Odúk, költőládák, műfészkek

A madarakkal kapcsolatban ismert az a tény, hogy szaporodásuk során fészket építenek, ott rakják le tojásaikat és nevelik fiókáikat. Azt azonban kevesen tudják, hogy egyes fajok nem ágvillákra építik fészkeiket, hanem harkályok által vájt illetve természetes módon keletkezett üregekben is megtelepednek.

Mind a harkályodúk, mind a természetes üregek főként az idősebb fákhoz kötődnek. A balesetveszélyesnek nyilvánított középkorú, idős fákból álló csoportokat, fasorokat kivágják, fiatal egyedekkel telepítik újra. Az odúlakó madarak fészkelését segíthetjük mesterséges madárodúk kihelyezésével. Leggyakrabban deszkaodúk készülnek, amelyeknek mérete (leginkább belső méretei) és röpnyílásának átmérője az odúban várhatóan megtelepedő madárfaj igényeihez igazodik. Az odút fatörzs mellé is rakhatjuk, faágra is felerősíthetjük, de egyes fajok a ház- vagy kőfalakra kirakott odúban is megtelepednek. 

Odúkészítéssel és kihelyezéssel kapcsolatos javaslatok:

  • A mesterséges odúknak a tisztíthatóság, ellenőrizhetőség érdekében nyithatónak kell lenniük. A kerek röpnyílású A, B, D típusú odúk és többnyire a gyöngybagoly-költőládák esetében a tető nyitható, más odútípusoknál, költőládáknál a hát- vagy oldalfal leemelése, kinyitása teszi lehetővé ezt.
  • Érdemes időjárásálló festékkel kezelni kívülről a faanyagot, a vízbázisú kültéri fakonzerváló festékek tökéletesek erre a célra.
  • Az odú teteje van leginkább kitéve az időjárás viszontagságainak, ezért lehetőleg kapjon vízálló borítást (bádogozás) vagy legalább jó minőségű konzerváló festést.
  • Ne szögeljük a fára, inkább akasszuk fel egy ágra. Kisebb odúk egy S alakú fémkampóval felhelyezhetők az ágakra, a himbálózásuk nem zavarja a madarakat.
  • Az odúkat lehetőleg úgy kell kihelyezni, hogy szőrmés ragadozók ne férjenek hozzájuk: templomtornyokban, padlásokon a nyest ne tudjon feljutni a gyöngybagolyláda berepülőnyílásához, kisebb odúk esetében a macskák lehetőleg ne tudjanak felmászni az odúhoz.
  • Az odúk röpnyílása ne az uralkodó szélirány felé nézzen, inkább keleti, déli tájolásúak legyenek.
  • A nyári napsütés lehetőleg ne érje órákon keresztül az odút, mert belső terében felforrósodhat a levegő.
  • Az odúk többé-kevésbé függőlegesen álljanak, hogy az eső ne tudjon beesni a belsejükbe.
  • A fészekanyagot a költési szezon végén ki kell szedni, így a fészekparaziták nem tudnak áttelelni ott.
  • Az odúkat a kertekben lehet alacsonyabban is kihelyezni, de ahol sok a látogató, ott célszerű olyan magasságba tenni, ahol nem lehet elérni. Az odú ellenőrzéséhez, leemeléséhez, tisztításához ebben az esetben jó segítséget nyújt egy hosszú bot egy Y alakú fémeszközzel a végén.
  • Az új odúkat célszerű már az őszi hónapokban kihelyezni.

A madárodúkat más állatok is elfoglalhatják, beleköltözhet a nagy pele, mogyorós pele, erdei egér, de megtelepedhetnek benne lódarazsak is. A lódarazsak jelenlétéről árulkodik, ha az odú nyílását a növények megrágásával előállított anyagból betapasztják. Ebben az esetben nem célszerű az odút bolygatni, kinyitni, a darazsak csípése kellemetlen és veszélyes is lehet az arra érzékenyekre. Télre azonban elhagyják a fészket, ekkor ki lehet takarítani ezt az odút is.

Készen vagyok