A Wingspan – Partnerségek a madárbarát energiaátállásért nemzetközi konferencia áttekintése
![Wingspan](/sites/default/files/styles/lead_image_280x172/public/2024-11/wingspan_k%C3%A9p.png?itok=NeUd3l0R)
Idén először rendezték meg a "Wingspan – Partnerségek a madárbarát energiaátállásért" nemzetközi konferenciát október 15-17. között, Brüsszelben, Belgiumban. Az esemény a SafeLines4Birds, LIFE EUROKITE és LIFE Great Bustard (melyben az MME partnerként vesz részt) projektek keretében valósult meg.
A konferencia célja az volt, hogy összehozza a természetvédelmi szakembereket, kutatókat, hálózatüzemeltetőket, megújuló energiafejlesztőket és döntéshozókat, hogy megosszák tapasztalataikat és megoldási javaslataikat a természetbarát energiaátalakítás terén. A háromnapos eseményre összesen 320-an regisztráltak online és személyes formában vegyesen.
Az első két nap a szakmai előadásoké és panelbeszélgetéseké volt, ahol a résztvevők megvitatták a legújabb tudományos kutatásokat, a természetvédelmi innovációkat és természetbarát technológiai újításokat. Kiemelt téma volt, Európa és a világ rohamos tempóban történő átállása a megújuló energiaforrásokra, amely számos meglévő és új természetvédelmi kihívás elé állítja az élővilágot. Ezt Tris Alinson a BirdLife International munkatársa számos példával szemléltette, köztük a következővel: „Becslések szerint az Európai Unió villamosenergia-termeléséhez kizárólag szárazföldi szélerőművekkel és fotovoltaikus (PV) közművekkel 97 000 km2 -re lenne szükség, ami nagyjából Magyarország területének felel meg (Tröndle 2020)”. Alinson több videót is bemutatott, az egyiken, egy fakó keselyűt (Gyps fulvus) egy szélturbina lapátja üt meg, aminek következtében a madár tehetetlenül a földre zuhan, lassú, keserves halált szenvedve.
![Tris_alison_wingspan](/sites/default/files/styles/text_embed_small/public/2024-11/Tris_Alinson_BirdLife%20International_el%C5%91ad%C3%A1sa_A%20kerecsens%C3%B3lymok%20egyik%20legf%C5%91bb%20vesz%C3%A9lyeztet%C5%91%20t%C3%A9nyez%C5%91je%20az%20%C3%A1ram%C3%BCt%C3%A9s.jpg?itok=eMP3Qz4p)
A második napon poszterszekcióra is sor került, ahol tudományos tanulmányokat és projekteket mutattak be a madarak és az energiainfrastruktúra kapcsolatáról, különös tekintettel a villamosvezetékekre és szélturbinákra.
![Madárelterelők a Wingspan kiállításán](/sites/default/files/styles/text_embed_small/public/2024-11/mad%C3%A1relterel%C5%91k_a%20Wingspan%20ki%C3%A1ll%C3%ADt%C3%A1s%C3%A1n.jpg?itok=qoxCHcmT)
A harmadik napon a résztvevők élőben tekinthették meg Flandriában a 2018-ban kihelyezett, madárelterelésre szolgáló „firefly” eszközöket. A helyszínen kiderült, hogy ezek nagy része már eltört, nem működött megfelelően, vagy egyszerűen leesett (a látogatás során két friss tetem is előkerült közvetlenül a vezetékek alól). Ez is rámutatott arra, hogy a vezetékszakaszokat folyamatosan ellenőrizni kell, és hogy a kihelyezett madárelterelők sem nyújtanak teljes biztonságot – azokat rendszeresen karban kell tartani és cserélni, ha szükséges.
![A szóban forgó vezetékszakasz Flandriában, a képen nehezen kivehetők a madárelterelők](/sites/default/files/styles/text_embed_small/public/2024-11/20241017_105243.jpg?itok=lJ5x94Gx)
A konferencia egyik üzeneteként hangzott el, hogy bár a természetvédelemre és a megújuló energiaforrások kiaknázására vonatkozó uniós keretelvek már léteznek, végrehajtásuk továbbra is egyenlőtlen a tagállamokban, ami további harmonizációt igényel.
További gondolatébresztő megállapításként jelent meg, hogy az EU LIFE programja kritikus és sokszor egyedüli finanszírozási forrást biztosít, elősegítve a civil szervezetek, hálózatüzemeltetők, megújuló energiafejlesztők és kutatók közötti együttműködést.
A jelenleg futó, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által vezetett LIFE SakerRoads projekt keretében, a témához szorosan kapcsolódva többek között a középfeszültségű oszlopok rendszeres felmérése zajlik. Ezen felül különböző oszlopfejek tesztelésére is sor kerül majd, amely vizsgálatok elősegítik az oszlopok kategorizálását veszélyességük alapján.
A 2024-es Wingspan nemcsak a jelenlegi helyzet kihívásait mutatta be, hanem alapot is teremtett a jövőbeli együttműködésekhez és a bevált gyakorlatok megosztásához. A következő Wingspan konferenciát 2026-ban, Berlinben rendezik meg, újabb lehetőséget teremtve arra, hogy az energiainfrastruktúra természetbarát kiépítése felé vezető úton további előrelépések történjenek.
A konferencián Magyarországról, Gócs Kata a LIFE SakerRoads projekt vezetője, az MME munkatársa, valamint Lóránt Miklós országos túzokvédelmi koordinátor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa vett részt.
A konferencia rögzítésre került és visszanézhető az alábbi linkekre kattintva: Első nap, Második nap