Nyaktekercs - Odúkészítés és a kihelyezés szempontjai

Miért célszerű mesterséges odúkat készíteni?

A nyaktekercs az egyetlen a hazai harkályfajok közül, ami nem készít odút magának, hanem természetes vagy más harkályfajok által vésett odúkban költ. Vannak olyan élőhelyek, amik ugyan alkalmasak lennének a faj számára (új telepítésű szőlők, gyümölcsösök, fás legelők), de költőodúk hiányában a nyaktekercs nem tud megtelepedni. A mesterséges odúk kihelyezésével ezeket az élőhelyeket is alkalmassá tudjuk tenni a nyaktekercs számára.


Fotó: Klébert Antal

A nyaktekercs részére alkalmas odúk méretei:

Az eddigi tapasztalatok alapján a 20*20*35-40 cm-es méretű odúk váltak be, melyeknek 34-35 mm-es röpnyílása van. (Ezekbe az odúkba a seregély nem fér be, de a mezei veréb és a cinege fajok, mint fészek konkurensek igen.) Mivel a nyaktekercs fészekanyagot nem hord, így az odúba 2-3 marék faforgácsot célszerű rakni.


Fotó: Gerard Gorman

Milyen élőhelyekre rakjuk ki a mesterséges odúkat?

A nyaktekercs fő tápláléka a hangya. Így megtelepedésének két feltétele van, a hangyafajok és a költőüregek egyidejű jelenléte. Ezért a mesterséges odúkat olyan, a faj igényének megfelelő élőhelyek közelében célszerű kihelyezni, mint szőlőültetvények, gyümölcsösök, kertek, parkok, fás legelők, rétek, gyepes területek, fasorok, erdőszegélyek.


Fotó: Gerard Gorman
 


Fotó: Gerard Gorman

A mesterséges odú tájolása, kihelyezése:

A nyaktekercs a fészkelő üreg talajszinttől mért magasságára nem érzékeny, így a mesterséges odút célszerű 1.5 m magasan kihelyezni. Ennek előnye, hogy az létra nélkül kirakható, könnyen tisztítható ellenőrizhető.  Az odúk tájolásánál vegyük figyelembe az uralkodó szélirányt, így a röpnyílás többnyire K-DNy irányba nézzen!

Klébert Antal
koordinátor
Nyaktekercs Munkacsoport