2011.07.14

Százszámra ölik a szalakótákat a Közel-Keleten


szalakóta (fotó: Máté Bence)

Az elmúlt hónapokban megszaporodtak a mediterrán régióból érkező sokkoló hírek az európai madárállomány tizedeléséről. Madaraink a közel-keleti régióban sincsenek biztonságban, legutóbb Szaúd-Arábiában lőttek ki egy Szerbiában gyűrűzött, de a hazai populációval is kapcsolatban álló szalakótát.

Az MME vajdasági társszervezetével és nemzeti parkokkal együttműködve azon dolgozik, hogy felmérje a dél-magyarországi és vajdasági szalakóta, illetve kék vércse - mint Natura 2000 jelölőfajok - állományát. A fotókat elnézve felmerül a kérdés, hogy a szakemberek megfeszített munkája a faj megmentése érdekében vajon nem hiábavaló-e.


A szalakótát az IUCN vörös listás fajként ...



... a potenciálisan veszélyeztetett kategóriába sorolja. (forrás: mekshat.com)


A szalakóta csóka nagyságú madár (30- 32 cm), szárnyfesztávolsága 66-73 cm. Feje, nyaka, és hasoldala égszínkék, háta gesztenyebarna. A szalakóta jellemzően erdőssztyeppeken, öreg ártéri ligetekben, fehérnyár csoportokkal tarkított homok pusztákon, illetve erdőfoltokban bővelkedő lápréteken és kaszálókon fordult elő. Ezek hiányában, napjainkban leginkább a mozaikos gyepekkel, extenzív szántókkal, facsoportokkal, öreg magányos fákkal tarkított élőhelyen találja meg az életfeltételeit. Mivel odúban költő faj, fontos számára az öreg fák megléte. Zsákmánya főleg nagytestű bogarakból és egyenesszárnyúakból áll, de ezen kívül rágcsálókat, siklókat, gyíkokat és kétéltűeket is elkap. Vártamadár, vagyis egy kiemelkedő ponton ülve les a prédájára, majd hirtelen lecsapva kapja el azt.

Monogám faj. Többnyire faodúban fészkel, de esetenként megtelepszik partfalban, homokfalban is. Elsősorban a zöld küllő és a fekete harkály elhagyott odúit használja és megtelepíthető mesterséges szalakóta odúban is. Évente egyszer költ május vége és július vége között. A költési időszak elején figyelhetjük meg jellegzetes bukfencező nászrepülését. Fészekalja leggyakrabban 4-5 fehér, kerekded tojásból áll, melyek 18-19 nap alatt kelnek ki. Az utódok gondozásában mindkét szülő részt vesz. A fiókák kb. 28-29 nap alatt repülnek ki.

Kapcsolódó oldalak









Dr. Tokody Béla
A fenti kis képen repülő szalakóta látható
(fotó: Máté Bence)