A természeti területek védelme

Az Európai Unió területét biogeográfiai régiókra osztották. Magyarország teljes területe a pannon régióhoz tartozik, amelynek sajátos növényzete, éghajlata és földtana van.

fgf
Európa biogeográfiai régiói

A többi nagy biogeográfiai régióval ellentétben e terület vegetációjának szerkezete inkább mozaikos. A hegyek által ölelt síkságok és a peremvidékeken található, hegyek felé nyúló dombvidékek változatossága, a vízjárta alföldek által biztosított élőhelyek gazdagsága miatt ebben a régióban nagy a fajdiverzitás. A pannon régió a madárvilág szempontjából is különös jelentőséggel bír. Sajnos azonban a rendelkezésünkre álló adatokból egyértelműen látható, hogy a magyarországi élőhelyek ökoszisztéma-szolgáltatása romlik. Erre utal az úgynevezett természetitőke-index is. Ezzel az indikátorral azt becsüljük meg, hogy a táj felszínét benépesítő egykori természetes élővilágból – elsősorban a növényzetből – mennyi maradt meg napjainkra. Egy tájegység tekintetében annál magasabb az index értéke, minél nagyobb területen minél természetesebb állapotban őrződtek meg az élőhelyek. Magyarország természetitőke-indexe 9,8%, ami azt jelenti, hogy a hazánk területét egykor borító természetes élővilág értékeinek több mint 90%-a mára megsemmisült. Ez egy elgondolkodtatóan alacsony érték.

Nem kérdés tehát, hogy a biodiverzitás, a természetes élőhelyek védelme alapvető érdekünk és kötelességünk. Ezt hivatottak erősíteni a különböző természetvédelmi, madárvédelmi intézkedések. Az Európai Unióban az egyes biogeográfiai régiókban kijelölt közösségi jelentőségű területek a különleges madárvédelmi területekkel együtt alkotják a Natura 2000 ökológiai hálózatot. Hazánkban az ország területének 21%-át fedik le a Natura 2000 területek. A Natura 2000 hálózat területei kiegészítik a hazai védett természeti területek rendszerét, eszközt adva a természetvédelem kezébe a természeti értékek megóvásához.

természetvédelem
Natura 2000

A természeti értékek, élőhelyek megóvásának legfontosabb hazai hálózata a törvény által védett területek rendszere. Magyarországon a külön jogszabállyal védetté nyilvánított értékek két kategóriába tartoznak:

  • országos jelentőségű védett természeti területek (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület), melyeket a természetvédelemért felelős miniszter rendelettel nyilvánít védetté;
  • helyi jelentőségű védett természeti területek (természetvédelmi terület vagy természeti emlék), melyeket a települési önkormányzatok, illetve Budapesten a fővárosi önkormányzat rendelettel nyilvánítanak védetté.

A hazai madárfajok 96%-a természetvédelmi oltalom alatt áll. Számos védett területünk kifejezetten a madárvédelemben betöltött kiemelt jelentőségű élőhelyi adottságai miatt került jogszabályi oltalom alá. A Natura 2000 hálózat elemei közé tartoznak az úgynevezett különleges madárvédelmi területek (Special Protection Areas, SPA), amelyek kijelölése a BirdLife International által kidolgozott Fontos madárélőhelyek (Important Bird Areas, IBA) program területeit figyelembe véve történt. Ezek a madárvédelmi területek az ország 15%-át fedik le, vagyis a hazai Natura 2000 területek nagyobbik része ebbe a kategóriába tartozik.
 

Készen vagyok