18 éves magyar gyűrűs békászó sas

18 éves békászó sas (Fotó: Paráda Zsolt)
Egy 2007-ben, fiókaként gyűrűzött békászó sast figyeltek meg április közepén, Monok határában (Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Paráda Zsolt).
A megfigyelt sas már évek óta a területen fészkel, de csak most sikerült olyan fényképet készíteni róla, amin olvasható a gyűrűje. A madár innen mindössze 24 kilométerre kelt ki, Tolcsva határában, ahol 18 évvel korábban kapta a jelölőgyűrűjét (Firmánszky Gábor). Bár a teljes gyűrűszámot nem sikerült lefényképezni, csak az utolsó három karaktert, már ezzel is sikerült egyedileg azonosítani a madarat. Magyarországon eddig 120 békászó sast gyűrűztek, többségüket fiókakorukban, az 1980-as, 90-es években. 2007-ben összesen öt példányra került gyűrű, háromra a Zemplénben, kettőre pedig a Kelet-Cserhátban.

Az itthon megjelölt békászó sasok közül korábban öt madár került meg, kettő itthon, kettő Szlovákiában és egy Törökországban. A most megfigyelt gyűrűs békászó sas a hazai jelöltek közül az eddig ismert legidősebb példány.
Az EURING (European Union for Bird Ringing) megkerült gyűrűs madarak életkorrekord adatbázisában a legidősebb békászó sas – egy lett gyűrűs példány – 26 éves volt.
A Kelet-Európai elterjedésű békászó sas Magyarországon ritka fészkelő. Hosszútávú vonuló, a telelőterülete Délkelet-Afrika szubtrópusi része. Fokozottan védett, a hazai fészkelőállománya 29 - 36 pár körül van, amik néhány középhegységi, dombsági erdőben fészkelnek.
További információ és megkerülési térképek a békászó sasról a Tudástár Magyarország madarai oldalon.
A békászó sas megkerülési térképe az online EURING (www.euring.org) Eurázsia-Afrika Madárvonulási Atlaszban.