2011.09.15

A KAP reformja nélkül nem szabhatunk gátat a biológiai sokféleség csökkenésének

Drasztikusan lecsökkent a mezőgazdasági területekhez kötődő madárfajok állománya az elmúlt pár évtizedben Európában. A kontinens 25 országának 145 madárfajára kiterjedő monitoring vizsgálatok rámutattak, hogy ezen madarak egyedszáma mára 48 százalékkal esett vissza 1980 óta. A legnagyobb mértékben olyan mezőgazdasági területekhez kötődő gyakori fajok egyedszáma csökkent, mint a fogoly  (-82 %), a mezei pacsirta (-46 %), a kenderike (-62 %) és a sordély (-66 %).

 

Az MME felhívja a figyelmet arra, hogy ha az Európai Unió nem tesz mielőbb határozott lépéseket a negatív tendenciák megfordítása érdekében, a biodiverzitás csökkenését 2020-ra sem tudjuk majd megfékezni és sokkal súlyosabb problémákkal találjuk szembe magunkat, mint a célok tavalyi elbukása után.

MMM grafikon


Ennek tudatában az európai uniós Közös Agrárpolitika olyan reformjára van szükség, amely a környezetbarát tájhasználatra ösztönzi a földművelőket. „Bár a madárállományok csökkenésének üteme lassult az elmúlt években, óriási erőfeszítésekre lesz szükségünk, hogy a trend megforduljon” – véli Ian Burfield, a BirdLife európai madár monitoring koordinátora. Ezzel szemben a jelenlegi uniós költségvetés pont a Közös Agrárpolitika második pillérétől von el pénzt, amely pedig komoly környezetvédelmi törekvéseket tartalmaz.  Az is szomorú, hogy a nemrég nyilvánosságra került dokumentum engedélyezné a tagországoknak, hogy forrásokat csoportosítsanak át az agrár-környezetvédelem területéről más költségvetési ágazatokba.

Európai FBI index (forrás: EBCC)


Hazánkban az MME által 1999. óta működtetett Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) szolgáltatja az adatokat az európai program számára. Az EU több tagországában jelentős csökkenést mutató, mezőgazdasági biodiverzitás indikátor értékek (Farmland Bird Indicator, FBI) Magyarországon az 1999-2010. évi időszak során 2005-ig stagnáló, állandó értéket mutattak, azonban 2005 óta csökkenő tendencia tapasztalható.

 

MMM grafikon


Az MMM adatai alapján vizsgált 12 éves időszakban 2009-ben és 2010-ben tapasztalták a legalacsonyabb értékeket a Madártani Egyesület szakemberei (az 1999-es év 80 %-a). Az 1999-2010. közötti időszakban az FBI érték szignifikáns, átlagosan évi 1,4 százalékos csökkenést mutatott. Hazánkban a vizsgált időszakban olyan gyakori fajok állománya csökkent a legjobban, mint pl. a fürj (-47%), füsti fecske (-44%), kerti poszáta (-85%) és a szürke légykapó (-85%).

MMM grafikon

 

 

 

 

 

Nagy Károly, Nagy Dénes, Szász Péter
A fenti kis képen sordély látható
(fotó: Széll Antal)