A monitoring programok áttekintése
A monitoring programok koordinálását és a programokból származó adatok feldolgozását az MME Monitoring Központ végzi.
A programok között kezdő és haladó fajismerettel rendelkezők is találnak olyat, amelyen keresztül segíthetik a szervezet munkáját.
Az MME megalakulásától kezdve folytat hazai fajok előfordulásával, egyedszámával kapcsolatos adatgyűjtést. Ezt a Monitoring Központ 1990-es évek elején történt megalakulásáig az MME egy-egy munkatársa vagy aktív tagja koordinálta, gyakran valamelyik szakosztály keretében végezték a munkát.
A fehér gólyák magyarországi állományának rendszeres felmérése már 1958-ban megkezdődött, majd az MME megalakulásával, 1974-ben elindult a Vonuló Vízmadár Monitoring (VVM) és a hazai ritka ragadozómadár-fajok felmérési programja. A hazánkban nagy múltra visszatekintő madárgyűrűzés keretein belül, szintén ekkor indult a Magyarországon fészkelő és átvonuló madárfajok előfordulásának adattára és az Actio Hungarica vonuláskutató program.
A hazánkban fészkelő madárfajok országos elterjedésének feltérképezése 1980 és 1993 között történt meg, közben megkezdődött az állandó hálófelületű befogási, gyűrűzési program (1985), a partifecske integrált monitorozási programja (1986), a fészkelő énekesmadár-állományok monitorozása dán rendszerű számlálási módszerrel (1988), a Ritka és Telepesen fészkelő madarak monitoringja - RTM (1992).
Az országos kétéltű- és hüllőmonitorozás 1994-ben kezdődött, majd 1998-ban indult a Mindennapi Madaraink Monitoringa, röviden MMM, amely a gyakori madárfajok random mintavételi helyeken történő országos monitorozását jelenti.
Az erdei fülesbagoly telelőhelyek országos, lakossági felmérése 2018-ban indult, és tavasztól nyár közepéig kiegészül az erdei fülesbagoly fészkelőpárok felmérésével.
A természetkedvelő lakosság segítségére épül a TermészetLesen programon keresztüli adatgyűjtés is, amely elindítását a "Közösen a természetért" elnevezésű, LIFENGO4GD/HU/000037 számú projekt keretében az Európai Bizottság LIFE Nature alapja támogatta. A képzés a továbbiakban ezt a programot mutatja be részletesen.