2012.05.21

Új odúcsaláddal készül az MME az énekesmadarak másodköltésére




Az idén tíz éves jubileumát ünneplő Madárbarát kert program célja a természetvédelem társadalmi szintű népszerűsítése. Ebben a legfontosabb segítőink éppen azok a körülöttünk élő állatok, melyek a különböző eszközeinket használva gyakran testközelbe engednek magukhoz. Nekik köszönhetően olyan megfigyelési élményekben lehet részünk, amit eddig csak a profi madarászok és természetfilmesek élhettek át.


Új, üveg betekintőoldalú odúcsaládunk segítségével mostantól a fiókák felnövekedését is nyomon követhetjük.

Május második felében, ezekben a napokban hagyták vagy hagyják el az odúkat az első költés fiókái, melyeket a szülők általában még 7-10 napig utógondoznak. Ezt követően, június első felében indul a második költési periódus: az új fészkek építése, a tojásrakás, a kotlás, majd a fiókanevelés.

Mivel az első fészekaljak kirepülését követően úgyis gondoskodnunk kell az odúk takarításáról, a régi fészekanyag eltávolításáról (részletek >>), ezt az alkalmat a madármegfigyelési lehetőségek bővítésére is felhasználhatjuk.

A legegyszerűbb megoldás, ha a hagyományos mesterséges odút
az ablakkeretre függesztjük, ...

... ahol jól megfigyelhetjük a sürgölődő madarak
(széncinege) életét.


Még ennél is nagyobb élményt kínálnak azok az üveg hát- vagy oldalfalú B típusú odúk, melyeket az ablakhoz kihelyezve − természetesen a szükséges természetvédelmi szempontok maximális szem előtt tartásával − a fészkek mindeddig rejtett életének is szemtanúi lehetünk.

Az új látványodúcsalád három tagja.


Üveg hátfalú ablakodú széncinege fészekkel.


Az ablakodúk alkalmazásának és beszerezhetőségének részleteiről itt olvashat >>.








Orbán Zoltán