Kerecsensólyom program Mongóliában

A Bonni Egyezmény által életre hívott nemzetközi kerecsensólyom-védelmi program megvalósításának részeként, az előző években megkezdett munkát folytatva, Bagyura János, Kazi Róbert Prommer Mátyás 2019 június 6-21. közötti időszakban Mongóliában az Altaj-hegységben végzett megfigyeléseket, a mongol kollégákkal közösen.

Altaj expedició (Fotó: Bagyura János)

A munka elsődleges célja a korábban jeladóval felszerelt kerecsenek revírjeinek meglátogatása és a velük kapcsolatos élőhelyhasználati és költésbiológiai adatok gyűjtése volt. Az út egyben jó lehetőség volt a magyarországi ragadozómadár-védelmi tapasztalatok átadására a mongol szakemberek részére. Az Ölgij és Hovd közötti nyugat-mongóliai térségben 1600 km-t tettünk meg, számos élőhelyet keresztülszelve. Félsivatagos területeket, rövidfüvű hegyvidéki sztyeppeket, folyóvölgyeket jártunk be és egy alkalommal közel 3100 méteres magasságban alpesi tundrai élőhelyen extrém körülmények között - szakadó hóesésben -  is lehetőségünk volt madártani megfigyeléseket végezni. Az út során újabb információkat szereztünk a kerecsensólyom állomány aktuális helyzetéről, valamint az állományt érintő veszélyeztető tényezőkről is. Az eredményeket a feldolgozás után tudományos cikkekben, valamint nyomtatott és elektronikus ismeretterjesztő médiumokban tesszük közzé.


Az expedició résztvevői: Bagyura János, Prommer Mátyás, Kazi Róbert.


A megfigyelt madarak egy része.


Terepviszonyok.

Út nélkül úton.

Tábor.

Táplálékállat.

 

Kapcsolódó hírek

2023. augusztus 31. – szeptember 3. Hortobágy. Szervezők: MME Ritkaságvadász Szakosztály, Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

természetlesen

A tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program moduljai közül három jelenleg is aktív, s ennek apropóján a felmérésekhez kedvet érző önkénteseknek elindítunk egy két hónapos kihívást.

fecskeles

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak...