Az MME Monitoring Központ
Az MME Monitoring Központja az 1990-es évek elején kezdte meg működését, s azóta több országos állományfelmérő és monitoring programot indított el, melyek sikerét elsősorban a felmérőmunkába bekapcsolódó jelentős számú önkéntesnek köszönhetjük.
Összeállította: Nagy Károly
Bevezető - Az MME Monitoring Központja
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Monitoring Központja 1998-tól új felmérő programot indított a gyakori, jól ismert fészkelő madaraink állományában bekövetkező változások hosszú távú nyomon követésére. A program elindításának előzménye, hogy az Európai Madárszámlálási Tanács (EBCC) egy olyan egységes módszer szerinti felmérő programot szeretett volna indítani Európában, mellyel hatékonyan lehet követni a főbb élőhely-típusokon végbemenő változásokat, az ott fészkelő madárállományok alapján.
A módszer kidolgozására az EBCC vezetősége Magyarországot kérte fel, s az első években az angol RSPB finanszírozta az Európában modellnek tekintett monitoringot.
A program jó lehetőséget nyújt ahhoz, hogy például az EU csatlakozásnak a környezetre és az élővilágra kifejtett hatásait a madarak segítségével mérni tudjuk, s kellő időben fel tudjuk hívni a figyelmet a nemkívánatos változásokra.
A monitoring története bővebben
Az MME-ben annak 1974-es megalakulásától kezdve zajlanak a madarak hazai előfordulásával és egyedszámával kapcsolatos adatgyűjtő programok, de a Monitoring Központ csak a 90'-es évek óta működik és koordinálja ezt a munkát.