2025.04.25
Vízimadár-védelmi Szakosztály

Országos úszóréce felmérés 2025

úszóréce protokoll

Ebben az évben célul tűztük ki, hogy a 2025-ös év madara, a böjti réce fészkelőállományát minél szélesebb körben mérjük fel annak érdekében, hogy megtudjuk mekkora a magyarországi költőállomány. Tekintettel arra, hogy a sekély vizes élőhelyeken fészkelő úszórécék felmérése nehézkes, egy speciális protokollt dolgoztunk ki, amelyhez oktatóanyagot is készítettünk.

Módszertan:
 
A böjti réce jellegzetes élőhelyigénye miatt a költő madarak észlelése lényegesen nehezebb más récefajokhoz képest. Ezért a fiókás családok számbavétele mellett ugyanolyan fontos a költési időszakban a fészkelésre alkalmas élőhelyeken történő előfordulás rögzítse. Egy magányosan mozgó felnőtt példány (pl. őrgácsér) jelenléte a fészkelési időszakban akkor is árulkodhat a költésről, ha a fiókás családot nem sikerül megfigyelni a felmérőknek.
 
Adatfelvételkor nagyon fontos, hogy egy területen ne csak az összpéldányszámot adjuk meg, hanem az egyedül, párban, illetve csapatban mozgó példányok pozíciója – az ivarok megadása mellett – külön-külön legyenek rögzítve! Így el tudjuk különíteni az adott területen csak átvonulóként jelenlévő csoportoktól a lehetséges fészkelő példányokat. Emellett nagyon fontos az ún. hiányadatok rögzítése is, vagyis ha egy fészkelésre megfelelő élőhelyen nem figyeltük meg a faj jelenlétét.

Érintett fajok: böjti réce, kanalas réce, nyílfarkú réce.
 
Felmérési időszak: 2025. majus 5-15
 
Felmérési időtartam: A terület kiterjedésétől és a növényzeti borítottságától függően a megfigyelő maga ítéli meg, hogy mennyi időt kell rászánnia a biztos és teljes felméréshez.
 

Videós segédlet a protokollhoz

MAP adatrögzítés:
 
Az egyedül, párban, illetve csapatosan mozgó madarak külön rögzítése azoknak a felmérőknek is fontos, akik a Madáratlasz Program adatbázisában rögzítik megfigyeléseiket a webes felületen (map.mme.hu) vagy a Turdus applikáción keresztül. A MAP webes felületén az egyes magányos / párban mozgó / csapatban mozgó madarak pozícióját, példányszámát, illetve a hímek és tojók számát az adott faj részletesebb megfigyelési adatainak megadására szolgáló ablakban tudjuk megadni. Ez a lenyíló ablak minden fajnál a jobb oldalon található, lefelé mutató zöld nyíllal nyitható meg. Turdus applikációval történő adatrögzítés esetén pedig a térképes nézetben külön-külön tudjuk felvenni az egyes példányokat/párokat/csoportokat. A szöveges megjegyzésben minden általunk fontosnak gondolt további megfigyelési részletet is megadhatunk.
 
Az ún. nullás hiányadatok megadásával a MAP rendszerében teljes- vagy vízimadár fajlistás adatfeltöltés esetében nem kell külön foglalkozni a felmérőknek, hiszen ha egy adott faj nem szerepel a megfigyelt fajok között, a rendszer automatikusan hozzá rendeli a nullás hiányadatot. Amennyiben valaki alkalmi megfigyeléseket tölt fel, a fészkelési valószínűség (ún. FV kód) mezőben ilyenkor egy nullának (0 – Nem lett megfigyelve) kell szerepelnie, valamint érdemes a szöveges megjegyzésben feltüntetni, ha a vizes élőhely kiszáradt állapota miatt nem voltak jelen récék a területen.