Mesterséges molnárfecsketelepek

 A fecske műfészkek és a fészekalapok esőtől védett, fedett épületrészeken, tehát a fecskék hagyományos költőhelyein segítik a füsti és a molnárfecskék fészkelését. Ezt azonban, különösen a csapatos költésre hajlamos molnárfecskék esetében, olyan mesterséges telepekkel is segíthetjük, melyeket nem esővédett fal- és kerítésszakaszokra,  udvarokra, kertekbe, borászatokba, lovardákba, látogatóközpontokba telepíthetünk, ahol jól alkalmazhatók a turizmusfejlesztésben is.

molnarfecske_hotel_Dombovar_20240329_Orban_Zoltan_21.JPG

Lábazaton álló mesterséges molnárfecsketelep Dombóváron - kivitelezési szempontból ez a legegyszerűbb, legjobb megoldás (fotó: Orbán Zoltán)


Egy-egy ilyen telep fontos látványossága, környezettudatosságunk hírvivője lehet a Madárbarát óvodában, Madárbarát iskolában, Madárbarát munkahelyen, nem is beszélve arról, hogy milyen érdekes vonzerő lehet a madárbarát településfejlesztés ökoturisztikai programjában. Azokon a közösségi helyszíneken pedig, ahol az épületeken fecske távoltartási eszközöket kellet alkalmazni, a fecskék számára a mesterséges telepekkel lehet a költőhelyet pótolni. 

 

 

 

Műfészkek telepes kihelyezése

 

A fecsketelep kialakításának legegyszerűbb módja, ha a műfészkeket csoportosan helyezzük ki. Ennek alap megoldása, ha a fészkeket a fecskék hagyományos fészkelőhelyére, az eresz alá szereljük fel. Amenyiben azonban esővédő féltetőt is szerelünk föléjük, akkor nyílt falakon is vendégül láthatóak vagy a nem megfelelő helyekről ide áttelepíthetőek.  

 

 


Esővédő féltetővel ellátott molnárfecske ...

 

 


... és füsti fecske műfészkek csoportosan kihelyezve ...

 

 


... raktárépület külső falára (Fotók: Orbán Zoltán).

 

 


Füstifecske-műfészkek telepesen kihelyezve Sormáson (Zala megye), ...

 

 


... ahol molnárfecskék költenek a falazással "befejezett" fészkekben
(Fotók: Darázsi Zsolt)

 

 

 

 

Lábazaton álló telepek

 

Míg a következő fejezetben bemutatott mobil fecsketelep egy oldalon kínál fészkelési lehetőséget a madarak számára, addig a lábazaton álló eszközön a fészkek nem csak egymás felett több sorban, de szimmetrikusan, a telep mindkét oldalán elhelyezkedhetnek. Fontos, hogy a telepnek akkora tartólábai legyenek, hogy a fészkek és fészekhelyek legalább 3, de inkább 4-5 méter magasságban legyenek. 

 

 


Az fa lábazaton álló telepek elkészítése egyszerűbb (Fotó: Orbán Zoltán)

 

 


Tóth Bence Péter okleveles építészmérnök versenypályázatra benyújtott fecsketelepének
letölthető tervrajza, amit bárki szabadon megvalósíthat (a szerző elérhetősége is
megtalálható a témáról írt Madártávlat cikkben
[Madártávlat 2020. ősz, 16-19. o.])

 

 

 

 

Egy másik megoldást alkalmazott az STKH Hulladékkezelő Kft.2022 tavaszán ezzel a fecskelakótelepével >>

 

Mindkét műfészektelep-típus alkalmas az útban lévő fecskefészkek áttelepíthetésére az épületekről úgy, hogy a madarak ne veszítsék el a költőhelyüket, és évről évre visszatérhessenek.

 

 

Mobil telep készítése

A mesterséges molnárfecsketelep a néhány fészek befogadására alkalmas fészekalapok nagyobb, 1,5-2 m hosszú, esővédő féltetővel ellátott változata. Alap adatok: