Hogyan számlálj?
Annak érdekében, hogy a Nagy Téli madárles adatait tudományos kutatásokhoz lehessen használni, minden megfigyelőnek pontosan ugyanúgy kell megszámolnia a madarakat, amelyeket a számlálás 30 perce alatt lát.
A számolás menete a következő:
Használd a Turdus app-ot vagy legyen kéznél a papír adatlap és az útmutató!
Ha a papír adatlapod használod, a megfigyelés megkezdésekor jegyezd fel a dátumot és indítsd el az idő mérését, hogy biztosan 30 percig számlálj. Ha az app-ot használod, erre nem lesz szükség, az app elvégzi helyetted.
Minden alkalommal, amikor egy fajt látsz a kiválasztott helyen, számold meg az egyidejűleg látható egyedek számát minden észlelt faj esetén, és jegyezd fel ezt a számot a számlálólapra vagy írd be új észlelésként az applikációba. (Például, ha először ránézel az etetőre, egy csuszkát és négy széncinegét látsz, jegyezd fel ezeket a számokat a nevük mellé.)
Ha később az adott félórás számlálás során egy faj több egyedét látod egyidejűleg, javítsd át az adatokat a papírodon, hogy a nagyobb számot rögzítsd. (Például, ha később két csuszkát és nyolc széncinegét látsz, módosítsd a csuszkák számát egyről kettőre, a széncinegék számát pedig négyről nyolcra.) Ha az appot használod, javíthatod a számot is, de új észlelésként is felviheted a nagyobb egyedszámot.
Ne add össze a számokat! A számlálás során egyszerre csak az egyes fajok legnagyobb egyedszámát kell rögzítened. Ha ezt a módszert követed, soha nem fogsz egy madarat többször rögzíteni.
Az adott napi számlálás végén az egyidejűleg látott legnagyobb egyedszám lesz a végső számod az egyes fajok esetében, amelyet jelenteni fogsz a Téli madárlesnek.
Számláld meg…
- fajonként az összes egyedet, ami egyszerre látható. Például, ha két házi veréb van az etetőn, és további hat várja a sorát egy közeli bokorban, számold meg mind a nyolcat.
- a madarakat, amelyek vonzódnak a megfigyelési helyhez az általad biztosított élelem vagy víz miatt, még akkor is, ha nem táplálkoznak, esznek vagy fürdenek. Például számold meg az olyan madarakat, mint a karvaly, ami az etetőkre járó madarakkal táplálkoznak, de nem feltétlenül jönnek magára az etetőre.
- a madarakat, amelyek vonzódnak az etetőhelyen tartott gyümölcsökhöz vagy bokrokhoz. Ilyen például a vörösbegy vagy a csonttollú.
De ne számláld…
- a madarakat, amelyek egyszerűen átrepülnek az etetőhely fölött, mint például a ludak vagy a darvak.
- a madarakat, amelyeket a kiválasztott számlálási napokon kívül figyelsz meg. Ha nem számlálási napon látsz olyan madarat, amelyről adatokat szeretnél közölni, töltsd fel a Turdus applikáció MAP moduljában alkalmi megfigyelésként.
- a madarakat, amelyeket csak sötétedés után hallasz, vagy csak mesterséges fénnyel látsz.
Megfontolandó
A Nagy Téli Madárles részvevői fejében megfordulhat, hogy abbahagyják a számlálásokat, mert úgy vélik, hogy a megfigyeléseik nem fontosak. Általában minden héten ugyanazokat a madarakat látják, vagy nagyon kevés madarat látnak, vagy egyáltalán nem. Noha mindannyiunkat lenyűgöznek a szokatlan megfigyelések és a nagy számok, a madarak mindennapos megfigyelései ugyanolyan fontosak a madárpopulációk vizsgálatában. A szakemberek csak úgy tudják meg, hogy mikor hiányoznak a madarak, ha az emberek, akik egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés madarat látnak, rögzítik nekik.
Ne feledd, ha egyetlen madár sem látogatja meg etetőid, ez az információ is fontos! Ha az appot használod, indítsd el a számlálást, add meg a hóborítás adatokat és ha letelt az idő, állítsd le a számlálást. Ha papír alapon végzed a számlálást és nem látsz madarat, kérjük, akkor is rögzítsd az adataidat a honlapon (megfigyelési hely, idő, egyéb változók)!
Jegyezd fel a környezet főbb jellemzőit!
Átfogó időjárási információkat elérhetünk az országos adatbázisokból, és össze tudjuk illeszteni azokat a számlálási adatokkal, így nem kell olyan időjárási adatokat rögzíteni, mint a hőmérséklet, a csapadék és a szél erőssége. A hó mennyisége azonban nagyon változó az egyes helyszíneken, és fontos lehet az etetők látogatottságának értelmezéséhez. Kérjük, rögzítsd az etetőhelyen a hóréteg vastagságát a számlálás során (nincs hó, foltokban 1-2 cm, 3-5 cm, 6-10 cm, >10 cm).
A környezettel kapcsolatban rögzítendő még az etetőhely és környékének jellege, de ezt csak az első alkalommal kérjük megadni.
Megfigyelési napok
A Téli Madárles december 1-én kezdődik és február 28-ig tart. Számunkra akkor legértékesebb az adatod, ha minél több héten, hetente egyszer, mindig ugyanazon a napon tudod elvégezni a számlálást, de az adatokat akkor is felhasználjuk, ha csak egy alkalommal tudsz részt venni a megfigyelésben.
Ismétlődő megfigyelés esetén válassz ki egy napot a héten. Olyan napokat jelölj ki megfigyelésre, amelyeken biztosan el tudod azt végezni. Fontos, hogy két megfigyelés között elteljen közel egy hét. Ha például az egyik héten vasárnap számlálsz, akkor a következő alkalom ne a hét elején (hétfő-szerda), hanem a második felében legyen (péntek-vasárnap).
Fontos az is, hogy az időjárás is megfelelő legyen, ne legyen erős szél és zavaró intenzitású esőzés vagy havazás. Nem baj, ha emiatt kimarad egy számlálás, vagy pár nappal későbbre csúszik.
Ha lehetséges, napokkal előre ütemezd be a számlálást. Azt javasoljuk, hogy hetente legfeljebb egy napot válassz! Ne változtasd meg a napok számát csak azért, mert nagyobb számokat vagy érdekesebb madárfajokat látsz! Ezzel torzítanád az adatokat.