2025.02.18

Beszámoló a Madárszámlálók és Madárgyűrűzők IX. Országos Találkozójáról

IX. MMOT első nap (2025.02.08.)

IX. MMOT első nap (2025.02.08.)

2025. február 8-9-én lezajlott a Madárszámlálók és Madárgyűrűzők IX. Országos Találkozója. A két napos rendezvény első napján az MME Monitoring Központ regisztrált madármegfigyelői (ez hagyományosan az MMM Találkozó), a második napon az MME Madárgyűrűzési Központ regisztrált madárgyűrűzői vesznek részt (ez hagyományosan a Gyűrűzőtalálkozó). Örvendetes, hogy a két önkéntes madártani adatgyűjtő csapat átfedése egyre nagyobb, sokan mindkét központ munkájában részt vesznek. Összesen 120-an vettek részt a rendezvényen. Az eseményt online is közvetítettük a Teams rendszerben, a belépők és követők száma 15-20 között volt mindkét napon. 

Az idei találkozót, Bukor Zoltán elnök úr megnyitó beszéde után, Nagy Károly kezdte meg a 2024. év rövid összefoglalójával. Ezt követte Prof. Dr. Szép Tibor hosszabb előadása a fészkelő és telelő állományok helyzetéről az MMM 1999-2024 évi adatai alapján.

A program folytatódott Lovászi Péter előadásával (Adatgyűjtés a Madárvédelmi és Élőhelyvédelmi Irányelv szerinti országjelentéshez), majd Nagy Károly a 2024-ben elindított Madár Territórium-térképezés (MTT) program és a Fészkelések összegzése adatbázis első évének tapasztalatait mutatta be és vitatták meg a jelenlévőkkel.

Az év madara kapcsán Csibrány Balázs előadása következett: Mit tehetünk a récék és vízimadarak monitorozásában, védelmében?

MMM 2024 - a fészkelési időszakban felmért mintaterületek

MMM 2024 - a fészkelési időszakban felmért mintaterületek

Az ebédszünet után két előadással folytatódott a program:

  • Új lehetőségek és eszközök a madárhang alapján történő terepi felmérésekben - Prof. Dr. Szép Tibor
  • MAP felmérések a Börzsönyi HCs szervezésében - Cserép György

Az MMM ajándékok kisorsolása a 2024-ben felméréseket végzők között, a már megszokott szabályok szerint zajlott. A 60 ajándék nyertesei: Abonyi Ottó, Agócs Péter, Andrési Pál, Antoni Gyula, Árpási Zalán, Bajor Zoltán, Bálint Gábor, Bárdos Imre, Barna Krisztián, Bátky Gellért, Bebesi Zoltán ifj., Bodor Ádám, Bodzás János Sándor, Bozzay Balázs, Bukor Csongor, Bukor Zoltán, Csibrány Balázs, Farkas Attila dr., Gám Attila, Halmos Gergő dr., Hegedűs János, Horváth Júlia, Horváth-Mühlhauser Gábor, Hődör István, Hunyadi László, Kovács János, Kovács Viktor, Kozma Anikó, Lánczy Zoltán, Lovászi Péter, Lukács Katalin Odett, Mátics Róbert dr., Meiszterics Zoltán, Nagy Tamás, Nagy Tibor, Nyíri László, Papp Ferenc, Péter Dávid, Pethő Judit, Pintér Zsolt, Pongrácz Ádám, Ripka Gergely, Sarlós Dávid, Schmidt András, Simon Gergely, Szabó Antal, Szabó Mónika, Szabóné Balázs Beáta, Szekeres Zsófia, Szentmihályi Gábor, Tamás István ifj., Tóth Tamás, Tóth Zoltán, Ujfalusi Sándor, Varga Mónika, Varga Zoltán, Vasas András, Végvári Zsolt, Verseczki Nikoletta, Vetró Gábor.

Gratulálunk a nyerteseknek, és köszönjük minden felmérőnk munkáját! 

Az első nap előadásai, letölthető PDF formátumban:

MMOT 2025 - első nap

IX. MMOT első nap (2025.02.08.)

A második napon, a Gyűrűzőtalálkozón, ami a Madárgyűrűző és Vonuláskutató Szakosztály éves közgyűlése egyben, 53 résztvevő volt a helyszínen és 10-20 fő követte folyamatosan az eseményt online, a Teams rendszeren keresztül.

A Gyűrűzőtalálkozón a következő előadások hangzottak el: 

  • A Szakosztály és a Madárgyűrűzési Központ 2024. évi beszámolója és szakosztályi ügyek megvitatása (Karcza Zsolt).
  • A madárinfluenzával és mintavételezéssel kapcsolatos információk, rövid beszámoló (Dr. Koleszár Balázs).
  • A Madárgyűrűző állomások és projektek rövid beszámolói. A legtöbb állomás rövid bemutatóval készült, kettő állomás online jelentkezett be. Ehhez kapcsolódóan bemutatásra került egy összefoglaló az állomások belföldi és külföldi távolsági megkerüléseiből. A fejezetet Dr. Szinai Péter, a Szakosztály elnöke zárta, aki összefoglalta a madárgyűrűző állomások szervezeti hátterét.
  • Kistömegű énekesmadárfajok mozgásának, vonulásának és szétterjedésnek rádiótelemetria és geolokátor alapú új vizsgálati lehetőségei és eszközei (Dr. Szép Tibor)
     
A Gyűrűzőtalálkozó (MMOT 2. nap) csoportképe

A Gyűrűzőtalálkozó (MMOT 2. nap) csoportképe

Délután, a Gyűrűzőtalálkozó hagyományainak megfelelően olyan előadások hangzottak el, amelyekben a kutatás egyik alapvető módszere a madárgyűrűzés.

  • A madarak szerepe a kullancsok és a kullancslegyek terjesztésében (Keve Gergő).
  • A Nógrád megyei vetési varjú vizsgálataink rövid bemutatása, célok, módszer, eredmények (Karcza Zsolt)
  • Rövid beszámoló a „Füleskuvik vedlésének és vonulásának vizsgálata Magyarországon” c. projekt 2024. évi tapasztalatairól (Jusztin Balázs)
  • A kanalasgém-kutatás új eredményei Magyarországon (Dr. Pigniczki Csaba)
  • Lendület projekt keretében jelölt jeladós vízimadarak - előzetes eredmények (Dr. Lovas-Kiss Ádám)
  • Fehér gólya gyűrűzések (gólyafelmérés és gyűrűzés) (Lovászi Péter)

A Szakosztály által 2024-ben alapított elismerő dijak átadása a Gyűrűzőtalálkozón történik. Idén négyen kapták meg a 25 éves díszoklevelet: Dr. Horváth Márton, Magai Ferenc, Privigyei Csaba, Vasas András. A Palkó Sándor-díjat, amit olyan aktív madárgyűrűző vehet át, aki elérte a százezer gyűjtött és jelentett madárgyűrűzési adatot, idén Mórocz Attila vehette át. A hazai madárgyűrűzés legnagyobb elismerését, a Schenk Jakab-díjat idén Dr. Csörgő Tibornak ítélte oda a Szakosztály vezetősége. Az elismerő díszokleveleket és a díjakat Dr. Szinai Péter, a Szakosztály elnöke és Karcza Zsolt a Madárgyűrűzési Központ vezetője adta át. Gratulálunk a díjazottoknak. 

A szakosztályi díjakról és a díjazottaktól bővebben >>
 

A Palkó Sándor-díjat idén Mórocz Attila vehette át.

A Palkó Sándor-díjat idén Mórocz Attila vehette át.

Schenk_Jakab-dij_2025._Dr.Csorgo_Tibor

Dr. Csörgő Tibor nem tudott eljönni, a Schenk Jakab-díjat az irodájában (ELTE TTK Genetikai Tanszék) adta át Karcza Zsolt, a Madárgyűrűzési Központ vezetője.

Nagy Károly