Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központja 1998-tól új felmérő programot indított a gyakori, jól ismert fészkelő madaraink állományában bekövetkező változások hosszú távú nyomon követésére. Azóta az MMM lett az egyik legjelentősebb hazai biodiverzitás monitorozó program.

Összeállította: Nagy Károly és Dr. Szép Tibor

Téma
Bevezető (MMM)

Bevezető (MMM)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központja 1998-tól új felmérő programot indított a gyakori, jól ismert fészkelő madaraink állományában bekövetkező változások hosszú távú nyomon követésére.
 

Az MMM története bővebben

Az MMM története bővebben

Bár 1998-tól napjainkig a program alapvető módszerei nem változtak, azonban a technikai lehetőségekkel együtt az MMM terepi adatgyűjtés és az adatok feldolgozása is sokat fejlődött. Időközben eredményei is egyre szélesebb körben ismertek és elismertek lettek.

Mi a jelentősége az MMM felmérésnek?

Mi a jelentősége az MMM felmérésnek?

Az önkéntes felmérők számának és az általuk évente rendszeresen felmért terület nagyságát tekintve az MMM egyike Európában a legintenzívebb gyakori madármonitorozó munkáknak, amely szerves részét képezi az EBCC Pán-Európai Gyakori Monitoring Programjának (PECBMS).

Módszerek és eszközök

Módszerek és eszközök

Az MMM felmérések, ahogy azt történetének bővebb fejezetében említettük, 1999 óta zajlanak ugyanazzal a módszerrel. A terepi adatgyűjtésnek és az adatok rögzítésének módszereiben – a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően – jelentős változások történtek, így az ezekkel kapcsolatos részeket három főbb típusra elkülönítve tárgyaljuk.

  • Adatok terepi rögzítése papír MMM terepnaplókban és azok postai úton történő beküldése az MME Monitoring Központba.
  • Terepnapló adatok feltöltése az MMM online adatbázisába.
  • Terepi adatrögzítés a Turdus mobil applikáció használatával.
Az elvégzendő feladatok időrendi sorrendben

Az elvégzendő feladatok időrendi sorrendben

Az alábbiakban értelemszerűen egy új MMM mintaterület felmérésétől az adatok feltöltéséig olvashatók a feladatok lépésről-lépésre.

A felmérők közössége

A felmérők közössége

A monitoring munka általában magányos tevékenység, mégis egy közösség részévé válik a felmérő.

Bekapcsolódás a felmérésekbe

Bekapcsolódás a felmérésekbe

Ahhoz, hogy kapcsolódhasson az MMM felmérők széles táborához, ismernie kell a felmérésre kiválasztott térségben előforduló gyakori madárfajokat. Az egyes fajok jellemző hangjainak és énekének felismerése is fontos, hiszen az esetek jelentős részében azokat meghallva észleljük a fajok jelenlétét. Ezen kívül rendelkeznie kell egy kézi távcsővel, megfelelő terepi ruházattal és mivel manapság már többségében a Turdus mobil applikációval rögzítjük az MMM adatait is, így egy okostelefonra/táblagépre is szükség lehet. Amennyiben egy MMM számlálás 4-5 órás időtartama alatt a mobil eszköz lemerülését szeretnénk elkerülni, érdemes lehet egy külső akkumulátort (power bank) is magunkkal vinni!
Természetesen a jelentkezés előtt érdemes tanulmányozni az MMM módszereit és az elvégzendő feladatokat, valamint átgondolni, hogy mely területen belül vállalná a számlálásokat (pl. Dabas 10 km-es körzetében).

A felmérésekre jelentkezni a monitoring@mme.hu e-mail címen lehet.