2006.12.13
Ragadozómadár-védelmi Szakosztály

Sasokat mérgeztek Jászárokszálláson

Két sast még sikerült megmenteni az MME szakembereinek, egy azonban elpusztult szándékos mérgezés következtében Jászárokszállás határában.


Fotó: Demeter Iván

Az MME munkatársait helyi vadászok riasztották a napokban azzal, hogy döglött sast találtak a határban. A helyszínre érkező madarászok az elpusztult parlagi sas közelében galambtetemekre, macskatetemre, és egy, még életben lévő sasra bukkantak. A legyengült madarat a fővárosba szállították, ahol az Állatkert állatorvosai vették kezelésbe.

Rovarirtó szer végzett a madarakkal

Az elpusztult sas vizsgálata során kiderült, hogy az egész kontinensen veszélyeztetett, ritka ragadozómadárral egy karbofurán tartalmú rovarirtó szer végzett, amelyet a galambtetemekkel valószínűleg direkt a nekik tettek ki. Ez a szer okozta 2003-ban az év talán legsúlyosabb természetkárosítását, amikor öt réti sas, számos nagykócsag, szürkegém, és dankasirályok maradványait találták meg a Pacsmagi halastavaknál, s ez okozta idén nyáron egy egész parlagi sas család pusztulását is, amikor a szülők mérgezett zsákmányállatot vittek fiókáiknak. A madarakból kimutatott idegmérget talajlakó rovarok ellen használják, ragadozómadarakba csak gondatlan használattal, vagy szándékos mérgezéssel kerülhet.

Újabb áldozatok

A mostani mérgezés helyszínén két nappal később újabb legyengült sast, ezúttal egy réti sast, és egy elpusztult rókát találtak.

A két mentett sas jobban van

Az életben talált sasokat a gyors mentőakciónak és a gondos kezelésnek köszönhetően úgy tűnik sikerül megmenteni. Egyelőre az Állatkertben lábadoznak, de az MME munkatársai már készülnek a szabadon engedésükre.

A sasokról

Mind a parlagi-, mind a réti sas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Parlagi sasból mindössze 81 pár található Magyarországon, és ez a 81 pár adja az Európai Unió állományának kétharmadát.

A faj magyarországi védelmét 1980 óta a Magyar Madártani Egyesület koordinálja, együttműködve az állami természetvédelmi szervezetekkel. Az MME parlagisas-védelmi programjának támogatója a Lush.


További információ:
Rovarölő szer miatt pusztultak el a parlagi sasok | A Lush támogatja az MME parlagias-védelmi programját | Sasvédelmi expedíció Ukrajnában