2015.07.25
Bükki Helyi Csoport

Bemutatógyűrűzés Felsőtárkányon

Három hálót állítottunk fel a mezofil lombos erdő szegélyén a tó felett Felsőtárkányon, melyekbe optimistán a pinty-, cinege-, és rigófélék mellett harkályokat és légykapókat is vártunk.

Felsőtárkányon, a Kő-kövi tanösvény kiindulási pontján tartott szombat délelőtt bemutatógyűrűzést Jónás Bianka vezetésével az MME bükki csoportja. Három hálót állítottunk fel a mezofil lombos erdő szegélyén, melyekbe optimistán a pinty-, cinege-, és rigófélék mellett harkályokat és légykapókat is vártunk. Felsőtárkány madárvilága a tó környékén nagyon változatos. Ennek oka elsősorban az erdő összetétele, ugyanis a benne található idős fák (egyes kocsánytalan tölgyek több, mint 100 évesek) fokozzák a diverzitást. 

A hőségre való tekintettel kevesebb fajt és egyedet sikerült megfognunk, mint ami ennek a csodás környéknek a madárvilágát tükrözte volna, azonban ideális helyszínt találtunk arra, hogy a felsőtárkányi bemutató-gyűrűzéseket a későbbiekben is megismételjük.

A délelőtt során rigók és fiatal vörösbegyek kaptak gyűrűt.  Hálóba került egy már meggyűrűzött énekes rigó is, melynek példája szemléltette a madárgyűrűzés és a visszafogások lényegét. A program alatt az érdeklődőknek lehetőségük volt részt venni a hálóellenőrzéseken is, valamint megismerkedhettek a madárgyűrűzés elméletével.

A tó és a tanösvény környékén madárodúkkal is jó eséllyel lehet találkozni, melyekben a tavaszi odúellenőrzés adatai szerint elsősorban cinegék és légykapók költenek.


A tó mellett (Fotó: Hák Flóra)


A visszafogott énekes rigó (Fotó: Hák Flóra)


Fiatal fekete rigó hím (Fotó: Hák Flóra)


A tollak amiket mindenki felismer... (Fotó: Hák Flóra)


A vörösbegy testvérpár egyike (Fotó: Hák Flóra)


Volt aki strucctollal érkezett (Fotó: Hák Flóra)

A programot a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság támogatta.