2010.02.11

Pelikánt láttak a Gellérthegy felett




Az utóbbi hónapokban több helyen is feltűnt a faj 2 képviselője, de nem gondoltuk volna, hogy egyikük épp a fővárosban köt ki. Feltehetően a Duna vonzotta Budapestre, táplálkozó területein befagytak a vizek, a komoly hótakaró miatt nem jut élelemhez.

A megfigyelt 2 madár közül az egyiket még tavaly március végén észlelték Tömörkény közelében, azóta több nagy halastavunknál is feltűnt. A legtöbb megfigyelés a Hortobágyon volt, év végén a bősi vízduzzasztónál is látták. Az utóbbi időben azonban eltűntek a szemünk elől. Ismételt feltűnése szerint hazánkban telel néhány kóborló; egyébként rövid távú vonuló, a Földközi tenger keleti medencéjében, a Nílus mentén tölti a zord hónapokat.

A borzas gödény egykor hazánk területén is költött. A XVIII. és talán még a XIX, században is élt a délkeleti országrészek mocsaraiban. Mára ritka vendéggé vált, elsősorban az Alföldön szokták látni május és július között. Globálisan veszélyeztetett, vörös könyves faj, nem csak a Kárpát medencében, de Európában is ritka a megjelenése; legnagyobb fészkelő helye a Duna-deltában van.

A gödényfélék nagytermetű vízi madarak, hatalmas csőrük alatt bőrzacskó van, ami tágulékony, így kiválóan alkalmas halfogásra. Két fajuk van mindössze, a rózsás gödény (Pelecanus onocrotalus) és a borzas gödény (Pelecanus cripsus), állománya mindkettőnek erősen lecsökkent. A köznyelvben pelikánként emlegetjük őket.

(Fotó: Lendvai Csaba)

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!