Söréttel lőttek meg egy bolgár gyűrűs kerecsensólymot a Hortobágyon

Egy fokozottan védett fiatal kerecsensólymot lőttek meg ismeretlen elkövetők Hortobágy térségében. A bolgár gyűrűs madarat röpképtelen állapotban találta meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) Természetvédelmi Őrszolgálata. Ennek helyszíne a Hortobágyi Földtulajdonosi Vadásztársaság működési területe.
A HNPI illetékes természetvédelmi őre egy sérült ragadozómadarat észlelt a földön, amely nem tudott felrepülni. A madarat a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállították, ahol a röntgenfelvételek alapján kiderült, hogy a kerecsent sörétes puskával lőtték meg. Ennek következtében röpképtelenné vált, szárnya szilánkosra tört, valamint a lába is megsérült. Az Állatkert állatorvosai az állat állapotát stabilizálták, egy sörétszemet műtéti eljárással eltávolítottak. Jelenleg karanténban megfigyelés alatt tartják.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársai felvették a kapcsolatot bolgár kollégáikkal, akik a madár gyűrűje alapján azonosították a kerecsent. Mint kiderült, a „Mónika” névre keresztelt fiatal tojót a Green Balkans munkatársai idén engedték szabadon Bulgáriában, visszatelepítési programjuk részeként. Az eset különösen szomorú, mivel Bulgáriában 2006-ra a kerecsensólyom költő állománya teljesen kipusztult. A madarak éves visszatelepítésének 2011-es megkezdését követően, az első költőpárt csak 2018-ban jegyezték fel újra. Eddig összesen 177 kerecsensólymot engedtek szabadon Bulgáriában, melyek 80%-át a Green Balkans Vadállat Rehabilitációs és Tenyésztési Központjában tenyésztették. 2025-ben hat foglalt territóriumot regisztráltak és jelenleg a visszatelepítési program jelenti az egyetlen esélyt a kerecsensólyom újbóli megtelepedésére az országukban. A visszatelepítési program mellett a Bulgarian Society for the Protection of Birds koordinálásában futó LIFE for Falcons (LIFE20/NAT/BG/001162) projekt is a faj állományának helyreállításán dolgozik.
Az 1980-as évek óta Magyarországon eddig 23 kerecsensólyom került meg biztosan lelövés következtében. Bár az elmúlt 15 évben az esetek száma csökkent, sajnos még mindig előfordul, hogy ez a fokozottan védett sólyomfajunk is áldozatul esik ezen illegális cselekményeknek.
A most megkerült madár jelenleg is állatorvosi kezelés alatt áll és a súlyos sérüléseinek következtében fennáll a lehetősége, hogy soha többé nem fog tudni repülni. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság megtette a büntető feljelentést az ügyben. A Hortobágy térsége, ahol a sérült kerecsensólymot megtalálták a LIFE SakerRoads (LIFE21/NAT/HU/101074704) projekt egyik kiemelt területe. Az Európai Unió és a magyar állam által támogatott projekt célja, hogy megállítsa és megfordítsa ezen ikonikus madarunk populációjának csökkenő tendenciáját hazánkban, az észak-alföldi régióban.
Mónika esete sajnos nem egyedülálló: néhány héttel ezelőtt egy GPS jeladóval jelölt, szintén fokozottan védett parlagi sas is feltehetően lelövés áldozata lett, Kiskunfélegyháza határában. Bár a madár teteme nem került elő, a róla levágott nyomkövetőt sikerült megtalálni melyet az elkövető az eredeti helyszíntől több mint 10 kilométerre egy sűrű bozótosban próbált elrejteni. A jeladó adatait elemezve a Páka Vadásztársaság működési területén pusztult el a madár. Ezután közúton majd földúton haladva jutott el a GPS eszköz két szomszédos vadásztársaság határán lévő végső megtalálási helyre.
Azt, hogy az idei esetek nem egyedi jelenségek, a 2021 áprilisában nagy sajtóvisszhangot kiváltott, szintén Bulgáriából származó barátkeselyű lelövése is mutatja, amely 1932 óta mindössze a faj harmadik bizonyított előfordulása volt hazánkban. Az esettel kapcsolatban egy vendégvadász és egy hivatásos vadász ellen emelt vádat az ügyészség. Majd 2023 novemberében, a Kisvárdai Járásbíróságon első fokon mindkét elkövetőt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték és egyikük vadászati engedélyét 5 évre visszavonták.
Sürgetjük, hogy ilyen és az ezekhez hasonló természetkárosítási ügyekben a bűnüldöző szervek hatékony nyomozást folytassanak és mielőbb bíróság elé állítsák az elkövetőket.
