Havasi lilék a Dél-Alföldön
A messzi tundrákon fészkelő havasi lilék minden évben átvonulnak az országban, a Hortobágyon rendszeresek akár nagyobb nagyobb csapatai is. Az idei őszi vonulásuk azonban kiemelkedő volt a Dél-Alföldön; egyszerre több helyen is láthatóak voltak kisebb-nagyobb számú csapatai az elmúlt hetekben.
A havasi lile (Charadrius morinellus) Eurázsia messzi tundráin fészkel, de költ Európa magashegységeiben, mint az Alpok és a Kárpátok alhavasi lejtőin és magas fennsíkjain. Bővebben
Nagyon érdekes a szaporodása, a tojó a nagyobb és színesebb a két ivar közül, több hímmel is párzik, azonban a fiókák felnevelését rájuk hagyja. Általában csak a hím kotlik a tojásokon és a fészekhagyó fiókák egy hónapos koráig velük is maradnak.
A Hortobágyon rendszeres tavaszi és őszi előforduló, azonban a Dél-Alföldön csak kisebb számban és néhány élőhelyen jelenik meg.
Idén viszonylag korán, augusztus 20.-a előtt megjelentek a madarak a Dél-Alföld nagyobb szikes pusztáin, nemcsak a hagyományos vonulóhelynek számító Vásárhelyi-pusztákon és a szintén Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő Cserebökényi-pusztákon, de hosszú szünet után a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben is.
A legtöbb, 42 madár a Vásárhelyi-pusztán mutatkozott, de a többi átvonulóhelyen is tucatnyi madarat figyelhettek meg a szerencsés madarászok
A havasi lilék az időjárás hidegebbre fordulásával tovább vonulnak, a telet a Száhel-övezetben lévő telelőterületekein töltik és jóval ritkábban és kisebb számban jelennek meg tavaszi átvonulásuk során.