2009.10.31

Elindult az etetési időszak - segítsük a madarakat!



Az első fagyok beköszöntével elindult az új etetési szezon, az év egyik legnagyszerűbb madár ünnepe, amikor tollas barátaink az ablakunk előtt vendégeskedve gyönyörködtetnek bennünket!


A madáretetés Magyarországon évszázadok óta a legszélesebb körben alkalmazott, össz társadalmi szinten a mindennapok részét képező madárvédelmi, környezeti nevelési tevékenység. Éppen az általánosnak tekinthető hazai óvodai madáretetési gyakorlatnak, Herman Ottóék természetvédelmi nemzetnevelő munkájának máig érezhető hatásának is köszönhető, hogy ma a magyar társadalom egésze rendelkezik madárvédelmi, madárvonulási ismeretekkel. Tudunk a telelni itthon maradó vagy hozzánk vonuló madarak nehézségeiről, és empátiát érzünk irántuk. Ráadásul - és ez a valóban sikeres szemléletformálás ismérve - az emberek tenni is akarnak, és tesznek is a madarakért!

A vörösbegy az etetők egyik legszebb, legbizalmasabb madara.


Mire ügyeljünk az etetés kapcsán?

  • Az etetést az első tartós fagyok, a hó vagy ónos eső megérkezése esetén kell elkezdeni, és a tavaszi hóolvadásig, a tartós fagyok megszűntéig kell folytatni.
  • Etetni csak megfelelő minőségű (nem sózott, nem pirított, nem penészes), elsősorban olajos maggal, és nem sózott állati zsiradékkal (szalonna, faggyú) szabad.
  • Csávázott, kémiai és adalék anyagokkal kezelt eleséget nem szabad adni a madaraknak.
  • A fekete héjú napraforgó olcsóbb és magasabb olajtartalmú, mint a csíkos fajták, ezért a vadon élő madarak téli etetésére is alkalmasabb.
  • Egymással párhuzamosan lehetőleg minél változatosabb eleségeket alkalmazzunk: a napraforgó mellett apróbb magokból álló magkeveréket, cinkegolyót, főtt zöldségeket és nyers almát.
  • Az etetőket a méretüktől függően rendszeresen ellenőrizni, takarítani, és szükség esetén utántölteni kell.
  • Az etetőket olyan magasra kell kihelyezni, hogy a madarak védve legyenek a macskáktól, talajközeli etetők esetében pedig elég nyílt tér álljon a madarak rendelkezésére a ragadozók időbeni észrevételéhez. 
  • Tovább a téli madáretetéssel és az etetőtípusokkal foglakozó oldalakra >>


Ha szerencsénk van, az etetőnkre nem csak madarak, de emlősök: egerek és mókusok is ellátogatnak. Tovább >>

A többféle etetőtípust felvonultató etetőhely a legjobb a madarak és
az őket megfigyelő emberek számára.


Ne feledkezzünk meg a téli madáritatásról sem!
Az itató az egyik legkönnyebben alkalmazható madárbarát kertészeti módszer. A legjobb a kerek vagy szögletes, 40-50 cm átmérőjű (lehet ennél nagyobb is), 5-10 cm mély műanyag virágalátét. Mire ügyeljünk az itatók és madárfürdők kapcsán?

  • A kisebb madarak számára veszélyt jelent az 5-10 cm-nél mélyebb víz, ezért itatónak ne használjunk mély, vízzel telt hordót, konténert; kerti tavak építése esetén alakítsunk ki sekély parti részt.
  • A talajszint fölé helyezett itatóknál, különösen az ablakitatók esetében, figyeljünk a biztonságos rögzítésre, a feldőlés, leesés elkerülésére.
  • Még az 5-10 cm mély itatók vizébe is érdemes beletenni egy kinyúló ágat, nagyobb, lejtős oldalú követ, ahol a madarak kényelmesen és biztonságosan tudnak állni, és szabályozni tudják fürdéskor a vízmélységet.
  • Az itatók vizét rendszeresen, általában naponta frissre kell cserélni, illetve az elpárolgott vizet pótolni kell. Télen naponta legalább egyszer el kell távolítani a jeget, és hideg csapvízzel kell feltölteni az itatót.
  • Különösen nyáron hetente-kéthetente érdemes a napi vízcserét megelőzően kitisztítani, algátlanítani az itatót.
  • Lehetőleg akkora itatót használjunk (25-30 cm átmérőjű már megfelelő), melyben egy feketerigó nagyságú madár is képes megfürödni.
  • Tovább a madáritatással foglalkozó oldalakra >>


Házi verebek az itatón (Fotók és szöveg: Orbán Zoltán).


Az ősz és a tél az odútelepítések fő időszaka is
Az új odúk telepítésének legjobb időszaka az ősz és a tél. Ennek fő oka, hogy az odúkat a madarak nem csak a költési, de a telelési időszakban is használják éjszakázásra. Tovább az odú oldalakra >>


Kiváló oktatásfejlesztési lehetőség és környezeti nevelési módszer
Az MME több évtizede, nagy sikerrel működő környezeti nevelési Madarász ovi és Madarász suli programja kiemelten épít a téli madáretetésre és az odútelepítésre. Minden lehetséges helyen és alkalommal felhívjuk a pedagógusok figyelmét arra, hogy a Madárbarát kert program madárbarát óvodai és madárbarát iskolai megoldásainak köszönhetően az etetőkre és itatókra látogató madarak az oktatásfejlesztés ingyenes segítői is egyben. Tovább a környezeti nevelési oldalakra >>  


Ajándékozzunk madárvédelmet karácsonyra!
A tél nem csak a madárvédelem, de a karácsonyi ajándékozás időszaka is. Évről-évre sokan küszködünk annak kitalálásával, hogy  Mivel lepjük meg szeretteinket? Az MME szeretné legalább részben megkönnyíteni a döntést. Egy-egy ablaketető és odú, MME tagság ajándékozásával, Madárbarát kert program regisztráció ajándékozásával nem a gyorsan megunható tárgyak tömegét növeljük, hanem olyan, hónapokig-évekig élményt nyújtó lehetőséget adhatunk, ami ráadásul a természet védelmét is szolgálja.


Az MME bolt segít
A legtöbb madárvédelmi eszköz házilag is elkészíthető (tovább az etetőkészítési oldalra >>, tovább az itatókészítési oldalra >>), de akinek nincs lehetősége vagy kedve a barkácsoláshoz, etetőt és itatót, és természetesen eleséget is vásárolhat az MME boltban.


Orbán Zoltán