Az etető kiegészítői

Számos olyan eszköz és praktika áll rendelkezésre, amelyek segítésével a téli madáretetéssel kertünkbe csalogatott madaraknak segíthetünk. Ilyen például az itatás vagy a hideg téli éjszakákon szélcsendes helyet biztosító odúk kihelyezése. 

 


Madáritatás télen

Tartós, több napig vagy hétig tartó kemény fagyok idején nem csak a táplálék, de a folyékony halmazállapotú víz megtalálása is kritikus tényezővé válik a madarak túlélése szempontjából. A fagyos levegő a szervezet hasonló fokú kiszáradását okozza, mint egy forró kánikulai nap. Ezért kell télen a madaraknak (is) fokozottan ügyelniük a folyadékvesztés pótlására.

Ezért hangsúlyozzuk a Madárbarát kert programban annak fontosságát, hogy  a lehető legtöbb madáretető mellett működjön itató-madárfürdő is. Azok, akik télen is itatják a madarakat tudják, hogy szárnyas kosztosaink majdnem olyan gyakran láthatóak az itatókon, mint magot, almát, cinkegolyót csipegetve.

 

Hazánkban egyre gyakrabban szárazak, hó- és zúzmaramnetesek a telek, így ez a vízutánpótlási forma nem mindig elérhető, arról már nem is beszélve, hogy a vízfürdő a tollazatuk tisztán tartásához is fontos.

 

 

Azt, hogy milyen mértékben igénylik az etetőket látogató madarak az ivóvizet, jól jelzi az alábbi videofelvétel is. A talajetetőre kora reggel táplálkozni érkező madarak szinte azonnal felkeresik a megszokott itatót is, melynek vize azonban az éjszaka folyamán befagyott. A rendkívül intelligens, élelmes verebek megpróbálnak a jég széléből csipegetni és az itt keletkező olvadékvíz-filmből inni, ami azonban nem túl hatékony. Amint a jég helyére csapmeleg víz kerül, a vegyes mezei- és háziveréb-csapat mellett más fajok (a felvételen meggyvágó, kék és széncinege) is megjelennek, hogy ihassanak, majd a kora délután kisütő bágyadt napfényben fürödjenek is.

 

 


Az itatók jégtelenítése

Télen a lényeg nem az, hogy a madarak számára a nap minden percében rendelkezésre álljon a víz. Már az is nagy könnyebbség nekik, ha legalább néhány órán keresztül hozzáférhetnek. Ezért elegendő, ha naponta egy-két alkalommal kiszedjük az itatóból a jeget, és a helyére maximum langyos csapvizet töltünk.

 


Télen az olajos magvakat fogyasztó madarak a fokozott vízigényüket
a befagyott itatókból nem tudják fedezni (Fotó: Orbán Zoltán).

A jég eltávolítása gondot okozhat, ha a hidegben rideggé, törékennyé váló, például kerámia itatót használunk. Ezért a legjobb 40–50 cm átmérőjű, 5–10 cm mély műanyag virágalátét itatót alkalmazni, amiben a madarak fürödni is tudnak.

Az itató sérülését, eltörését úgy kerülhetjük el, ha langyos csapvizet folyatunk először a jégre, majd a felfordított itató aljára, ami megszünteti a jég tapadását, és egy tömbben kiesik a tálból. Ezt követően már csak fel kell tölteni az itatót, amihez vödör helyett szűk kiöntőnyílású locsolókannát vagy palackot használjunk, mert így el tudjuk kerülni a víz melléfolyatását, ami másnap reggelre az itatót mozdíthatatlanul az aljzathoz fagyaszthatja. Segíti a jégtelenítést a vízbe helyezett ülőrúd, mert ennél fogva könnyebben mozgathatjuk a befagyott itatót. 

 


Télen a nem fémből készült itatókkal óvatosabban kell bánni a törésveszély miatt,
ezért langyos vízzel lazítsuk fel, majd óvatosan üssük ki a jeget, ...

 


... majd tegyük vissza az ülőágat, ...

 


... és töltsük fel langyos vízzel a megtisztított itatót (Fotók: Orbán Zoltán).

 

Annak érdekében, hogy embertársaink is biztonságban legyenek, az ablakpárkányra, erkélykorlátra kihelyezett itatókat mindig megfelelően rögzítsük, amire az itató vizébe helyezett kellő nagyságú kő is megfelel.

A Madárbarát kert programban is fontos a környezettudatosaág, ami a vízzel való takarékos bánásmódra különösen igaz.

 

 


Ha télen is itatunk, és van komposztálónk is, az itató naponta eltávolított jegét érdemes
erre halmozni (komposztáló hiányában egy-egy fa vagy bokor tövébe is tehetjük),
mert olvadáskor a jég öntözővízként hasznosul. Az itatók akár 6-8 liternyi
vizét érdemes egész évben ilyen odafigyeléssel kezelni és a naponta
cserélt vizet így öntözésre felhasználni, ami éves szinten
sok száz liternyi hasznosítást jelent!
(Fotók: Orbán Zoltán)

 

Néhány trükk a téli itatás megkönnyítéséhez