Királykák - Most látható a természetben
Sárgafejű királyka (Fotó: Bárdos Tibor)
A sárga "koronájukról" jól felismerhető királykák alapvetően fenyvesekben fészkelnek, így többnyire csak vonulási időszakban láthatók települések közelében.
Ahogy a városi madárkedvelőknek szokatlan a királykák feltűnése, úgy a királykák számára is kevéssé ismertek azok a kihívások, amelyekkel a városokban találkozhatnak. Ilyenek például a házi macskák, a nagy üvegfelületek és a járművek. Ráadásul rövid életű madarakról van szó - a természetben kevés példány éli meg a kétéves kort, így nincs is igazán lehetőségük megtanulni, hogyan kerüljék el ezeket a veszélyeket.
Magyarországon két fajukkal találkozhatunk. A sárgafejű királyka (Regulus regulus) testtömege az öt grammot sem éri el, ezzel legkisebb fészkelő madarunk. A tüzesfejű királyka (Regulus ignicapilla) méretben és színezetében is hasonló hozzá. Elnevezése a fejtető narancsos árnyalatára utal, de leginkább a szeme fölött húzódó fehéres sávról lehet biztosan elkülöníteni sárgafejű rokonától.
A hazánk területén ősszel átvonuló királykák főként a Baltikumból és Oroszország északnyugati területeiről érkeznek. A Földközi-tenger partvidéke felé tartó részleges vonulásuk csúcsa rendszerint október végére, november elejére tehető, de vannak a Kárpát-medencében áttelelő példányok is. Tavaszi vonulásuk március végén, április elején tetőzik.
A vonulás közben ablaknak ütközött, ügyetlenül mozgó, csapzott, apró termetű királykák repülni tanuló fiókák látszatát kelthetik, ám költési időszakuk nem ilyenkor van. Ha késő ősszel, esetleg télen ilyen madarat találunk, főként, ha van a közelben valamilyen üvegfelület, valószínűleg sérült állattal van dolgunk. Ilyenkor első lépésben "sokktalanító dobozba" helyezéssel segíthetünk nekik. Erről bővebb információ ide kattintva érhető el.