva még kaparással is nehezen távolíthatók el ezek a vastag réteget alkotó foltok, és ha "rossz helyen" parkolunk, a fényezés és a szélvédő nagy felületen szennyeződhet.
A rejtély megoldása - az örvös galamb
Néhány évtizeddel ezelőttig az örvös galamb (Magyarország madarai honlapoldal és Magyarország madáratlasza) a nyiladékokkal tarkított erdők és az erdőszélek emberkerülő, óvatos madara volt.
Azonban az 1970-es évektől megkezdődött a faj urbanizációja, ami az elmúlt néhány évben robbanásszerű növekedést mutat. Ennek egyik jele a hektáronként akár 5-8 páros állománysűrűség, továbbá az épületen (ablakpárkány, balkonláda, erkély) fészkelések mind gyakoribbá válása.
Lehet tenni valamit az ürülékszennyezés ellen?
Az örvös galambok települési jelenléte ellen nincs mit tenni, sőt az állományuk további jelentős és gyors növekedésére lehet számítani.
A szabadban parkoló autók nagymértékű szennyeződése elkerülésének egyetlen - elvi - módja, ha a költési időszakban nem parkolunk fa alatt (bár ez általánosságban nyilván nem életszerű). Azonban még ez sem akadályozza meg, hogy a nyílt helyen álló autónkra ne pottyanjon egy-egy ürülék az átrepülő madaraktól.
A legjelentősebb ürülékszennyezés az éjszakázóhelyek alatt következhet be. Ha ez az autónk éjszakai parkolóhelye felett van, akkor meg lehet próbálkozni az alváshoz korán felgallyazó madarak naponkénti elhessegetésével mindaddig, amíg más helyre nem települnek át aludni (a költést ez nem befolyásolja).
AKIT RÉSZLETESEBBEN IS ÉRDEKEL A TÉMA
Miért az örvös galambnál jelentkezik a probléma?
Az életmódja és a termete miatt.
A kora tavasszal a mediterráneumi telelőterületekről hazatérő madarak hetek alatt párba állnak, és a költés, pontosabban a kotlás elkezdéséig a madarak ugyan arra az ágra járnak vissza és ott szorosan egymáshoz mellett ülve alszanak.
Amint elkezdődik a tojások közel húsz napig tartó, majd a fiatal fiókák melengetése és védelme,
azután etetése, az örvös galambok is magányosan keresik fel az itatókat - a felvétel végég jól
megfigyelhető a galambokra jellemző, a tollazatról lemosódó tollpúder a víz tetején
(fotó, videók: Orbán Zoltán)
Mivel a madarak anyagcseréje gyors, folyamatosan, éjszakai is ürítenek, így egy néhány tenyérnyi felületen jelentős mennyiségű ürülék halmozódik fel már egyetlen éjszaka alatt is, ami néhány nap alatt több centiméteres vastagságot ér el.
(fotó: Orbán Zoltán)
Miután a kotlás kezdetét veszi, az éjszakázóágra (ez lehet az eredeti, de akár más helyen lévő is) már csak egy madár tér vissza, de ez a lényegen, a jelentős piszkításon nemigen változtat.
Ez a viselkedés és az ebből következő ürülékfelhalmozódás egyébként a rokon balkáni gerlére (Magyarország madarai honlapoldal és Magyarország madáratlasza) is jellemző, de ennek jóval kisebb termete, és eltérő táplálkozása (főleg magvakat csipeget) miatt az ürülékszennyezése is kevésbé feltűnő, bár ha ez az autónkon történik, azért észre fogjuk venni.
örvös galambétól (fotó: Orbán Zoltán)
A nagy termetű örvös galamb ürüléke is termetes, ezért ez nemcsak az éjszakázóhelyek alatt lehet zavaró. Bár furcsán hangozhat, de a "potyadék" jellegéből a madarak viselkedésére is következtetni lehet.
vissza, majd amikor a kotló madarat a pártja leváltja, a táplálkozni induló galamb jellegzetes, az előzőtől
teljesen más jellegű "kotlóürülék" formájában szabadul meg ettől (fotók: Orbán Zoltán)
Mitől lila az ürülékük?
Mivel rengeteg fagyalbogyót is fogyasztanak.
A fagyal az egyik legkedveltebb települési sövénybokorfaj, így a városiasodó örvös galambok jelentős mennyiségben tudják fogyasztani ezt a festőtulajdonságú táplálékot.
rügyek) legelése adja, és ha ebből hiányzik a kék vagy lila színanyagokat tartalmazó fagyal
(továbbá vadszőlő, ibolya- és más virág), akkor az ürülékük is zöldes lesz,
itt - valószínűleg - hárstermésekkel (fotó: Orbán Zoltán)
a kezdőoldalon vagy a tematikus összeállításokat tartalmazó lejátszási listák fülön
madárvédelem, a Madárbarátok nagykönyvét ajánljuk figyelmébe (bolt >>), ...

a Madármegfigyelők kézikönyve segíthet önnek (bolt >>)

személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!
Orbán Zoltán