2007.10.11

Magyarország védett madaraira vadásznak a mediterrán szigeteken

A Birdlife International szervezete tájékoztatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet (MME) arról, hogy Cipruson több mint 50 kék vércsét mészároltak le. Az eset nem példa nélküli a mediterránemuban, az esztelen öldöklésnek korábban is lettek áldozatai fokozottan védett magyar madarak.

52 példány, a veszélyeztetett fajok közé tartozó kék vércsét lőttek le Cipruson, Phasouri mellett egy jól ismert orrvadász területen. Október 5-én, péntek reggel helyi farmerek találtak rá a lelőtt madarakra egy citrus ültetvényen, narancsfák alatt. A mészárlás helyszínén két halom lőfegyver patront találták. Az 52 madárból 46 volt halott és még 6 élt.

A kék vércse egy kolóniában fészkelő és csoportosan vonuló fokozottan védett faj az EU-ban,. Az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent állományuk a fő elterjedési területükön, Közép-Kelet Európában.

"Ez a borzalmas és kegyetlen dolog már évek óta húzódik Cipruson, anélkül, hogy bármilyen hatóság fellépne ellenük, és megfelelő akciótervet dolgozna ki"/ -- fogalmazott Mike Miltiadous, a ciprusi BirdLife Partner kutató munkatársa.

A mészárlás helyszíne az Akrotirit is magába foglaló angol felségterület, ahol a legfőbb problémát az illegális vadászat elleni közös akciók és őrök hiánya jelenti, amelyet a ciprusi vadvilág alapítvány és a helyi szuverén rendőrség biztosítana.

Az orrvadászok tevékenységét segíti, hogy a felségterület és a köztársasági határ közötti független határterületen nincs őrség, így átlépve az elválasztó vonalat elkerülik a természetvédelmi őröket.

A ciprusi BirdLife Partner azonnali vadászati tilalom bevezetését kezdeményezte az egész félszigeten. Hiába élvez természetvédelmi oltalmat a terület, mégis a nyugati part egy szűk sávjában engedélyezik a vadászatot, ahol vadgerléket és fürjeket lőnek le a szeptemberi és októberi vonulás során. Azonban nem ez a kis kiterjedésű legális vadlelőhely vonzza a legtöbb vadászt, hanem az igen nagy számban átvonuló védett fajok trófeája, a fokozottan védett gyurgyalag és a védett sárga billegető elejtése - mindkettő kiemelt védelmet kap az európai uniós törvények szerint.

A kék vércsék életük mintegy felét az eurázsiai költőterületek és az afrikai telelőterületek között utazással töltik. A vércsék számára a vonulás, és a telelés alatti veszteségek jelentős természetes állományszabályozó tényezők.

"Nem tartozik a természet általános veszélyei közé az esztelen és indokolatlan öldöklés. Ha válogatás nélkül golyózápor fogad bármely égi vándort, mely megpróbál megpihenni a hosszú tengeri repülés során, akkor azt ésszerű jelzővel nem illethetnénk. Ha valaki egy hasznos, elsősorban rovarokkal táplálkozó bizalmas természetű madarat, mint a kék vércsét lő le, azt joggal nevezhetjük indokolatlannak; s hogy egyszerre 52 példányt pusztít el, az kimeríti az öldöklés terminusát." - nyilatkozta Palaticz Péter, a LIFE Kék-vércse védelem hazai programvezetője.

A kék vércse mellett a kerecsensólyom a másik hazai faj, ami komoly veszélynek van kitéve a térségben. 1996 májusában egy Balmazújváros közelében gyűrűzött fiatal kerecsensólymot lőttek le Máltán. Valószínűleg nem ő volt az egyetlen lelőtt magyar kerecsensólyom a szigeten, mivel a megfigyelések alapján ez a világszerte veszélyeztetett faj rendszeresen útba ejti a szigetet vonulása során.

"Barna, az egyik műholdas jeladóval felszerelt fiatal kerecsen már Szicíliában van, és egyenesen Málta felé tart. Ő 1 abból a 10 sólyomból, amelyekre jeladó került a magyar-szlovák kerecsensólyom-védelmi LIFE program keretében, hogy segítsék jobban megérteni a faj vonulási szokásait és így a rájuk leselkedő veszélyeket. 2009-ig még 36 kerecsensólyomra kap műholdas jeladót, és az általuk szolgáltatott adatok alapján egy hatékony nemzetközi kerecsensólyom-védelmi program állítható össze." - tette hozzá Prommer Mátyás, a magyarországi LIFE Kerecsensólyom-védelmi projekt kommunikációs munkatársa


További információ:
www.kerecsensolyom.mme.hu | www.falcoproject.hu | Ragadozómadár-védelem