Odúlakó madaraink védelme Budapesten 2024-ben
Helyi csoportunk hosszú ideje foglalkozik odútelepek üzemeltetésével. Ezeket városi közparkokban, külsőbb kerületek védett és védelemre érdemes területein helyeztük ki és tartjuk fenn.
Budapesten a kihelyezett odútelepeinken több mint 1500 odút kezelünk, amelyek nagyobb része B, kisebb része D típusú.
Ezek a következőképpen oszlanak el:
- A BKM Nonprofit Zrt. Főkert Kertészeti Diviziójának kezelésében (továbbiakban Főkert) levő közparkokban 931 db.,
- a Főkert által kezelt helyi jelentőségű védett területeken 430 db. illetve,
- további védett és természetközeli területeken 170 odú biztosít fészkelési lehetőségeket a madarak számára. (Ilyen például a Farkasréti-temető vagy Csillebérc)
Minden évben vannak olyan odúk, amelyek különböző okokból eltűnnek.
Az idei évben összesen 1531 odút tudtunk ellenőrizni.
A 2024-es eredmények a következők:
- Főkert által fenntartott közparkokban: 464 odút foglaltak el a madarak, amely 50%-os megtelepedési arány.
Ezen felül még lehettek további költések, ugyanis egyes fajok kétszer is nevelhetnek fiókákat, meghiúsult fészkelés esetén pedig lehetnek pótköltések is. A belvárosi területeken, ahol kevés a növényzet, ott kisebb volt a foglalási arány (pl.: Szabadság tér, Március 15. tér), kb. 10-20%, viszont közepes méretű parkokban akár 70 %, vagy afölötti arányt is tapasztaltunk. Az idei évben a legjobb foglalási aránnyal rendelkező területnek a Feneketlen-tó (85 %) bizonyult, a Kubala János park, a II. János Pál pápa tér, illetve a Tabán 70 %-os foglaltságot mutatott.
Leggyakoribb költőfaj a széncinege volt, 287 pár fészkelt a mesterséges odúkban. Őket követték a mezei verebek (69 pár), a kék cinegék (35 pár), a csuszkák (32 pár), valamint a seregélyek (16 pár). 25 cinege fészek esetében nem tudtuk megállapítani a fajt.
Évről évre egyre jobb a foglalás, az első költési szezonban, 2021-ben 282 odúban volt fészkelés, tavaly, már 430-ban, 2023-ban pedig 547-ben, idén némi csökkenést mutatva pedig 464 odúban költöttek a madarak.
- A Főkert által kezelt helyi jelentőségű védett területeken 281 odúban volt költés, amely 65,3%-os kihasználtságot jelent. (Széncinege 232 pár, kék cinege 15 pár, csuszka 15 pár, mezei veréb 12 pár, seregély 5 pár, örvös légykapó és házi rozsdafarkú 1-1 pár). A legjobb foglalás az újpesti Homoktövis Természetvédelmi Területen volt, itt az odúk 86%-a volt lakott.
- A fentebb jelzett harmadik kategóriához tartozó odúk esetében 170 odúból 84-ben telepedtek meg madarak, ami 47%-os foglaltságot mutat. (széncinege 71 pár, kék cinege 5 pár, csuszka 7 pár, örvös légykapó 1 pár)
Az összes telepet tekintve az 1531-ből 829 odúban volt költés, ami 54,1% foglalásnak számít.
Fajokra lebontva a költések száma a következőként alakult:
széncinege: 590 pár
kék cinege: 55 pár
cinege faj: 25 pár
csuszka: 54 pár
mezei veréb: 81 pár
seregély: 21 pár
örvös légykapó: 2 pár
házi rozsdafarkú: 1 pár
A foglalási arányokat összehasonlítva jól látható, hogy a védett területeken nagyobb mértékű az foglaltság, amely elsősorban az elérhető táplálék mennyiségével indokolható. A Főkert által kezelt parkokban kihelyezett odútelepek negyedik szezonja kis visszaesést mutat foglalásban, ugyanis a 2023-as 60% foglaltság 50 %-ra csökkent. Az idei évben tapasztalható szélsőséges időjárás lehet ennek a fő oka. A költések korábban kezdődtek 1-2 héttel, de pont a fiókás időszakban voltak hidegfrontok.
A madarak mellett időnként más állatok is megtelepednek a kihelyezett odúkban, ilyen volt idén az
Ördög-ormon egy, a Népligetben pedig három mókuscsalád. Ezen kívül poszméhekkel is találkoztunk,
többek között a Tabánban, a Szilágyi Erzsébet fasoron volt jelen volt egy-egy, a Népligetben pedig öt
család. Az Óbudai-sziget egyik odújában pedig lódarázs építette a fészkét.
Az őszi-téli időszakban az odúk takarítása és karbantartása következik, amely során javítjuk vagy cseréljük harkályok által megrongált, vagy egyéb okból sérült darabokat is.
Köszönjük a BKM Nonprofit Zrt. FŐKERT Divíziójának együttműködését a fővárosi közparkok, illetve helyi jelentőségű védett területek odútelepeinek ellenőrzésében!
A munkát önkénteseink segítsége nélkül nem tudtuk volna elvégezni, amit ezúton is köszönünk: Arnóth Júliának, Bajor Zoltánnak, Bárdos Imrének, Bebesi Zoltánnak, Ifj. Bebesi Zoltánnak, Jandó Benedeknek, Juhász Imrének, Laukó Katalinnak, Meszlényi Andrásnak, Moharos Zsoltnak, Soós Tamásnak, illetve Czikkelyné Ágh Nórának és az irányításával dolgozó MTA-PE Evolúciós Ökológiai kutatócsoportnak!
Sarlós Dávid, Lendvai Csaba