Fókuszban a nyaktekercs - beszámoló

Szakosztályunk Nyaktekercs Munkacsoportja a „Föld Napja” alkalmából egy harkályismereti hétvégét szervezett a Kelet-Vértesben április 15-16-án. A program célja az volt, hogy a harkályok iránt érdeklődők alaposabban megismerkedjenek egyetlen vonuló hazai harkályfajunkkal, a nyaktekerccsel és bekapcsolódjanak a Munkacsoport tevékenységeibe.

Szombat délelőtt érkeztünk meg vértesboglári szállásunkra, a Boglártanya Erdei Iskolába, ahol a Munkacsoport szakkoordinátora, Klébert Antal fogadott minket. Egy rövid megnyitó után el is indultunk első terepi programunkra. A rövid, 5 km-es kirándulás során nyaktekercs revíreket kerestünk, kihelyeztünk egy speciálisan nyaktekercs számára készített odút és elsajátíthattuk a harkályfajok keresésének terepi gyakorlatát. Túravezetőink Gerard Gorman, szakosztályunk elnöke és Klébert Antal voltak. Az időjárás sajnos nem kedvezett nekünk, esős, szeles időben madarásztunk. Sétánk során láttunk és/vagy hallottunk nagy fakopáncsot, közép fakopáncsot, kis fakopáncsot, nyaktekercset, kirepülés előtt álló hollófiókákat a fészekben, hamvas rétihéját, héját, erdei pityert, mezei pacsirtát, erdei pacsirtát, citromsármányt, örvös légykapót és hantmadarat is. Visszaérkezés után megvacsoráztunk, jóízűen elfogyasztottuk Mohácsi Domonkos dámszarvas pörköltjét, melyet ezúton is köszönünk Neki! Az este folytatásaként meghallgathattuk Klébert Antal előadását, amelyben bemutatta az új nyaktekercs felmérési protokollt. Ezt követően, az est zárásaként Gerard Gorman vezetésével részt vettünk egy nagyon tanulságos nyaktekercses kvízjátékban, ahol sok új információt tudhattunk meg a fajról. Nem csak a programok során szerezhettünk új ismereteket, hanem az esti kötetlen, szakmai beszélgetések során is. Ezekből a történetekből, tapasztalatokból és tudásból még több motivációt szereztünk.


Fotó: Sztrehárszki Lili
 


Fotó: Sztrehárszki Lili



A kvíz nyertese, Koleszár Sándor
Fotó: Sztrehárszki Lili
 


Fotó: Horváth-Mühlhauser Gábor

Vasárnap, reggeli után elindultunk, hogy az esti, elméleti előadás után élesben is kipróbálhassuk a nyaktekercs felmérési protokollt. Egy előre megtervezett útvonalon 11 ponton álltunk meg 300 méteres közökkel. Minden ponton először 2 percet figyeltünk, hallgatództunk. Amennyiben láttunk vagy hallottunk nyaktekercset, nem játszottunk hangot, csak feljegyeztük az észlelést, ha pedig nem hallottunk, lejátszottuk a hangot, majd ismét vártunk 2 percet. A hangot kétszer lehet lejátszani, de ha a második lejátszás után sem észleljük a madarat, akkor tapasztalatainkat feljegyezzük és továbbhaladunk. Szerencsére több ponton is sikerült látnunk és hallanunk nyaktekercset, felmérésünk és a módszer is sikeresnek bizonyult.


Fotó: Horváth-Mühlhauser Gábor
 


Fotó: Horváth-Mühlhauser Gábor

Egy igazán tartalmas, jó hangulatú hétvégét töltöttünk el a harkályokért rajongók szűk körében. Sokat tanultunk és tapasztaltunk ezalatt a két nap alatt.
Már nagyon várjuk a következő találkozást!

 

Molnár Petra, Sztrehárszki Lili