Élőhelykezelés a Tétényi-fennsíkon 2022. 02. 19.
Tizenkettedik ilyen akciónapunkat tartottuk, igen nagy érdeklődés és részvétel mellett, a nap folyamán több mint 100-an voltak jelen, dolgoztak, részt vettek, csodálták a madarakat, és beszélgettek a témáról, természetvédelem, élőhelykezelés, és ami még ide kívánkozik.
Itt voltak a Főpolgármesteri Hivatal illetékesei, fővárosi és helyi önkormányzati képviselők, a kezelési feladatokat ellátó Főkert vezérigazgatója, a természetvédelmi őrszolgálat és a közterület felügyelet munkatársai, szép számmal a Magyar Madártani Egyesület önkéntesei, és helyiek, Zöld Jövősök is voltak jó néhányan. A szükséges eszközöket, kesztyűket, kétkezes ollókat, szállító ponyvákat az MME biztosította.
Az előzetesen egyeztetett területeken, a tanösvény kamaraerdei ágától a víztorony felé eső zónában, ahol már 3-4 éve dolgoztunk, a korábbi hetekben folyt a gyepek felszabadítása, a cserje vágás, és ligetes terület kialakítása a Főkert munkatársai révén. Korábban a közelben történt meg a honvédségi korszakban keletkezett sitt sáncok, depók kitermelése, mintegy 4000 tonna kiméretben, a Főváros, ill. a FŐKERT révén. Egyik sitt depó helyén helyezkedett el a Fitoland darálógépe, ahova a cserjéket és a többi levágott anyagot hordtuk a nap folyamán. Hatalmas anyag mennyiség jött össze, aminek egy részét tudta ma ledarálni a Fitoland gépe, és délutánra megtelt a teherautó. Jövő héten folytatják a munkát. A levágott anyag nagy részét kihordtuk.
Délben madárgyűrűzési bemutató volt, a közelben felállított hálókból jöttek a madarak, az erős szél ellenére szép számban és összetételben. Volt kék és széncinege, őszapó, vörösbegy, és sárgafejű királyka, a mindössze 5 g-os legkisebb testű madárkánk. A kitartóbb önkéntesek bajszos sármányt is láthattak testközelből. Az MME kantinja szolgálta ki az önkénteseket, meleg itallal, szendvicsekkel, és megkapták a Zöld Jövő fennsík kiadványait. Köszönjük az önkéntesek részvételét!
A beszámolót köszönjük Mészáros Péternek (Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület)!
Tájékoztató a résztvevőknek (Fotó: Lendvai Csaba)
Nagyon sok lelkes önkéntes érkezett az erős szél ellenére (Fotó: Lendvai Csaba)
A lehordás folyamata ponyvák segítségével (Fotó: Lendvai Csaba)
A darálógép számára felpakolt anyag (Fotó: Lendvai Csaba)
Nagyon hatékonyak voltunk (Fotó: Lendvai Csaba)
A kitartóbbak egy bajszos sármányt is megcsodálhattak (Fotó: Lendvai Csaba)