2011.07.29

Sokkoló videó a ciprusi madárbefogásokról




Mint arról korábban már többször is beszámoltunk, drasztikusan megnőtt az illegális madárbefogások száma a mediterrán országokban. Egy cipruson végzett felmérés szerint 2010-ben közel kétszer annyi hálót és lépvesszőt helyeztek ki az orvvadászok mint egy évvel korábban.


Az illegális vadászat elsősorban a Magyarországon is honos barátposzátákat érinti, de más énekesmadarak is áldozatául esnek. A ciprusi éttermek sajnos biztos felvásárlói a befogott madaraknak, ugyanis belőlük készítik az „ambelopoulia” nevű ételt.

Az alábbi videót az MME ciprusi partnere készítette, hogy felhívja a figyelmet erre az egyre növekvő problémára, amely messze nem csak a szigetország madárállományát veszélyezteti, hanem pl. a magyarországi költöző egyedeket is.



Sokkoló videó a ciprusi madárbefogásokról
(készítette: BirdLife Ciprus)


A szándékosan befogott madarak mellett számos más faj, többek között baglyok, légykapók és a ciprusi hantmadár is a hálókba akad. A szakemberek becslése szerint – a vizsgált Famagusta és Larnaca kerületekben – 1,4 millió madár esett az orvvadászok áldozatául.

A madarak csapdázása 30 éve illegális Cipruson. Az adatokból kiderül, hogy az elmúlt 9 évben nem sikerült megakadályozni az illegális madárbefogások számának növekedését, ez pedig komoly kudarc. Bár az 1990-es szinthez képest csökkenés mutatkozott, a növekedő trend előrevetíti egy ökológiai katasztrófa rémképét. Az Európai Unió tagállamaira a közös Madárvédelmi Irányelv komoly kötelezettségeket ró – különösen a költöző - madarak védelme – terén. A ciprusi rendőrség többször fellépett a „felvásárló piacot” jelentő, ambelopouliát is felszolgáló éttermek ellen, ez azonban kiváltotta a helyiek tiltakozását. Parlamenti képviselők és más közéleti személyiségek felszólalása megalapozhatja a hosszú távú állami fellépést az ügyben, ami biztosítja Ciprus biológia sokféleségének megőrzését.

Kapcsolódó oldalak









Szász Péter
A fenti kis képen barátposzáta hím látható
(fotó: Máté Bence)