Téli madáretetés

Télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad, ráadásul a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. 

Ezek a madarak az evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetően (melynek egyik fontos elemét éppen a madárvonulás jelenti) természetesen emberi segítség, etetés nélkül képesek túlélni a telet, azonban: 

  • a madarak látványa, közeli megfigyelhetősége rendkívüli élményt jelent gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, ami egyben a természeti környezet megóvására ösztönöz bennünket;
  • a madarak jelenléte biológiai védekezést jelent az általuk az etetőhely közelében összeszedett gyommagvaknak, rovar- és kisrágcsáló-kártevőknek köszönhetően.

Az énekesmadár-etetésen tehát mindkét fél, ember és madár egyaránt nyer, de csak akkor, ha ezt jókor és jól tesszük! Ebben segít ez az oldal és a kapcsolódó aloldalak.

A tél az utolsókat rúgja, etessük madarainkat még Húsvétkor is – az ünnepek alatt még működik a rónafalui etetőkameránk!

A tél idén egészen Húsvétig kitart, talán még azután is. A hótakaró elfedi a táplálékot a még itt tartózkodó téli vendég és az éppen csak hazaérkezett vándormadaraink elől. Ezért kérjük a madárbarátokat, hogy az ünnepek alatt is etessék szárnyas kedvenceinket.

Az idei szezonban a „Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013” támogatásával zajló „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” című projekt keretében újabb, korábban gólyafészkeknél kihelyezett kamerát üzemeltünk be a Salgótarjánhoz tartozó Rónafalun. A kamera Európa legnagyobb bazaltplatóján, a Medves-fensík peremén, mintegy 530 m tengerszint feletti magasságban került kihelyezésre.
 

Zöldikék és meggyvágó a Rónafalui webkamera képén.


Ahogyan az Rónafaluban még működő etetőkameránk képein is jól látszik, még mindig nagy a forgalom a hóesésben. Zöldikék, meggyvágók, cinegék és a harkályok is folyamatoson látogatják az etetőt.

A közvetített képeket idén már csak az ünnepek alatt láthatják a kedves látogatók. Minden kamera weboldalán található egy lista a kamerákon eddig megfigyelt madárfajokról, ha Ön újabbal is "találkozik" kérjük, jelezze nekünk!

Jó megfigyelést kívánunk mindenkinek a húsvéti „téli” napokra!

 

Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!

 

 


A program a „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” (HUSK/1101/2.2.1/0336) projekt keretében, a „Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013” támogatásával valósul meg.

Etetési szezon - segítsük a madarakat!

Etetési szezon − segítsük a madarakat!
Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. Bár a ház körül is gyakori madarak emberi segítség nélkül is átvészelnék a telet, az etetés nagy könnyebbséget és biztonságot jelent számukra − nekünk pedig rengeteg megfigyelési élményt −, különösen itatással és mesterséges odúkkal együtt, de csak akkor, ha az etetést folyamatosan, egész télen végezzük.

Segítség az etetéshez és az oldal használatához
A téli madáretetés a legtöbb fajt érintő, akár hat hónapon át tartó, éppen ezért az egyik legösszetettebb madárvédelmi tevékenység. A felhasználható eleségek és a felkínálás módjának sokfélesége, az etetőre látogató madarak változatos viselkedése, életmódja és biológiai igénye, a madáretetéshez kapcsolható szabadidő eltöltési, pedagógiai alkalmazási és turizmusfejlesztési lehetőségek miatt a kapcsolódó ismeretek részletes áttekintése nem lehetséges egyetlen oldalon. Ezért az alábbi összefoglaló fejezetekben csak az általános információkat ismertetjük, a részletekért, kérjük, kattintson a felajánlott linkekre vagy látogasson el a Téli madáretetés menüpontunkra, melynek bal oldalán tallózhat az etetéshez kapcsolódó témák között.

 

Mikor etessünk?
Az etetési időszak dandárja Magyarországon az első fagyok beköszöntétől (általában november elejétől) ezek tartós megszűnéséig (akár április közepéig) tart. Azonban az sem okoz gondot, ha a madáretetést − különösen ha új helyen szeretnénk elindítani ezt − már az ősz beköszöntével, szeptember elején elkezdjük. Különösen akkor, ha az aszályos időjárás miatt gyenge volt a fűfélék terméshozama.

Áprilistól ne etessünk!

A madarak a világ bármely pontján, így Magyarországon is úgy időzítik a költéskezdést, hogy a fiókák kikelésére elegendő táplálék álljon rendelkezésre azok etetéséhez. Hazánkban (és Európa középső sávjában) az énekesmadarak fiókaetetési szezonja április közepétől kezdődik és mivel a szaporodási időszakban nincs jelentős magtermés, a magevő madaraink is alapvetően rovarokkal etetik a fiókáikat. Ezért a téli etetés folytatása, a magtáplálék potenciális életveszélyt jelent a fiókák számára.

A szülők által napraforgómaggal etetett széncinege-fióka teteme (fotó: Pócsi Ági)

A szülők által napraforgómaggal etetett széncinege-fióka teteme (fotó: Pócsi Ági)

tartalom gomb

 

 

Szüksége van a madaraknak tavaszi-nyári etetésre?

Nincs.

Vadállatok csak ott él(het)nek, ahol megtalálják az alapvető létfeltételeiket. Ahol ez hiányzik, nem kezdenek el költeni és nem állnak meg hosszabb időre sem a vonulási, sem a telelési időszakban.  

A településeinknek éppen azért olyan gazdag az állatvilága, mert ez a rengeteg faj pihenő-, táplálkozó- és akár szaporodóhelyet is talál a parkok fáin és bokrain, továbbá az épületeinken.  

Télen sem azért etetjük a madarakat, hogy életben maradjanak, hanem azért, hogy:

  • természetmegfigyelési élményt nyújtsanak a mindinkább városias életmódot folytató embereknek (ez egyben természetvédelmi érzékenyítést is jelent);
  • az etető környékén tartózkodó madarak összeszedik a rovar és egyéb kártevőket, gyommagvakat. 


Veszélyes lehet a fiókákra a tavaszi-nyári etetés?

Igen.

Miért? A mérsékelt övben, ahol élünk, a költési időszakban nincs elegendő magtáplálék (az majd csak őszre érik be), ezért a magevőink is alapvetően rovarokkal etetik a fiókáikat. Ez nemcsak könnyen emészthető számukra, de a vízigényüket is ebből fedezik, ezért a nálunk fészkelő madárszülők nem is itatják a fiókáikat. 

Az evolúciósan maggal etetéshez alkalmazkodott madárfajoknál (ilyen például a közkedvelt kalitkamadár zebrapinty) a szülők a magtáplálékot meghántolják, felaprítják, majd lenyelve előemésztik, és ezt az emésztőenzimekkel, gyomornedvekkel kevert, a vízigényt is kielégítő keveréket felöklendezve adják a fiókáiknak. 

A napraforgómag a madaraink fiókái számára azért sem megfelelő táplálék, mert a magetetéshez nem alkalmazkodott szülők meg sem pucolják azt, héjastól tuszkolják a tátogó csőrökbe! A folyamatosan hordott, emésztetlenül felhalmozódó, száraz magvak teljesen megtöltik a gyomrot, majd a nyelőcsövet, így a fiókák több napnyi szenvedés után funkcionálisan éhen és szomjan pusztulnak (lásd az alábbi képsorozatot).

szencinege_7_fiokas_feszekalj_napraforgomag_etetestol_elpusztulva_Veresegyház_20200509_4_.JPG
szencinege_7_fiokas_feszekalj_napraforgomag_etetestol_elpusztulva_Veresegyház_20200509_2_.JPG
szencinege_7_fiokas_feszekalj_napraforgomag_etetestol_elpusztulva_Veresegyház_20200509_3_.JP
szencinege_7_fiokas_feszekalj_napraforgomag_etetestol_elpusztulva_Veresegyház_20200509_1_.JPG
Ez a hétfiókás széncinege-fészekalj 2020. május 9-én pusztult el Magyarországon. A felvételek május
26-án készültek, amikorra a hangyák már lepucolták a tetemeket, így láthatóvá vált, hogy a fiókák
gyomrát és részben a nyelőcsövét is kitöltötték a közeli etetőről a szülők által hordott, bontatlan
napraforgómagok, így a rovartáplálékot igénylő fiókák a számukra emészthetetlen
magvaktól gyakorlatilag éhen pusztultak (fotók: Pócsi Ágnes)

 

A fenti, elsődleges kockázat mellett az alábbi, közép és hosszú távon gondot jelentő, viselkedéstorzító problémákkal is számolni kell:

  • a természetestől eltérő táplálékviszonyokhoz szoktatja a felnövekvő generációkat, 
  • a mesterséges táplálékbőség folyamatos emberi beavatkozás nélkül életképtelen szintűre növelheti a terület fészkelőállományát.

  

MME_YouTube_csatorna_lejatszasi_listak_oldal_1_honlapra.JPG
Figyelmébe ajánljuk az MME YouTube csatornáját, ahol ezres nagyságrendű videóból válogathat 
a kezdőoldalon vagy a tematikus összeállításokat tartalmazó lejátszási listák fülön
 
Orbán Zoltán: Madárbarátok nagykönyve - külső borító
Amennyiben érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a kertben végezhető mindennapi gyakorlati
madárvédelem, a Madárbarátok nagykönyvét ajánljuk figyelmébe (bolt >>), ...
 
Orbán Zoltán: Madármegfigyelők kézikönyve - külső borító
... ha pedig szeretné jobban megismerni, meg is határozni az eközben látott madarakat, 
a Madármegfigyelők kézikönyve segíthet önnek (bolt >>)