Füleskuvik fészkelőpárok felmérése [május-július]

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a kevésbé közismert, de a lakott területeken is egyre gyakoribb füleskuvik fészkelő állományának felmérésében – ebbe egyéni megfigyelők, családok, baráti társaságok, óvodák, általános és középiskolák is be tudnak kapcsolódni – kéri a lakosság segítségét. Ez az újabb „citizen science” (lakossági tudomány) jellegű információgyűjtés azért fontos, hogy a jelenleginél pontosabb adatokkal rendelkezzünk ennek a terjedőben lévő, pirinyó, vonuló bagolynak az országos állományáról.

fuleskuvik_Rakoshegy_Petofi_utca_27_20110509_Orban_Zoltan_0002.JPG

Alkalmilag nappal is meg-megszólaló füttyögésük alapján akár meg is pillanthatjuk az ágak között rejtőzködő füleskuvikot - Budapest Rákoshegy, 2011. május 9. (fotó: Orbán Zoltán)

 

 

Amennyiben csatlakozni kíván a felméréshez, kérjük, ezt az internetes Google jelentőlapot használja, ami a terepen, okostelefonon is könnyedén kitölthető és továbbítható: >> AZ ŰRLAP A PROGRAM MÁJUS KÖZEPI MEGHIRDETÉSEKOR LESZ ELÉRHETŐ! <<
(a cikk közepén részletesen is olvashat az adatok beküldéséről és felhasználásáról)
 

Hol számíthatunk füleskuvikra?

A füleskuvik alapvetően odúköltő, ezért bárhol számíthatunk rájuk a lakott területeken is a vastagabb fákkal tarkított ligetes parkokban, kertekben, lakótelepeken, utcai fasorokban. A faj számára kedvező, potenciális élőhelyeket egyébként jól jelzi az odúkészítő harkályok, mindenekelőtt a zöld küllő jelenléte – ott, ahol rendszeresen találkozunk egész évben harkályfélékkel, tavasszal és nyáron számíthatunk füleskuvik megtelepedésére is. 

park_Budapest-Rakoshegy_20150529_Orban_Zoltan_0002.JPG
A füleskuvik számára a parkok, ...
 
kilatas_panellakasbol_Dombovar_20130428_Orban_Zoltan_0006.JPG
... a lakótelepek ...
 

... és akár az utcai fasorok is megfelelő élőhelyet kínálnak
(fotók, videó: Orbán Zoltán)

 

Hogyan lehet megtalálni a madarakat?

Első pillantásra lehetetlen küldetésnek tűnhet éjszakai életmódot folytató, számunkra láthatatlanul mozgó madarak amúgy is rejtett költőhelyének megkeresése, nappal ugyanis a bagolypár többnyire a növényzet sűrűjében rejtőzködik. Szerencsére a fészkelő baglyok felmérése egyike a létező legegyszerűbb madármegfigyelési, adatgyűjtési módszereknek – ehhez ugyanis a madarakat nem is kell látni!

A felmérés lényege, hogy az esti szürkületben és éjszaka hallgatózzunk néhány percet az erkélyről, az emeleti ablakból, a tornácról, a kertből, az utcán, parkban sétálva – és ezt hetente egy-két alkalommal ismételjük meg május-július folyamán. Eközben pedig a felnőtt füleskuvikok jellegzetes, gyakran egymásnak válaszolgató, füttyögő jelzőhangját, később pedig a fiókák eleségkérő hangját keressük.


A felnőtt füleskuvikok gyakran nappal is meg-megszólalnak néhány fütty erejéig
(videó: Orbán Zoltán)
 

Június második felétől akár augusztus elejéig számíthatunk a fészket már elhagyó fiókák
rekedtes eleségkérő hangjára, különösen ott, ahol a korábbi hónapokban a felnőtteket
is hallottuk (videó: Orbán Zoltán)

 

Ha valaki mesterséges odúkat helyez ki füleskuvikoknak (erről a cikk végén lehet olvasni), akkor ezeket május második felétől június közepéig érdemes legalább egyszer ellenőrizni, mert így konkrét bizonyítékot is szolgáltathatunk a faj költéséről.

 

Hogyan és hova küldhetem az adatokat?

Ha észleltük e hangok valamelyikét, ennek az elektronikus űrlapnak a gyors és egyszerű, akár okostelefonon is elvégezhető kitöltésével tudunk adatainkkal hozzájárulni a faj országos elterjedési térképének pontosításához: >> AZ ŰRLAP A PROGRAM MÁJUS KÖZEPI MEGHIRDETÉSEKOR LESZ ELÉRHETŐ! << 

 

Mi történik az adatokkal?

A lakosság által beküldött adatok is részét képezik az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztály által évente összeállított fajmegőrzési beszámolóknak, melyek egy éves átfutással a HELIACA évkönyvben bárki számára hozzáférhetők az MME honlapján.

 

Miért fontosak ezek?

A civilizációs hatások, az élőhelyátalakítások és a klímaváltozás mind több faj fennmaradását érinti, túlnyomó részt sajnos veszélyezteti. Ezért nélkülözhetetlenek azok az országos, kontinentális és akár globális szinten összehangolt állomány-monitorozó tevékenységek (az MME a Monitoring Központ, valamint a Madárgyűrűzési Központ révén két ilyet is működtet), melyek alapját képezik az érintett fajok természetvédelmi állapotfelmérésének, az állományok megmaradását szavatoló fajvédelmi tervek kidolgozásának és az intézkedések végrehajtásának.

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztály éves jelentései alapján készült állománybecslési adatok első körben a magyarországi természetvédelmi hatóságokhoz kerülnek, majd a Magyar Állam által készített jelentés részeként eljutnak az Európai Unió érintett szerveihez, továbbá a madárvédelmi szervezetek világszövetségének számító BirdLife International-hoz (ebben hazánkat az MME képviseli) is.

 

Miért jó nekünk a baglyok közelsége?

Erről igen szemléletes adatok olvashatók a telelő erdei fülesbagoly csapatok januári felmérése kapcsán írt összesítő beszámolónkban. A kis termetű füleskuvik fő zsákmányállatai a termetesebb éjszakai rovarokból kerülnek ki, de sok kisrágcsálót is fognak, így jelenlétük ezek állományszabályozását segíti.

 

Hogyan segíthetem a füleskuvikok megtelepedését?

Aki jövő tavasszal szeretne a környezetébe csalogatni egy füleskuvik-párt, az év folyamán (februárig) helyezzen ki egyet vagy akár néhányat a D-odú család nagyobb méretű változatából (füleskuvik-, szalakóta-, búbosbankaodú).

D_bubosbankaodu_kertben_harsfan_Budapest_20160625_Orban_Zoltan_0001.JPG
A nagyméretű D-odú ideális fészkelőhely a füleskuvikok számára is (fotó: Orbán Zoltán)
 
fuleskuvik_tojo_D_odubol_nez_ki_Budapest_Merzse_20150701_Orban_Zoltan_0001.JPG
Füleskuvik tojó mesterséges odúból néz ki (fotó: Orbán Zoltán)
 
fuleskuvik_gyuruzes_Merzse-mocsar_Budapest_2011_Orban_Zoltan_0004.JPG
Kirepülésre kész füleskuvik-fiókák még a mesterséges odúban (fotó: Orbán Zoltán)

 

Amennyiben hasznosnak találta ezt az oldalt, kérjük, ossza meg ismerősei, barátai körében is, hogy közösen még pontosabb képet alkothassunk az erdei fülesbaglyok magyarországi fészkelő állományáról! Köszönjük!

 

MME_YouTube_csatorna_lejatszasi_listak_oldal_1_honlapra.JPG
Figyelmébe ajánljuk az MME YouTube csatornáját, ahol ezres nagyságrendű videóból válogathat 
a kezdőoldalon vagy a tematikus összeállításokat tartalmazó lejátszási listák fülön
 
Orbán Zoltán: Madárbarátok nagykönyve - külső borító
Amennyiben érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a kertben végezhető mindennapi gyakorlati
madárvédelem, a Madárbarátok nagykönyvét ajánljuk figyelmébe (bolt >>), ...
 
Orbán Zoltán: Madármegfigyelők kézikönyve - külső borító
... ha pedig szeretné jobban megismerni, meg is határozni az eközben látott madarakat, 
a Madármegfigyelők kézikönyve segíthet önnek (bolt >>)
 
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!

Orbán Zoltán