2010.02.13

Mit csináljunk a hosszú télvégi hétvégéken? - Készüljünk a tavaszra és készítsünk darászgarázst!




Különösen a február közepétől egyre gyakrabban előforduló csepergős-olvadós-hókásás télvégi estéken és hétvégéken tanácstalan az ember a szabadidős elfoglaltságok tekintetében, mivel a lucsokba kimenni nemigen lehet. Ilyenkor szerencsések azok - ide tartoznak a Madárbarát kert program résztvevői is -, akiknek olyan hobbijuk van, ami lehetővé teszi a tavaszváró barkácsolást.

 

Jó belegondolni - bár kivárni sokkal nehezebb -, hogy alig néhány hét múlva beköszönt a kora tavasz, és többek között újra láthatunk virágokat. Ennél sokkal kevésbé ismert, de rendkívül izgalmas tavaszi vendégeink lehetnek a magányos méhek és darazsak, akik sajnos szintén rászorulnak a segítségünkre.

 
 Ez a miniatűr magányos méh egy előző évben használt üreg
felújításán dolgozik, ...

 
... éppen most kapart ki egy nagy darabot, ami leesve tovább magasítja
a kép aljába benyúló törmelékhalmot.

 

A rendkívül népszerű, országszerte mintegy 5.000 regisztrált taggal rendelkező Madárbarát kert programunk nem csak madárvédelmi megoldásokat tartalmaz, de foglalkozik más fajok védelmi eszközeivel is; és gondolva a pedagógusokra, a barkácsolni szerető szülőkre és gyerekere, Csináld magad! - ötleteket is bemutat. 

 

A kevésbé ismert, fogyatkozó életterű magányos méhek
A szárazföldi gerincesek többsége - így mi, emberek is - nagyon gyorsan megtanuljuk tiszteletben tartani a nagycsaládokban élő, rögtön feldühödő és csapatosan támadó méheket és darazsakat. Mivel az első szúrásokat szinte mindannyian a rendkívül fogékony gyermekkorban szerezzük be, a kerülendő formájú, színű és mintázatú fullánkosok szinte "beleégnek" az agyunkba, ezért kerülünk mindent, ami akár csak kicsit is hasonlít hozzájuk.


Emiatt csak kevesen, elsősorban a rovarász szakemberek ismerik a magányos méheket, ezeket a néhány milliméterestől a centis nagyságig változó méretű, toleráns állatokat. Az elsősorban az Osmia nembe tartozó kőműves méhek partfalakba, vályogházak falába mélyítik költőüregeiket, de beköltöznek a nádtetők "csöveibe" is - már ha találnak ilyen helyeket. Modern épületeink kemény felületébe ugyanis ilyen élőhelyek nem készíthetők, és a nádtetők is kiveszőben vannak, ezért ezek az érdekes rovarok mindinkább kiszorulnak az évezredek alatt a második otthonukká vált lakott területekről.


 Magányosméh-faj mesterséges darázsgarázsban lévő költőürege
bejáratánál (Fotó: Czinege Anett). ...
 
 
 ... Jól látható az állat bal hátsó lábán, ...
 

 ... és a potroha alatt-mögött a behordott virágpor.

 

A nőstények a járatok végében felhalmozott virágporra petéznek, majd nyállal elkevert földdel - természetes betonnal - falazzák el a bejáratot. A petékből kikelő, a raktározott táplálékot elfogyasztó, majd bebábozódó lárvák kifejlett rovarrá (imágó) fejlődnek. Az "újszülött" magányos méhnek és darázsnak nagy kihívással kezdődik az élete, mivel ennek elkezdéséhez először ki kell rágnia magát a bölcsőjéből.  

     Letölthető angol nyelvű könyv a kőműves méhekről >> 

 

Mi a darázsgarázs?
Az életterüket mindinkább elveszítő magányos méh- és darázsfajok megmaradását segíthetjük elő a csalóka elnevezésű, a magyar nyelvben a dallamosabb hangzás miatt darázsgarázsként meghonosodó eszközzel, amibe elsősorban nem egyedül élő darazsak, hanem főleg méhek költöznek be. Szinte bármilyen időjárásálló anyag alkalmas darázsgarázsnak, ami tartalmaz, vagy amiben kialakíthatók 3-10 mm átmérőjű, 3-10 cm hosszúságú üregek.

     Tovább a darázsgarázs oldalra >>

 


 Változatok egy témára: üreges növényi szárból (Fotó: Imre Tamás), ...
  
 
 ... nádszövetből ...
 

 ... és tűzifa kugliban kialakított darázsgarázs.

 


 

Magunkkal is jót teszünk, ha van darázsgarázsunk! 
Az MME tisztában van azzal, hogy az emberek többsége első hallásra őrültségnek tarthatja a darázsgarázsokat, de ha nyitottak vagyunk, és akár csak egyszer is hajlandóak vagyunk néhány centiméter közelről figyelni ezeket a fantasztikus szín, méret és formavilágú állatokat, amint szorgosan gyűjtögetnek, falaznak vagy az üregeikbe visszahúzódva "bújócskáznak" velünk, máris rengeteg házhoz jövő élménnyel gazdagodhatunk.    

 
 A darázsgarázsokat virágágyások, virágzó fák vagy a képen is látható
virágládák mellé érdemes telepíteni. Így két legyet üthetünk egy
csapásra, mivel egyszerre élvezhetjük a virágok színét és
illatát, miközben megfigyelhetjük a sürgölődő
rovarok jövés-menését. 
 

 A darázsgarázsok előnye, hogy a járulékosan telepítendő virágoknak
köszönhetően számos más faj is látogatja az ablakunkat. A
képeken egy ilyen érdekes vendég, egy 
pelyhes méh
látható
.

 

A darázsgarázs készítés remek családi program is lehet
A mostanihoz hasonló, bezártságot ígérő télutói szabadnapokon lehetünk igazán hálásak azért, hogy rendelkezésünkre állnak a darázsgarázsokhoz hasonló természetvédelmi eszközök, mert ezeket olcsón és egyszerűen, akár családi körben is elkészíthetjük. Így gyorsabban és értelmesen telnek az időjárás miatt kényszerű bezártság órái, napjai, és ilyenkor a tavasz beköszönte is közelebbinek tűnik. Természetesen a darázsgarázs barkácsolás a Madarász ovikban és Madarász sulikban is remek elfoglaltság.

     Tovább a darázsgarázs készítési oldalra >>   

 

Két hónap múlva akár már fotózhatjuk is őket
A Madárbarát kert program legalább annyira szolgálja az emberek, mint az állatok érdekeit, mert a velük és értük való foglalatosság, a fúrás-faragás vagy a megfigyelésük nem csak nagyszerű kikapcsolódási, oktatásfejlesztési, környezeti nevelési, de akár fényképezési, videózási lehetőséget is kínál!

     Tovább a Fotózzunk! - ötletek oldalra >>

 

 
 Ez az alig néhány milliméteres magányosméh-faj a vaku villanását látva
 a darázsgarázs bejáratánál
kíváncsiskodik, ...
 
 
 ... de a családokban élő fajokkal ellentétben ezek a békés állatok
- ha nem nyúlunk hozzájuk - akár néhány centiméterről,
nagyítóval is gond nélkül megfigyelhetők.

 

A darázsgarázsok kihelyezésében is segítünk!
Kövesse figyelemmel a honlapunk kezdő oldalán a Legfrissebb híreket, mert az időjárás függvényében jelezzük, hogy mikor érdemes kihelyezni az elkészült darázsgarázsokat.


 Ezekben a napokban még hóval fedetten várakoznak a darázsgarázsok
a Fantasztikus farakásban, de alig másfél hónap múlva már
magányos méhek fognak itt szorgoskodni
(Fotók és szöveg: Orbán Zoltán).

 

Mindenkinek jó barkácsolást kívánunk!

 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

     Köszönjük!