2010.03.23

Lovardák, borászatok, látogatóközpontok, várak figyelmébe ajánljuk: a fecskevédelem turizmusfejlesztési lehetőségeket is nyújt!

Az MME a mindennapi munkájában folyamatosan azt hangsúlyozza, hogy a madárvédelemnek nem csak természetvédelmi vonatkozásai vannak, legalább ilyen fontosak a kiaknázható szabadidő-szervezési, rekreációs, oktatás- és turizmusfejlesztési, munkahelyteremtési, vidékfejlesztési lehetőségek is.

 


Az MME kidolgozott egy koncepciót a turizmusszolgáltatók, a közoktatási intézmények és az önkormányzatok támogatására, ami részletesen bemutatja, hogy a Madárbarát kert programban alkalmazott mindennapi madár- és más állatcsoport-védelmi megoldások miként  használhatóak a helyi szintű szolgáltatásbővítésben, bevételteremtésben. (A Madárbarát településfejlesztés könyv letölthető itt >>.)


Madarász közösségi programjainkon évről-évre azt tapasztaljuk, hogy különösen a természettől mind távolabb élő városlakó, de a falusi emberek is nagyon nagy érdeklődéssel vesznek részt a különböző madármegfigyelő túráinkon, eseményeinken - számuk a múlt évben már meghaladta a ötvenezret!

A madárbarát településfejlesztési koncepció a települési, mikro- és
kistérségi szintű turizmusfejlesztéshez is számos ötletet tartalmaz.

 

A fecskék a turizmus-, az oktatás- és a zöld működés fejlesztésben
A 2010-es fecske év madarai közül a sárfészkeiket az épületeinkre építők mesterséges eszközökkel egyszerűen és jól telepíthetőek. A városiasodott füsti- és molnárfecske különösen alkalmas arra, hogy a jelenlétük kínálta látogatócsalogató, élményt nyújtó hatásokat az érdeklődők kiaknázzák. Természetesen a partifecskék is nyújtanak ilyen lehetőséget, az MME is szervez partifecske megfigyelő programot (részletesen >>), de ők kevésbé városiasodottak, és megtelepítésük is nehezebb, mivel jelentős földmunkát, és akár bányahatósági engedélyeztetést is igényel (részletesen >>).
 

Annak, hogy a fecskékre programokat szervezhessünk, első és legfontosabb feltétele, hogy legyenek fecskék. A meglévő telepeket meg kell őrizni, illetve segítenünk kell a madarakat abban, hogy bővíthessék is a fészkeik számát, de arra is kínálkozik lehetőség, hogy az alkalmas helyeken elősegítsük az új telepek kialakulását.  
 

A meglévő sárfészek-telepek nagy kincset jelentenek, hiszen itt nem kell arra várni, hogy a fecskevédelmi eszközöket elfoglalják, használatba vegyék a madarak. Ilyen helyeken a legfontosabb teendő a fészkek kímélete, illetve a madarak hozzásegítése ahhoz, hogy folyamatosan tatarozhassák a telepet, hogy bővíthessék a fészkek számát. Ehhez a legfontosabb eszköz a sárgyűjtő helyek kialakítása, amiről részletesen olvashat itt >>
 

Új füsti- és molnárfecske kolóniák kialakításához rendelkezésre állnak az égetett cserép anyagú műfészkek, amikből akár több tucat vagy több száz is felhelyezhető az épületek eresze alá, akár ürülékfelfogó fecskepelenkával együtt, hogy tisztán tartható legyen a fészkek alatti terület. Azokon a helyeken, ahol nincs épület vagy nem a meglévő építményeken szeretnénk vendégül látni a madarakat, alkalmazhatjuk a lábazaton álló telepes eszközöket, amelyeket füves, nyílt területekre érdemes kihelyezni, akár több egységet is egymás közelébe telepítve. Végül de nem utolsó sorban, a műfészek-sorok és a mesterséges telepek közelében alakítsunk ki sárgyűjtőhelyet, ami nem csak a madarak életét könnyíti meg, de újabb élményszolgáltatással is gazdagítja a megfigyelőhelyet, hiszen ez a sarat gyűjtő fecskék tömegeit a látogatóktól néhány méterre, jól megfigyelhetően a talajra vonzza. A sárgyűjtő helyekkel kiegészített, lábazaton álló telep "bokrokat" körbevehetjük alacsony léckerítéssel, így biztosítva, hogy a látogatók még véletlenül se mehessenek túl közel a madarakhoz. A fecske élménypontokat kerti bútorokkal, padokkal és asztalokkal tehetjük vonzóvá, ahol leülhetnek, piknikezhetnek, miközben figyelik a telep életét. Természetesen ezek a helyek környezeti nevelési foglalkozások megtartásához is ideálisak.
 

Elsősorban nagyvárosi, belvárosi területeken - ahol magas épületek vannak -, illetve váraknál, várromoknál a különböző odútípusok alkalmazásával sarlófecsketelepek is kialakíthatók.
 

A turizmusszolgáltatók mellett több olyan intézménytípus is létezik, ahol a fecske telepek az oda látogatók és a dolgozók szemléletformálását, kikapcsolódását, gyógyulását segíthetik (bevásárlóközpontok, irodaházak, munkahelyek, áruházláncok, templomkertek, kórházak); illetve olyanok is, ahol a cél kimondottan a fecskék védelme, a cégek tevékenységének zöldítése a cél (áruházláncok, ipartelepek, üzemek).
 

Az MME boltjában fecske műfészkek és molnárfecske telep is vásárolható, de utóbbi akár saját erőből is elkészíthető, ehhez nyújt segítséget a fecske fészekalap oldalunk és a molnárfecske telep oldalunk. A fecskevédelmi eszközök vásárlásával az emberek nem csak a fecskéken segítenek. Úgy szerveztük meg természetbarát boltunk működését, hogy a madárvédelmi eszközök, madaras játékok és ajándéktárgyak jelentős részét csökkent munkaképességű polgártársainkat alkalmazó céggel gyártatjuk. A mintegy 30 fős üzem dolgozói a termékeiket megvásároló Madárbarát kert program résztvevőknek és a szimpatizánsoknak köszönhetően már évek óta biztos munkahellyel rendelkeznek, sőt, a bolt forgalmának növekedésével akár új munkatársak felvételére is lehetőség nyílhat akár már a közeljövőben. 

 A lábazaton álló vagy ...

 

 ... mobil mesterséges molnárfecske telepek, ...

 

 ... és a telepesen kihelyezhető mű fecskefészkek (a képen molnárfecskéké)
a sárfészket építő fecskefajok nagy számban és könnyen telepíthetők
a turisztikai helyszínekre, a tevékenységüket zöldíteni szándékozó
cégekhez.

 

A partifecske látogatóközpontok kialakítása már munkásabb, de jó
élményszolgáltatás-bővítést kínál (Grafika: Zsoldos Márton). 

 

 A turizmus számára célpontot jelentő belvárosi épületek, várak és
várromok (a fővárosban például a Citadella és a Vár) ideális
helyei lehetnek az akár több odúegységből kialakított, 50-100
pár befogadására alkalmas sarlósfecske telepeknek, amire
"Csodálatos madarak!"típusú madármegfigyelő programok
szervezhetők.

 

 
A sárfészek-telepek rendkívül látványosak, ...

 

 
 ... érdekesek, hiszen az emberrel szemben bizalmas madarak ... 

 

 
... tömegei az érdeklődőktől néhány méterre, magukat nem zavartatva
röpködnek, tollászkodnak, etetik a fiókáikat (Fotó: Drexler Szilárd).

 

 
 A telepek működéséhez nélkülözhetetlen, ezért azokkal párhuzamosan
alkalmazandó sárgyűjtő helyek további élményt jelentenek
a látogatóknak, mert ...

 

 
 ... a fecskék (a képeken molnárfecskék) nagy
tömegekben látogatják ezeket.

 

 


 

Meddig érdemes kihelyezni a fecske műfészkeket, mesterséges telepeket?
A fecskék évente kétszer költenek: az első költés április-májusban, a második június-júliusban kezdődik. Ehhez igazodva a kora tavasztól a nyár közepéig kihelyezett fészkekben, telepekben még az évben lehet költés, de az sem probléma, ha valaki csak ősszel vagy télen tudja telepíteni az eszközöket, mert ezeket a következő költési szezontól már birtokba tudják venni a madarak.

 

Kinek ajánljuk a fecsketelepek alkalmazását?
A fecskék közkedvelt, közismert madarak, akiknek rendkívül sokat köszönhet mind a gazdálkodó, mind a városlakó ember. Az állattartással foglalkozók azért örülnek nekik, mert összefogdossák a jószágokat gyötrő, és ezzel gazdasági károkat is okozó legyeket, szúnyogokat, böglyöket és bagócsokat. A települések természettől távolabb élő lakói számára a fecskék a vadon világát hozzák el az ablakbeugrókba, erkélyekre, ereszaljakba, hol évente kétszer is élvezhetjük a fiókanevelés diszkrét nyüzsgését, az öreg és a fiatal madarak halk beszélgetését - ritkán használt, rendkívül kifejező hangutánzó szavunkkal - a fecsferikélést. Az alábbiakban vázlatosan áttekintjük azon intézménytípusok körét, amelyek különböző célból alkalmazhatják a fecskevédelmi eszközöket, amiről a honlapjukon is beszámolhatnak, tájékoztatva ezzel a célcsoportjukat, partnereiket. Emellett természetesen más helyszínek is szóba jöhetnek, várjuk a javaslatokat, illetve a megvalósult kezdeményezéseket, melyekről időről-időre be tudnánk számolni (kapcsolat). 

 

Lovardák, borászatok
A lovas tanyák, borászatok a fecskék élőhelyén, többnyire már eleve turizmus szolgáltatóként működnek. A madárvédelmi, különösen a telepesen alkalmazott fecskevédelmi eszközök akár kiegészítő, akár önálló attrakcióként remek élménybővítési lehetőséget kínálnak. A nagy forgalmú lovas- és borturizmus-központok akár olyan tőkeerősek és elszántak lehetnek, hogy a füsti és molnárfecske mellett partifecske látogatóközpontot is kialakíthatnak.  

 
 A borvidékek kiterjed borturizmus szolgáltatásába remek kiegészítő
programot kínálhatnak a fecsketelepek.

 

 
 A lovas és pusztai életmódot bemutató központok elsősorban a füsti
fecskék, de a molnárfecskék számára is jó élőhelyet jelentenek,
így itt is érdemes az élményszolgáltatás körébe felvenni
a fecske telepeket.

 

Nemzeti parkok, tájházak, falumúzeumok
Az öko- és falusi turizmusban alapvető szerepet játszó nemzeti parki oktató és látogatóközpontok, tájházak és falumúzeumok épületei és udvarai akár több százas fecske telepeknek adhatnak helyet.  

 

Várak, várromok
A kolibrikkel rokonságban álló sarlósfecskék (csak a nevükben fecskék) magas épületek falhasadékaiban költenek. A három rekeszes odútelep-egységekből akár százas telepek is kialakíthatók (ilyen jelenleg nincs Magyarországon), ahol a jellegzetes sivító hangú, sólyomreptű madarak megfigyelése hatalmas élmény lehet, amire "Csodálatos madarak!"típusú madármegfigyelő programok szervezhetők.

 

Horgász egyesületek, halgazdaságok
Amennyiben megfelelő fészkelőhelyekkel rendelkeznek, a vizes élőhelyeken működő horgász- és halastavak alapvető fontosságú bázisai lehetnek a fecskevédelemnek, mivel itt a madarak nem csak ivóvizet, de sárgyűjtő helyet, és elegendő táplálékot is találhatnak. A horgásztavakra látogató vendégek és családtagjaik számára nagy élményt nyújthat egy-egy füsti vagy molnárfecske telep, és a víz felett vadászó fecskék látványa.

 

Települési önkormányzatok, irodaházak
A települési önkormányzatok város- ás faluházai, a cégek (különösen a külterületen lévők) irodaházai körül lévő füves területek jó lehetőséget kínálnak arra, hogy a Madárbarát munkahely programba bekapcsolódva, a fecskevédelmi eszközök, a fészektelepek és a sárgyűjtő helyek alkalmazásával madárvédelemmel is színesítsék a környezetüket. 

 

Oktatási intézmények
Az óvoda és iskolaudvarok, az épületek ideális elhelyezést biztosíthatnak a fecske telepeknek, itt a madarak állandó felügyelet mellett élhetik az életüket, miközben a pedagógusok a madarak megfigyelésével, a telep gondozásával színesíthetik a környezeti nevelési munkát. 

 

Kórházak, nyugdíjas otthonok, gondozóházak
A kertek fontos szerepet tölthetnek be a kórházban lábadozó betegek, az idősek otthonában, gondozóházakban lakók életében, hiszen jó időben kellemes környezetet biztosítanak a szabad levegőn tett sétákhoz, a padokon való üldögéléshez, pihenéshez. Ezekben a parkokban lehet és érdemes helyet találni a molnárfecske telepeknek, ahol a madarak megfigyelése - ha csak néhány percre is - segíthet elterelni az emberek figyelmét a gondokról.

 

Büntetésvégrehajtási intézmények
Az MME-nek természetesen nem tiszte beleszólni a fegy- és fogházak, börtönök, nevelőintézetek működésébe, de madártani és pedagógiai szempontból nézve ezek az intézmények is alkalmasak lehetnek fecsketelepek működtetésére és fenntartására, ami mind a fogvatartottak számára, mind a humán küldetés ellátása tekintetében hordozhat kihasználható előnyöket.

 

Benzinkutak
Az elsősorban külterületi utak mentén álló benzinkutak füves területei ideális helyet biztosíthatnak a fecske telepeknek, ahol a sárgyűjtőhelyek kialakítása sem jelent problémát. A tankolni és pihenni megálló utazók a padokról vagy akár a büféből is figyelhetik a madarak életét, ami érdekes és újszerű élményt jelenthet számukra, és a fenntartók is hozzájárulhatnak a természet védelméhez.

 

Élelmiszáruház-láncok
Sajnálatos módon sok élelmiszeráruház-lánc nemkívánatos vendégként tekint a fecskékre, és az épületeken passzív vagy aktív fecske távol tartó eszközöket alkalmaz. Pedig a részleges fecskeriasztás mellett legalább az ereszaljak egy részén megmaradhatnának a fészkek, ha a fenntartók felszerelnék alájuk az ürülékfelfogó fecskepelenkát, amivel a "piszok" probléma kezelhető lenne. Amennyiben az épületeken semmiféleképpen nem maradhatnak a fecskék, a parkoló füves területén elhelyezett mesterséges telepekkel ellensúlyozható lenne a fészkelőhely-vesztés, a vásárlók is érdekes élménnyel gazdagodhatnának, amivel a tulajdonosok is jelezhetnék madárbarát hozzáállásukat.

 Ezen az élelmiszer áruházon az eresz alatti építészeti megoldás, ...

 

 ... egy másikon pedig a levert fészek elé kihúzott tüskesorral akadályozzák
meg a fecskék költését. Ilyen esetekben a fecskepelenka vagy
az épület közelébe kihelyezett mesterséges telepek
ellensúlyozhatják az élőhelyvesztést.

 

Malmok, üzemek, ipari telephelyek
A magas épületekkel rendelkező ipari üzemeket különösen a molnárfecskék lakják be előszeretettel. Ezeken a helyeken meglepően jók a tapasztalatok, mivel a madarak nem okoznak gondot, hiszen nincsenek civil látogatók, akiket zavarhatnának. Amennyiben megszűnt vagy nincs az ilyen telepek közelében sárgyűjtő hely, a fecskék védelme segíthető sárgyűjtő helyek kialakításával, de akár mesterséges telepek kihelyezésével is.

 
 Tiszavasváriban ez a hatalmas ipari létesítmény ...

 

 
 ... sok száz molnárfecskének, egy rendkívül látványos, a természetes
sziklai élőhelyet idéző telepnek ad otthont évek óta.

 

Bányák
A homokbányák a partifecskék (és a gyurgyalagok) fontosabb élőhelyei, mert a folyamszabályozások következtében csökkentek a szakadó partfalakban lévő természetes fészektelepek. Ezeken a helyeken a bányászati és természetvédelmi szempontok, a termelő munka összehangolásával lehet biztosítani a védett madarak megmaradását és a gazdasági érdeket. Nagyon fontos, hogy ez a két, látszólag ellentétes működés összeegyeztethető, hiszen a partifecske telepek hosszú távú fennmaradásához szükséges a régi telepfal-szakaszok felújító letermelése.

 
 A homokbányák a partifecskék és a gyurgyalagok fontos élőhelyei
(Fotók és szöveg: Orbán Zoltán).

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak 

 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

 

     Egyéni és céges adományozás >>

 

Köszönjük!