2017.01.25
Fejér Megyei Helyi Csoport

Fecskevédelem Fejér megyében

Az „Év madara” akció igen alkalmas, hogy egy évben egy madárfajra vagy –csoportra irányítsuk a figyelmet, ám nagyon lényeges, hogy a segítségre szoruló madarakra a későbbiekben is odafigyeljünk. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Fejér Megyei Helyi Csoportja 2015-ben ezért kezdett kiemelten foglalkozni a két településeken élő fecskefajjal, különösen a füsti fecskével.

2015-ben Fejér és Veszprém megyében kezdtük a költőpárok felkutatását; 11 településen 346 fecskefiókát jelöltünk. 2016-ben figyelmünk Pest és Tolna megye néhány pontjára is kiterjedt, így 41 település 58 fészkelőhelyén 654 pár füsti fecskét számláltunk. 46 költőhelyen folyt gyűrűzés: összesen 2408 füsti fecske fióka lábára került gyűrű, ami országos szinten is kimagasló.

A fecskeállomány fennmaradása szempontjából a legfontosabb tapasztalat, hogy a madarak 93 %-a állattartó helyen fészkel. A nyaranta többször előforduló több napos hidegfrontok idején repülő rovarok csak a jószágon vagy az állattartó épületekben mozognak, ami a madaraknak létkérdés lehet. Az állattartók ezért mindenütt nagy becsben tartják a rovarirtásban verhetetlen fecskéket.
Csaknem telepszerű sűrűségű költőhelyeket találunk több tehenészetben (Pusztaszabolcs, Hantos-Világospuszta, Székesfehérvár-Kisfalud), de szép állományok fészkelnek lovardákban (Székesfehérvár, Pákozd, Gárdony, Gúttamási), sertéstelepen (Zámoly) és számos magángazdaságban. Gyűrűző helyszín a székesfehérvári hulladéklerakó és egy térkőüzem is, ahol összesen 21 pár füsti fecske költött 2016-ban.

2017-ben a költőhelyek további keresése és a jelölés mellett új célokat is kitűztünk. Egy 40 páros székesfehérvári lovardában istállótakarítást is végzünk majd, mert a pókhálószövedék mennyisége lassan zavaró mértékű a madarak számára. A fecskék védelmében élen járó Fejér és Veszprém megyei magánszemélyeket oklevéllel fogjuk kitüntetni. Szeretnénk a fecskevédelem és a magyar tej népszerűsítését összekapcsolni, ebben partner lesz a Fejér megye eddig ismert legnépesebb, 63 páros füstifecske-telepének otthont adó Pusztaszabolcsi Agrár Zrt., amely terveink szerint a mintaboltok plakátjain, a tejesautókon, illetve az iskolatejes poháron is megjelenítené a fecskét.

Az állattartó telepeken koncentrálódott füsti- vagy a népes kolóniákban fészkelő molnárfecskék védelme viszonylag egyszerű, annál nehezebb a magányos párok felkutatása; ez a háztulajdonosok közreműködése nélkül sokszor majdnem lehetetlen. Helyi csoportunk ezért a fecskevédelemmel ugyancsak foglalkozó „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvánnyal együtt országos fecskefelmérést hirdetett. Ennek során a pedagógusok kérdezik meg a gyerekeket a lakóhelyükön vagy rokonaiknál élő fecskékről. A február 28-i határidőig remélhetőleg minél több intézményből jönnek majd adatlapok, jelentősen bővítve az ország néhány részén ugyancsak hiányos fecske adatbázist.

Az akció kiírása az alábbi címen olvasható:
http://volgy-hid.blogspot.hu/2017/01/pedagogusok-figyelmebe-orszagos.html

A fecskefiókák jelölésénél és a hálózásnál legtöbb segítséget nyújtó tagtársaink: Kötél Dóra, Fiala Zsuzsa, Polgár Márta, Bukorné Bamberger Zsuzsanna, Bukor Boglárka, Borsányi András, Bukor Zoltán, Fenyvesi Zsuzsi, Fenyvesi Hajnalanna, Fenyvesi Ernő, Koleszár Balázs, Koleszár Sándor, Szalai Kornél, Nagy András, Nagy Levente.