Konfliktuskezelési technikák, részvételi és társadalomtudományos módszerek természetvédelmi szakemberek számára
Konfliktuskezelési technikák, részvételi és társadalomtudományos módszerek természetvédelmi szakemberek számára
A képzés célja, hogy természetvédelmi szakemberek olyan konfliktuskezelési technikákat, illetve részvételi és társadalomtudományos módszereket sajátítsanak el, amelyek hasznosíthatóak mindennapi munkájuk során.
Az 1. modulban olyan alapfogalmakkal, elméleti koncepciókkal ismerkedhetnek meg a képzésben résztvevők, amelyek segíthetik a természetvédelmi problémák értelmezését társadalmi-gazdasági kontextusukban. A társadalmi-ökológiai rendszerek (SES), az ökológiai közgazdaságtan hármas (társadalom, gazdaság, természet) keretrendszere, illetve a reziliencia fogalma olyan elméleti megközelítések vagy fogalmak, amelyek figyelembe veszik a természetvédelmi problémákat befolyásoló társadalmi és gazdasági folyamatokat is.
A felvezető előadás után, amely ismerteti ezeket az alapfogalmakat, a modulban egy videón és egy esettanulmányon keresztül mutatjuk meg a társadalmi-gazdasági kontextus megismerésének fontosságát a természetvédelem gyakorlatában. A videóhoz és az esettanulmányhoz kapcsolódó kérdések segítik a résztvevőket abban, hogy az elméleti előadásban tanultak alkalmazását egy-egy gyakorlati példán is lássák.
A második modul témája az érintett elemzés. A képzés résztvevői megismerhetik, hogyan lehet beazonosítani azokat a szereplőket, akiket egy természetvédelmi probléma vagy konfliktus érinthet, és akikkel a probléma megoldása kapcsán érdemes lehet foglalkozni. Az érintettek beazonosítása mellett a szereplők csoportosítását, kapcsolatainak feltárását, érintettségének elemzését is bemutatja a modul, amely segíthet megérteni az egyes szereplők viszonyát a szóban forgó természetvédelmi konfliktushoz.
Az elméleti előadás után egy esettanulmány és videó, illetve a hozzájuk kapcsolódó kérdések segítik, hogy a résztvevők példákon keresztül lássák és gyakorolhassák az érintett elemzést.
A harmadik modul témája a természetvédelmi konfliktusok. A modul ismerteti a természetvédelmi konfliktusok fogalmát és definícióit, a konfliktusok jellemzőit és azok okainak típusait.
Az elméleti előadás után egy esettanulmány, illetve a hozzá kapcsolódó kérdések teszik lehetővé, hogy a résztvevők példákon keresztül lássák és gyakorolhassák a konfliktusok okainak feltárását.
A negyedik modul a nemzetközi és hazai természetvédelem értékmegközelítéseit (instrumentális, belső érték, kapcsolati érték) ismerteti a képzés résztvevőivel. A természethez kapcsolt értékkategóriák megismerése segíthet a természetvédelem hatékonyabb kommunikációjában, illetve a természetvédelmi konfliktusok, illetve a természetvédelmi szakemberek saját természethez való viszonyának megértésében is. Az elméleti bevezető után kérdések segítik a hallottak mélyebb megértését.
Az utolsó modul témája a természetvédelmi konfliktusok kezelése. A modulban a résztvevők konfliktuskezelési módszereket és stílusokat ismerhetnek meg. Kiemelten foglalkozunk az érintett csoportok bevonásával, részletezve a részvételiség előnyeit és hátrányait. Továbbá bemutatjuk a konfliktusok kezelésének kommunikációs lehetőségeit is.
Az elméleti előadás után egy esettanulmány és egy videó, illetve a hozzájuk kapcsolódó kérdések teszik lehetővé, hogy a résztvevők példákon keresztül láthassák a konfliktuskezelés lehetőségeit, illetve az egyes lehetőségek előnyeit és hátrányait.