2025.03.26
Vízimadár-védelmi Szakosztály

Felhívás országos nagy goda és böjti réce számlálásra

Nagy godák (Fotó: Csibrány Balázs)

Nagy godák (Fotó: Csibrány Balázs)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Vízimadár-védelmi Szakosztálya (MME-VVSz) 2025. március 28. és 31. között immáron negyedik alkalommal hirdeti meg a hazánkban tavasszal átvonuló nagy godák országos szinkronszámlálását. Idén azonban rendhagyó módon egy további vízimadárfaj, a 2025-ös év madarának megválasztott böjti réce számlálására is szeretnénk felhívni a felmérők figyelmét a VVSz tavaszi szinkronfelmérésein! 

A nagy goda állományának drasztikus csökkenése minden olyan terepmadarász számára jól látható, aki az elmúlt egy-két évtizedben a hazai vizes élőhelyeket látogatta. Napjainkra a magyarországi költőállományról sajnos elmondhatjuk, hogy a kipusztulás szélén áll. A költőpárok számának folyamatos csökkenésének egyik fő oka a megfelelő állapotú vizes élőhelyek eltűnése, melyet tovább fokoz a hazánkban költésbe álló párok rendkívül alacsony költési sikere is.

Nem csak a költőállomány tűnik el, de az átvonuló sokezres godacsapatok látványa is egyre ritkább napjainkra. Ennek ellenére mostanáig hiányoztak az országos szintű adatok a nagy goda átvonuló állománynagyságról, hiszen sajátos élőhelyigénye miatt a Vízimadár Monitoring nem tudta megfelelően lefedni hazánk fő pihenő- és táplálkozóhelyeit.

A nagy goda vonulási csúcsa nagyjából április elejére esik, ilyenkor található a legtöbb madár egyszerre a Kárpát-medencében a tavaszi vonulás során. Ekkor jellemzően a szikes tavakat, a pusztai vízállásokat, a belvízfoltokat és a lecsapolt halastavakat keresik fel tömegesen.

Nagy godák és pajzsoscankók a Kardoskúti-pusztán (Fotó: Csibrány Balázs)
Nagy godák és pajzsoscankók a Kardoskúti-pusztán (Fotó: Csibrány Balázs)

A 2025-ös év eleje vízviszonyok tekintetében a rekord aszályos 2022-es év elejéhez mérhető. Az elmúlt hetekben az ország jelentős részén szerencsére számottevő csapadék esett, amely ad egy kis időt a kiszáradó vizes élőhelyeknek. A lecsapolt halastavak mellett ezért még érdemes a viszonylag későn kiszáradó szikes tavakat, pusztai vízállásokat, szántóföldi belvízfoltokat vagy bányagödröket is felkeresni.

Idén a Vízimadár-védelmi Szakosztály által koordinált három tavaszi szinkronfelmérésen (barátréce, nagy goda, cigányréce) rendhagyó módon egy további récefaj felmérésére is szeretnénk felhívni a figyelmet! Az MME lakossági szavazása a böjti récét választotta a 2025-ös év madarának, azonban e récefaj szempontjából még soha nem történt korábban országos szintű fajspecifikus szinkronfelmérés. Idén a böjti récék a megszokottnál később, bő egy hetes késéssel érkeztek meg a Kárpát-medencébe, azonban az elmúlt héten már az egész országból érkeztek megfigyeléseik. Ezért a 2025. március 28-31. közötti időszakban minden olyan madármegfigyelő segítségére számítunk, akik a négy nap során hazánk bármely vizes élőhelyén végeznek felmérést!

Az adatközlés legegyszerűbb módja, ha a megfigyeléseket a Madáratlasz Program internetes adatbázisába töltik fel a felmérők, melyre asztali számítógépről (map.mme.hu) és okostelefonról (Turdus applikáció) egyaránt lehetőség nyílik. Amennyiben valaki nem rendelkezik hozzáféréssel e felületekhez, megfigyelési adatait a Vízimadár-védelmi Szakosztály elektronikus címére (vvsz@mme.hu) is elküldheti. Ekkor kérjük a megfigyelt nagy godák és/vagy böjti récék pontos száma mellett a megfigyelés időpontját, a terület nevét és koordinátáját is tüntesse fel az adatközlő. Emellett mind a MAP adatfeltöltőket, mind az e-mailes adatközlőket szeretnénk megkérni, hogy a böjti récék esetében a példányszám mellett a hímek és tojók minél pontosabb arányát is igyekezzenek megbecsülni! MAP adatfeltöltés esetén a hímek és tojók száma minden fajnál a lefelé mutató nyíllal lenyitható, az adott faj részletesebb megfigyelési adatainak megadására szolgáló ablakban tölthető ki.

Az idei szélsőségesen száraz tavasz miatt a szokásosnál is fontosabb, hogy az ún. hiányadatok is bekerüljenek az elemzéseinkbe. Ezért arról is várjuk az adatokat, ha egy vizes élőhelyen nem észleltek felmérőink nagy godát és/vagy böjti récét. A MAP rendszerében fajlistás adatfeltöltésnél ezzel nem kell külön foglalkozni a felmérőknek. Amennyiben valaki alkalmi megfigyeléseket tölt fel, a fészkelési valószínűség (ún. FV kód) mezőben ilyenkor egy nullának (0 – Nem lett megfigyelve) kell szerepelnie, valamint érdemes a szöveges megjegyzésben feltüntetni, ha a vizes élőhely kiszáradt állapota miatt nem voltak jelen a célfajok a területen.

A felmérés eredményeiről az adatok összesítését követően fogunk beszámolni!

Csibrány Balázs