2024.09.04
Tiszavasvári Helyi Csoport

A szalakóták terjedése a Hortobágy északi részén

Szalakóta fiókák gyűrűzése

A szalakóta is azok közé a madarak közé tartozik, amelyik emberi védelem – költőodúk kihelyezése – nélkül a kipusztulás szélén lenne hazánkban. Mivel azonban sok helyen, sokan foglalkoznak a védelmükkel, több ezer pár költhet Magyarországon.

Szalakóta térkép

Zsiros Sándor az évek során nagyon sokat tett, hogy ezen madarak állománya növekedjen a környékünkön.

„Amikor elkezdtem Tiszalök környékén odúkat kihelyezni, természetesen szerettem volna, ha szalakóták is költenek nálam. Néhány esetben költöttek is, de a rendkívül csapadékos 2010-es év után ők is eltűntek. Ezért elkezdtem a Hortobágy északi részén odúkat kihelyezni, mert ott költött néhány pár belőlük, és az állomány felduzzasztásával reméltem rávenni őket, hogy tovább terjedjenek észak-keleti irányba.

Az elképzelés bevált, idén a működési területemen (lásd a mellékelte térképen pirossal keretezve) 109 pár szalakótáról tudtam, szemben a 2011-es 4 párral. Nagy örömömre idén ismerőseim Nyíregyháza környéki odúiban is megjelent 2 pár. A 109 pár szalakótából 102 pár költési eredményeiről van biztos információm. 10 pár költése nem sikerült, a többi 92 pár 1-6 fiókát röptetett ki, összesen 343-at. Ez egy becsült létszám, hiszen lehetetlen naprakésznek neki ennyi odú esetében. És nincs is rá szükség, bőven elég az, hogy évről évre egyre több párról tudok, illetve az, hogy újabb területeket hódítanak meg vagy hódítanak vissza.

Az igazi persze, az lenne, ha nem lenne szükség odúk kihelyezésére, mert lenne annyi öreg fa a legelőkön és kaszálókon, hogy a bennük természetes úton keletkező, vagy a harkályok által vájt odúkban költhetnének. Ez sajnos csak egy álom.”