2008.01.30

Fülöp, a spanyol fehér gólya Bodrogkeresztúron telel

Egy Spanyolországban kelt és színes gyűrűvel jelölt fehér gólya telel Bodrogkeresztúron. Az F1MM jelzésű madarat 2003-ban fiókaként gyűrűzték az Ebró medencében (Aragónia). 2006-ban már megfigyelték Bodrogkisfaludban, költő madárként, azóta a teleket itthon tölti.

A madárbarátok az idei évben is rendszeresen keresik meg Egyesületünket azzal, hogy itthon maradt gólyát láttak, s természetesen aggódva figyelik őket. Az idei tél (2007/2008) nem volt annyira enyhe, mint az előző, ami az elmúlt 100 év legenyhébb tele volt hazánkban, de az ismert áttelelő gólyák szerencsésen átvészelték a nagyobb lehűléseket és a havas napokat is.

A legtöbb bejelentés Bodrogkisfaludról és környékéről érkezik, ahol sokan látták már az ott telelő gyűrűs gólyát. Általában a Bodroghoz közeli fészkében vagy egy közeli épület kazánkéményén pihen. A gázkazán kéményén kiáramló meleg különösen a hideg és havas napokban fontos szerepet játszhatott Fülöp eddigi áttelelésében.

A Fülöp nevet a gólyavédelmi program munkatársai adták a hím gólyának, mivel korábban csak a jelölő gyűrűjének kódja alapján emlegették (F1MM), s annak első betűje az F, mint Fülöp. Már második telét tölti a Bodrog parti településen, ahol a fészke is található, s 2007-ben 3 fiókát nevelt fel párjával.

Fülöp 2003-ban kelt ki Spanyolországban. Ez új információ és különlegessé teszi gólyánkat, hiszen az Európában gyűrűzött madarakról a legtöbb esetben néhány hét alatt kideríthető, hogy pontosan hol és mikor gyűrűzték, mert az európai Madárgyűrűzési Központok rendszeresen megosztják egymással a visszafogott vagy látott gyűrűs madarak adatait. Az F1MM gyűrűről és viselőjéről viszont közel két év alatt nem sikerült megtudni ezeket a fontos információkat.

Reményeink szerint az itthon maradtakat már nem éri bántódás a tél hátralévő részében, s hozzávetőlegesen 6 hét múlva megérkeznek az első madarak Afrikából, hiszen általában a legelső gólyák március első felében jelennek meg fészkeiknél. A magyar gólyák többsége később, március közepe után érkezik haza, több ezer kilométeres utat megtéve afrikai telelőhelyük és hazai fészkük között.

Háttér

Az idén 100 éves hazai madárgyűrűzési adatbankban több mint 5000 gyűrűzési adatot és közel ötszáz külföldi vonatkozású megkerülési adatot tárolunk a fehér gólyákról. A hazai költő madarak madárgyűrűzésből származó megkerülései ezidáig kivétel nélkül a DK-i vonulási irányba estek, nem érkezett eddig nyugat-európai vonatkozású megkerülés. Ez az első ilyen, regisztrál eset.

A madarak költőállományainak legnagyobb része az adott fajnak megfelelő időzítéssel, megfelelő irányba vonulnak a telelőhelyek felé. Ettől eltérő kivételek mindenhol elfordulhatnak, egy-egy madár használhatja mindkét vonulási utat, különösen az első életévében nagyobb távolságokra is elkóborolhat. Ritkább az az eset, amikor a költőterület ilyen szélsőséges mértékben változik, de a mostani adat példáján is látható, hogy nem lehetetlen.

Aki segíteni szeretne a telelő gólyáknak, lehetőség szerint rendszeresen figyelje meg viselkedésüket. Ha úgy látja, hogy a madár megsérült, vagy annyira legyengült, hogy kézzel is könnyedén megfogható lenne, akkor értesítse a területileg illetékes természetvédelmi hatóságot vagy a Magyar Madártani Egyesületet . Az ő segítségükkel a gólya eljuthat a legközelebbi állatkertbe, vadasparkba vagy madárkórházba, ahol gondos felügyelet mellett megerősödhet.

Kérjük, ha áttelelő fehér gólyát lát, és szeretne bekapcsolódni az MME gólyavédelmi munkájába, akkor jelentse az adatokat a Magyar Madártani Egyesületnek .

Ahhoz, hogy megfigyelését természetvédelmi célra használni tudjuk, a következő információkra van szükségünk:

  • a megfigyelés dátuma
  • megfigyelő neve, esetleg elérhetőségei
  • településhatár (amelyik településhez tartozik az adott terület),
  • a pontos hely megnevezése (dűlő, utca, koordináták vagy egyéb helyi név),
  • a madár viselkedésével és állapotával kapcsolatos információk rövid leírása (pl. szántóföldön keresgélt; egy villanyoszlopon üldögélt; láthatóan legyengült állapotban volt stb...)

További információ:
www.mme-monitoring.hu

A közölt adatok alapján, a tavalyihoz hasonlóan, az idén is elkészítünk egy összefoglalót telelő gólyáinkról, melyet közzéteszünk honlapunkon.

A megfigyelők és adatközlők közreműködését előre is köszönjük!