2025.05.15
Csongrád Megyei Helyi Csoport

Gólyatojások mentése Szegeden

Fehér gólya ( Fotó: Tokody Béla)

Fehér gólya ( Fotó: Tokody Béla)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület (BPSSS) az „ A Pannon szikes gyepek madárvilágának megőrzése környezeti nevelés és önkéntes munka segítségével (HUSRB/23S/12/043)” elnevezésű interreg pályázat keretében szervezte meg tavaly a Magyarország-Szerbia határmenti régió fehérgólya-állományának felmérését. Ennek kapcsán fordult elő idén egy elpusztult gólya miatti tojásmentés, amelybe bekapcsolódott a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatósága.

Vezetéknek repült és elpusztult egy gólya Szeged Szőreg városrészében. Különösen szerencsétlen esetről van szó, hiszen az úgynevezett kisfeszültségű (230-380 V) hálózatokon jellemzően az évek alatt egyre nagyobbra „hízó” gólyafészkek ledőlése szokott problémát jelenteni, amely azért is gond, mivel üzemzavart is okozhatnak az áramhálózaton.  A középfeszültségű (10-20 ezer voltos) oszlopokon pedig az áramütés okoz visszatérően gondot, bár az utóbbi években az esetek száma csökkenő tendenciát mutat az áramszolgáltató madárvédelmi eszközeinek és beruházásainak köszönhetően. Azonban ebben az esetben a sokkal ritkábban előforduló vezetéknek repülés történt. Ráadásul éppen egy olyan szakasz felső vezetéksodronyával ütközött a szerencsétlenül járt gólya, amelynek oszlopait madárbarát tervezésű oszlopfejekre cserélte az elmúlt években az áramszolgáltató.

A képen piros nyíl jelöli a fehér gólya berepülési irányát a fészek felé ( Fotó: Lovászi Péter)
A képen piros nyíl jelöli a fehér gólya berepülési irányát a fészek felé ( Fotó: Lovászi Péter)

Mivel sokszor előfordul, hogy még nem ivarérett, nem fészkelő gólya pusztul el áramütés következtében, a helyi lakosok segítségével meggyőződtünk arról, hogy valóban a néhány tíz méterre fészkelő gólyapár egyik tagja esett áldozatul. Sajnos nem volt nehéz, mivel az otthona felé tartó madár „gólyamódra” fészekanyagot is vitt a csőrében. Ez azt is jelenti, hogy a fészekalj is veszélybe került, mert egy szülő nem tudja kikölteni és felnevelni a fiókákat, így a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az MVM Démász felkérésére, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság kollégáival való egyeztetés alapján azonnal megkezdte a mentést.

A mentett gólyatojások ( Fotó: Lovászi Péter)
A mentett gólyatojások ( Fotó: Lovászi Péter)

Az MVM Démász áramszolgáltató segítségével kiemeltük a két tojást a fészekből és a Szentesi Természet- és Vadvédelmi Mentőközpont Alapítványhoz szállítottuk, ahol keltetőgépbe kerültek. Az áramszolgáltatóval javaslatára is egyeztettünk, a kockázatos vezetékszakaszon június harmadik hetében további madárvédelmi átépítést valamint a sodronyok láthatóságát növelő madárvédelmi eszközöket felszerelését tervezi.

A fehér gólya fészke két tojással ( Fotó: Lovászi Péter)
A fehér gólya fészke két tojással ( Fotó: Lovászi Péter)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület (BPSSS) az „A Pannon szikes gyepek madárvilágának megőrzése környezeti nevelés és önkéntes munka segítségével (HUSRB/23S/12/043)” elnevezésű interreg pályázat keretében szervezte meg tavaly a Magyarország-Szerbia határmenti régió fehérgólya-állományának felmérését. A gólyavédelemben a villamos hálózatok  szerepét jól jelzi, hogy a határmenti régió közös listájára 2180 fészek került fel, amelynek 77%-a villanyoszlopokra épült.

Stork egg rescue in Szeged

White Stork flew into a power line and died in Szeged. This is a miserable case, as the collapse of stork nests that have become increasingly "fat" over the years is a problem on so-called low-voltage (230-380 V) networks, while electric shock is a recurring problem on medium-voltage (10-20 thousand volts) poles - here, flying into a power line is a much rarer case. Moreover, the unfortunate stork collided with the overhead wire of a section whose poles have been replaced by bird-friendly pole heads by the electricity supplier in recent years.
Since they were immature, non-nesting storks often die due to electric shock. With the help of residents, we were convinced that one of the members of the stork pair nesting a few tens of meters away was indeed the victim. It was not so difficult, as the bird heading home was carrying nesting material in its beak, "stork-like". This also means that the eggs were in danger because one parent could not hatch and raise the chicks, so we decided to rescue them, as we agreed with our colleagues from the Kiskunság National Park Directorate.
With the help of the MVM DÉMÁSZ electricity supplier, we removed the two eggs from the nest and transported them to the Szentes Nature and Wildlife Rescue Centre Foundation, where they were placed in an incubator. We also agreed with the electricity supplier that bird protection devices that increase the visibility of the wires will be installed on the risky section of the line.
The Hungarian Ornithological and Nature Conservation Society (MME) and the Serbian Ornithological and Bird Conservation Society (BPSSS) organised a survey of the white stork population in the Hungary-Serbia cross-border region last year, within the framework of the interreg project "Grasslandbirds" (Conservation of the birdlife of the Pannonian saline grasslands through environmental education and volunteer work - HUSRB/23S/12/043). The importance of electrical networks in stork protection is well indicated by the fact that 2,180 nests were included in the joint list of the border region, of which 77% were built on electricity power 
 

Lovászi Péter