Gyöngybaglyok életét mutatta be a nyertes fotópályázat
Jakab Sándor tagtársunk nyerte idén a „Birdo - Az év madárfotósa - Bird Photographer of the Year” pályázat „Madárvédelem” kategóriáját „A gyöngybaglyok és a magtár” címen.
A pályamű 8 fotón keresztül mutatta be a fokozottan védett gyöngybaglyok (Tyto alba) életét a Borsodi-Mezőség Tájvédelmi körzet területén.
A fotók szemléletesen és hitelesen mutatják be a madárvédelmen túl a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és az MME Bükki Helyi Csoport madarakért tett közös erőfeszítését, tükrözve ezzel az állami és a civil természetvédelem együttműködésének fontosságát.
A kb. 120 éves magtár, melyben a fotókon szereplő gyöngybaglyok élnek, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) működési területén található. A 90-es években az egyesület egy mesterséges gyöngybagoly költőládát helyezett ki a padlására, amit a faj sikeresen el is foglalt. Ezután az illetékes természetvédelmi őr követte nyomon a gyöngybagoly költéseket, gyűrűzte a fiókákat, valamint gyűjtötte mintaként a köpeteket. A bagolyköpetek vizsgálatával ugyanis a környék zsákmányállatairól is információkat nyerhetünk.
A költőládát az évek múltával sajnos „utolérte az idő vasfoga”, leszakadt a helyéről, javíthatatlanná vált. 2 évvel ezelőtt azonban a BNPI Természetmegőrzési Osztályának segítségével lecseréltük és a gyöngybaglyok rögtön el is foglalták! A tavalyi táplálékdús évben a madarak étlapján védett hörcsögöket (Cricetus cricetus) is megfigyeltünk, valamint a pocokgradációnak „hála” 2 fészekalj, összesen 14 fióka repült ki innen!
A magtár nem csak a gyöngybaglyoknak ad otthont. Költenek itt rendszeresen vörös vércsék (Falco tinnunculus) is, valamint a környék olyan „jó szomszédoknak” ad otthont, mint a parlagi sas (Aquila heliaca) és a szalakóta (Coracias garrulus).
„A gyöngybaglyok és a magtár” győztes fotósorozat egyik képe jelenleg a Fővárosi Állat- és Növénykertben került bemutatásra, majd vándorkiállítás formájában az ország több helyszínére is ellátogat, jelképezve „szívügyünket”, a madarak és a természet védelmét!
Az alábbi galériában megtekinthetők a további nyertes fotók:
Képgaléria - kattintson a jobbra-balra nyilakra a képek megtekintéséhez.
A tavalyi évben is Jakab Sándor tagtársunk kapta meg ezen fotópályázat első helyét a „Madárvédelem” kategóriában, akkor „Szalakóta LIFE” címmel mutatta be a szalakótavédelem gyakorlati oldalát.
Minden díjazottnak gratulálunk! Szeressük és tiszteljük a madarakat!