Lencsevégre kaptuk a tatai kis liliket!
|
Ritka vendég érkezett a tatai Ferencmajorban. A napokban látott kis lilik globálisan veszélyeztetett, nagyon ritka faj. Hazánkban legnagyobb számban a Hortobágyon fordul elő a vonulási időszakban. Nagyobb része a skandináv populációból érkezik hozzánk, míg a többi helyen megfigyelt madarak Észak-Oroszországból húzódnak a Kárpát – medencébe a téli időszakban.
A kis lilik skandináviai költőállománya mára kevesebb, mint 30 párra tehető. Több európai ország is aktívan részt vesz védelmében, a Hortobágyi Nemzeti Parkban 2008-ig futott egy uniós támogatású LIFE projekt, melynek hazai célja a megfelelő és védett táplálkozó és éjszakázó helyek kialakítása volt.
Az európai projektekben már műholdas nyomkövetőt is kapott néhány madár, hasonlóan a magyar kék vércsékhez és kerecsensólymokhoz.
A kis lilik mellet látható vörösnyakú lúd, apácalúd, kanadai lúd és havasi partfutó is . A madarak többségét nagy lilikek és vetési ludak teszik ki, számuk meghaladja a 17 000-et, a gémek és kócsagok száma is több százra tehető. A tó körül éjszakázó vetési varjak is közel 12 000-en vannak már.
Fotó: Csonka Péter
A kis lilikről bővebben
A kis lilik védelmét célzó nemzetközi LIFE projekt - magyar részvétellel
Adatok az európai állományról.
|
Támogatta Izland, Liechtenstein és Norvégia, az EGT Finanszírozási Mechanizmuson és a Norvég Finanszírozási Mechanizmuson keresztül. |
IX. Tatai Vadlúd Sokadalom
Szervezők:
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Komárom-Esztergom megyei Csoportja;
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság;
Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület.
Védnök:
Michl József Tata Város polgármestere
Fő támogatók:
Tata Város Önkormányzata
Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság