A Kárpát-medence madarai
Gyere el te is a Magyar Természettudományi Múzeumba, és ismerd meg Magyarország madárvilágát!
Április 21-én nyílik és az év végéig tart a Kárpát-medence madarait és természetvédelmi értéküket bemutató időszaki kiállítás.
A kiállításon, ahol megjelenik a Magyar Madártani Egyesület is, közel 200 madárfaj 240 egyedét mutatja be a múzeum, saját gyűjteményi anyagából. Az intézmény több mint 15 000 példányos madárgyűjteményi anyaga még soha nem volt kiállítva. A gyűjtemény interaktív bemutatókkal kiegészülve lehetőséget nyújt arra, hogy a látogatók közelebbről megismerjék Magyarország madárvilágát, annak sokféleségét és a fajok természetvédelmi jelentőségét. Megtanulhatják a kertből már esetleg ismerős madarak tudományos neveit, ismertetőjegyeit, vagy akár azt is, hogyan néz ki Arany János fülemiléje.
Fotó: Máté Bence |
A kiállítás fel kívánja hívni a figyelmet a természetvédelem és a természetvédelmi kutatások fontosságára. Ennek különös aktualitást ad, hogy 100. évébe lépett a tudományos madárkutatások kezdetét jelentő madárgyűrűzés.
A kiállítás nyitóprogramja április 21-én 11-től 14 óráig várja az érdeklődőket, ahol sok egyéb mellett megtudhatják például azt is, hogyan veszik fel a természetből a madárhangokat.
A kiállításról
A múzeum főbejáratánál a Kárpátok egykori fészkelő madara, egy szakállas saskeselyű fogadja a látogatókat.
A kiállításban a gyerekek az iskolai tanulmányaikat kiegészítve játékosan ismerkedhetnek a madarak rendszertanával, az egyes madárfajokkal, a madarak hangjával. Külön egység szól a hazai madárvédelem és madárgyűrűzés jelentőségéről és a Magyar Madártani Egyesület tevékenységéről.
Magyarország területe változatos földrajzi adottságaival, természetes élőhelyeinek sokféleségével fajokban gazdag madárvilágnak ad otthont. A változatosság részben annak köszönhető, hogy hazánk Európa közepén különböző éghajlati hatások zónájában fekszik. Több olyan madárfajunk is van (parlagi sas, kerecsensólyom, kis őrgébics), amelyek e térségben érik el elterjedésük határát. A Magyarország területén megfigyelt madárfajok száma az elmúlt évben meghaladta a 400-at.
A háttér - a múzeum madárgyűjteménye
A Magyar Természettudományi Múzeum madárgyűjteménye az 1830-as évektől létezik, a XIX. század végére neves világgyűjteménnyé vált. Számos típuspéldányt őriz. A múzeum hányatott történelme során a mintegy 40.000 példányt számláló anyag 1956-ban tűzvész áldozata lett. A gyűjtemény megújítása 1957-ben kezdődött és napjainkig tart.
Programok a kiállításhoz
A kiállítás múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és családi hétvégi programokkal egészül ki. A foglalkozások óvodás korosztálytól általános iskola felső tagozatos korosztályáig igényelhető előzetes bejelentkezés alapján (bővebb információ telefonon: 210-1085). A foglalkozás díja: 450 Ft/fő.
Belépődíjak:
Felnőtt: 600 FT
Diákjegy (18 éves korig), nyugdíjas jegy: 300 Ft
Csoportos jegy (20 fő felett): 250 Ft
Családi jegy: 1 500 Ft
A kiállítás a Patagónia óriás dinói című kiállítással egy időben közös, kedvezményes belépőjeggyel is megtekinthető:
Felnőtt: 1500 Ft
Diák (18 év alatt), nyugdíjas: 900 Ft
Diákcsoport (min. 20 fő): 700 Ft/fő
Család (max. 2 felnőtt és min. 2 gyerek): 4000 Ft