2024.11.11

Újra Magyarország szervezte az EURING találkozót

EURING Közgyűlés, Tata, 2024., csoportkép

Az EURING találkozó csoportképe (Fotó: Lovászi Péter)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) november 6. és 8. között Tatán szervezte meg az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (European Union for Bird Ringing, EURING) soros közgyűlését.

Az EURING jelenleg 37 tagország 41 madárgyűrűzési központját tömöríti. Az idei közgyűlésre összesen 86-an érkeztek, 29 ország, 33 madárgyűrűzési központjából. A kétévente sorra kerülő közgyűlést az MME 50 éves jubileumára tekintettel idén harmadszorra szervezte meg az Egyesület, ami az EURING közgyűlések történetében egyedülálló. Korábban, 1990-ben Visegrádon és 2007-ben Sarródon szervezte az MME a találkozót. A közgyűlésen a madárgyűrűzési központok vezetői, mint küldöttek vesznek részt, de egy-egy központból több alkalmazott is érkezik. Az angol nyelvű találkozón elsősorban szervezeti ügyekkel foglalkoznak, emellett aktuális előadások, bemutatók, szakmai egyeztetések is napirendre kerülnek. 

Az EURING konferencia küldöttei és vendégei
Az EURING konferencia küldöttei és vendégei (Fotó: Lukács Katalin Odett)

Az idei, tatai konferenciát Dr. Halmos Gergő, az MME igazgatója nyitotta meg. A küldötteket köszöntötte Michl József, Tata polgármestere, valamint Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium, Természetvédelemért Felelős Helyettes Államtitkára. 

Halmos Gergő, az MME igazgatója, megnyitja az EURING Közgyűlést és köszönti a résztvevőket (Fotó: Karcza Zsolt)
Dr. Halmos Gergő, az MME igazgatója, megnyitja az EURING Közgyűlést és köszönti a résztvevőket (Fotó: Karcza Zsolt)

A kétnapos ülések után, a harmadik napon a résztvevők kirándulást tettek a közeli Naszály-Ferencmajori Madárgyűrűző Állomásra, ahol a naszályi tavak madárvilágát és a gyűrűzőállomás munkáját ismerhették meg. 

Naszály-Ferencmajor Madárgyűrűző Állomás
Naszály-Ferencmajor Madárgyűrűző Állomás (Fotó: Karcza Zsolt)

A vonuló madarak szabadon keresztezik az országhatárokat, így a madárgyűrűzés alkalmazása is csak nemzetközi összefogással lehetséges. Európában ezt az együttműködést az 1963-ban, Párizsban, több európai madárgyűrűzési központ által alapított EURING biztosítja. A hazai madárgyűrűzési központ először 1977-ben, a Lengyelországban (Gdanskban) megtartott EURING közgyűlésen képviseltette magát. Magyarország hivatalosan ekkor lett tagja a szervezetnek. Az EURING jelenleg 37 tagország 41 madárgyűrűzési központját tömöríti.

EURING partnerszervezetei
EURING partnerszevezetei és logója

A szövetség fő céljai a tudományos célú madárgyűrűzés szervezése és standardizálása, egységes kódrendszer kialakítása és használata, közös adatbank létrehozása és üzemeltetése, valamint egységes protokoll alapján működő, széles körű kutatási programok koordinálása. Az 1977-től működő EURING adatbank megkerülési adatai – az érintett madárgyűrűzési központok engedélyével – a világ bármely részén végzett kutatás rendelkezésére állnak. 

EURING csoportkép, Naszály-Ferencmajor
Naszály-Ferencmajor Madárgyűrűző Állomás, EURING találkozó résztvevői (Fotó: Márkus Ferenc)

Az EURING konferencia szervezésében partnerek voltak: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület.

További információ:

További információ az európai madárgyűrűzésről és az EURING munkájáról (angol nyelven): Bird Ringing for Science and Conservation

Az utóbbi évtizedek EURING konferenciái: 1987 Németország (Greifswald), 1990 Magyarország (Visegrád), 1992 Málta, 1995 Románia (Tulcsa), 1997 Csehország (Prága), 1999 Németország (Helgoland, ez egyben a madárgyűrűzés 100 éves évfordulójának az eseménye is volt), 2001 Hollandia (Kollum), 2003 Németország (Chemnitz), 2005 Franciaország (Strasbourg), 2007 Magyarország (Sarród-Fertőújlak), 2009 Olaszország (Anversa degli Abruzzi), 2011 Málta, 2013 Finnország (Helsinki), 2015 Spanyolország (San Sebastian), 2017 Dánia (Koppenhága), 2019 Szerbia (Nagybecskerek) és 2022 Franciaország (Nantes).

Hol lehet madárgyűrűzési eredményeket böngészni?

Hazai madárgyűrűzési eredmények: az MME-honlap Magyarország madarai oldalán a madárfajok naprakész gyűrűzési eredményei böngészhetőek: gyűrűzési összesítések, a jelölési és a külföldi vonatkozású megkerülési helyek térképei, valamint a leggyakoribb kézrekerülési okok százalékos eloszlásdiagramjai.

Az EURING tagországok megkerülési eredményei: az online Eurázsia-Afrika madárvonulási atlasz alkalmazás (Eurasian African Bird Migration Atlas) lehetővé teszi, hogy a több tízezer madárgyűrűző és adatgyűjtő által az elmúlt több mint száz évben összegyűjtött sok millió megkerülési adatot egy interaktív felületen láthassuk. Az atlasz 300 európai fészkelő és vonuló madárfaj gyűrűzési-megkerülési adatait mutatja be.

Karcza Zsolt