2008.09.29

Az MME a Magyar Vidék Napja rendezvényen

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében, hagyományteremtő szándékkal, 2008. szeptember 26-án került sor az első Magyar Vidék Napja rendezvényre a Vajdahunyad várban.
 


A rendezvény legfontosabb eseménye a vidékfejlesztési programban nyertes 96 LEADER-közösség bemutatása, és az elismerő táblák jelképes átadása volt. Ezzel informálisan útjára indult a magyar vidékfejlesztés egyik fontos forrásteremtő programjának, a LEADER pályázatoknak második köre.

A LEADER program lényege, hogy olyan települési összefogásokat támogat, melyben nem csak a pályázati célokat fogalmazzák meg, de ezek elbírálásában és a végrehajtásában is a települési delegáltakból álló akciócsoportoknak van központi szerepe. Ennek az európai uniós pályázati formának az az erőssége, hogy a vidékfejlesztési célokat helyi, civilekből, vállalkozókból, önkormányzatokból álló műhelyek tervezik meg, ezzel szavatolva a 250-300 milliárd forint valóban célirányos és helyi fejlesztéseket segítő felhasználását.


A rendezvény résztvevői (Fotó: Orbán Zoltán).

 

A 96 LEADER csoportba ezres nagyságrendű magyar település, falu és város tartozik, gyakorlatilag az ország teljes területét lefedve. A program keretében megvalósuló beruházások jelentős része oktatás-, ökoturizmus- és mezőgazdasági mikrovállalkozás-fejlesztésekre (pl. helyi termékek, specialitások) irányul. Ezek a területek központi részét képezik az MME stratégiai céljainak, tevékenységeinek, ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kiemelt fontosságúnak tekinti, hogy mind szélesebb körű, és minél szorosabb együttműködést alakítson ki a településekkel és a települési összefogásokat képviselő LEADER csoportokkal.

Az MME 2007-2008-ban kezdte el kidolgozni vidék-, település-, elsősorban hátrányos helyzetű mezőgazdasági kistelepülés-fejlesztési programját Madárbarát önkormányzati programcsomag (MÖP) néven. A MÖP első dokumentumaként, a Nemzeti Fejlesztési Terv AVOP LEADER+ program támogatásával, 2008. júniusában került kiadásra a Madárbarát településfejlesztés című könyv 300 példányban.

A Magyar Vidék Napja rendezvény szervezői, elfogadva az MME partnerségi felajánlását, lehetővé tették, hogy a könyvet a helyszínen regisztráló minden LEADER csoport megkapja. Reméljük, hogy a jövőben mind több település és LEADER akciócsoport keresi a partnerséget az MME területi és szakmai szervezeteivel, hogy közösen még többet, és még hatékonyabban tudjunk tenni a magyar vidék fejlesztéséért.


Orbán Zoltán Madárbarát településfejlesztés című könyve a Magyar Vidék Napja
rendezvényen a Vajdahunyad várban 2008. szeptember 26-án
(Fotó: Orbán Zoltán).

 

Köszönjük a programszervező Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium szervezeteinek és munkatársainak segítségét!

 
 
Orbán Zoltán