A kerecsensólyom a jubileumi Év Madara
2024-ben mondáink turulmadara, a kerecsensólyom az év madara
Kerecsensólyom, 2024-ben az év madara
Egyesületünk 1979-ben indította el az év madara programot, mely minden évben egy, az emberi tevékenység miatt veszélybe került faj védelmére hívja fel a figyelmet. Idén azonban egyesületünk fennállásának 50. évfordulójára a kerecsensólymot választottuk, mely fajmegőrzési programjaink egyik első nagy sikertörténete.
Az egerészölyvhöz hasonlóan nagytestű, 105-130 cm-es szárnyfesztávú, impozáns ragadozómadár. A hím és a tojó színezete megegyezik. Évente egyszer költ, 2-5 tojása számára saját fészket nem épít, varjú- vagy sasfélék megüresedett fészkét veszi birtokba. Korábban sziklafalak párkányain, napjainkban kizárólag az alföldi területeken, elhagyott fészkek mellett mesterséges fészkelőládákban költ hazai állománya. Leginkább ürgékkel, ezek hiányában más rágcsálókkal, de akár galambfélékkel is táplálkozik.
Hazai állományának nagy része a kis-ázsiai és észak-afrikai telelőhelyekre vonul, de az öreg párok egész évben nálunk maradnak.
Ez az eurázsiai elterjedésű faj az erdős sztyeppterületek gyakori madara volt egykor. Az 1980-as évekre azonban más országokhoz hasonlóan hazánk állományában is hatalmas hanyatlást figyeltünk meg: a költő madarak száma a korábbi töredékére csökkent, mindössze 10 pár maradt. Abban az időben nagy problémát jelentett a solymászok által igen kedvelt, könnyen tanítható faj fészkeinek kifosztása.
Az akkor megkezdett védelmi munkát a kor kihívásainak megfelelve folyamatosan bővítette egyesületünk, és ennek eredménye nem maradt el: napjainkban az európai populáció 60%-a, nagyjából 150 pár költ Magyarországon. Egyedül nálunk tekinthető stabilnak állománya, mely enyhe növekedést is mutat.
A fajt veszélyeztető civilizációs hatások azonban egyre nagyobb kihívást jelentenek:
- az áramütés miatti pusztulások,
- a természetes élőhelyek átalakítása,
- az agrárterületeken élő zsákmányállatok drasztikus csökkenése,
- az illegális mérgezések és
- az észak-afrikai telelőterületeken történő madárbefogások is folyamatos veszélyt jelentenek a puszták királyára.
Védelmükkel kapcsolatos munkánk emiatt igen sokrétű:
- költőládák kihelyezését és karbantartását végezzük, melyek a hazai állomány több mint 2/3-ának fészkelőhelyét jelentik,
- az áramszolgáltatókkal együttműködünk a légvezetékek madárbaráttá alakításában,
- a ragadozók illegális mérgezésének visszaszorításán dolgozunk,
- a kerecsensólymok fő zsákmányállatainak, első sorban az ürgének az állományvédelmével és visszatelepítésével foglalkozunk,
- részt veszünk a természetközeli élőhelyek kezelésében, fenntartásában,
- folyamatos kutatást végzünk a védelmi lehetőségek bővítésére és az elért eredmények mérésére.
Támogassa Ön is a kerecsensólyom védelmét!
- 2.000 forinttal hozzájárulhat a költőhelyek rendszeres ellenőrzéséhez
- 5.000 forinttal hozzájárulhat biztonságos költőládák kihelyezéséhez
- 10.000 forinttal hozzájárulhat, hogy minél több elektromos oszlop madárbarát legyen
Köszönjük!