A téli madáretetés alapjai

Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. Ezek a madarak az evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetően - melynek egyik fontos elemét éppen a madárvonulás jelenti - természetesen emberi segítség nélkül képesek túlélni a telet, amit az etetés helyi szinten könnyebbé tehet számukra.

Vörösbegy téli madáretetőn (fotó: Orbán Zoltán)

Vörösbegy téli madáretetőn (fotó: Orbán Zoltán)


"Nekünk mosolyt csal az arcunkra a reggeli kelés után kikukkantani
a madáretetőbe, ahol olyankor már nagy a nyüzsgés!"
(bejegyzés az MME Facebook oldalán)

 

ÖSSZEFOLGALÁS

  • Az etetési időszak az első tartós fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, december elejétől március második feléig tart. 
  • Az ivó- és fürdővíz mellett a madaraknak adható eleségek három csoportba sorolhatók, ezek mellett mással ne kísérletezzünk, mert az etető madarai nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők:
    • magvak - elsősorban (fekete) napraforgó, amibe keverhető apró szemű köles;
    • gyümölcs - elsősorban alma, továbbá olyan szedhető bogyók, mint a vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa;
    • állati zsiradék - elsősorban kacsa-, liba- és sertésháj, illetve cinkegolyó (lehetőleg nem hálós kiszerelésű.
  • Az etető mellett itassunk is, pontosabban az etetést érdemes az egész évben működtetett itató mellett elkezdeni decemberben, mert több faj számára a téli ivó- és fürdőhely jelenti az igazi vonzerőt.
  • Áprilistól már nem szabad etetni, mert ez a fiókák tömeges pusztulását okozhatja.

 

tartalom gomb

 

Mettől meddig tart az etetési időszak? 

November-decembertől márciusig.

Az etetés Magyarországon a tartós fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, dátum szerint november-decembertől március végéig tart, és ebben az időszakban bármikor elkezdhető, de a minél nagyobb madárforgalom érdekében érdemes a szezon elején elkezdeni.

 

Ilyenkor csak az etetőről táplálkoznak a madarak?

Nem.

Az állandó hazai madárfajok, illetve az északi költőállományok ősszel rajtunk átvonuló, hozzánk érkező képviselői éppen azért tudnak hosszabb rövidebb időre megállni vagy áttelelni nálunk, mert ilyenkor is megtalálják a természetes táplálékforrásokat: az őszre beérő magvakat, gyümölcsöket és bogyókat, továbbá a hullott lombban, a kéregrepedésekben, ágvillákban, fali repedésekben áttelelő rovarokat. Amint ez elfogy, továbbállnak, ha pedig a kóborló, vonuló próbálkozó madarak nem találnak elegendő vagy megfelelő táplálékot, azonnal otthagyják a területet.


A gyepet alkotó növényfajok szemmel gyakran alig láthatóan apró magjai
egész évben táplálékot jelentenek a magevőknek – ezért is lenne fontos,
hogy a kertek és parkok füvén is maradjanak nagy nyíratlan foltok
(videó: Orbán Zoltán)


És mindezt a gyakorlatban is megtapasztaljuk, ha működtetünk etetőt. Nagyon feltűnő ugyanis, hogy a madarak nincsenek folyamatosan ott, egy-egy órából alig néhány percig tart a nyüzsgés, majd akár 20-30 percre is eltűnnek egyik pillanatról a másikra.  

 

MIVEL ETETHETJÜK A MADARAKAT?

A téli etetőkön alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatóak: magvak, gyümölcs és állati zsiradék, melyeket együtt érdemes alkalmazni és így biztosak lehetünk abban, hogy az ivó- és fürdővízzel együtt az etetők minden madarának minden igényét ki tudjuk elégíteni.  

 

1. Olajos magvak

A legfontosabb, ár/érték arányban is a legjobb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított, nem hántolt (héjas) fekete (ipari) napraforgó, amibe apró szemű magvakat: kölest, muhart, mákot stb. is lehet keverni.


A csíz az egyik legkisebb termetű magevő az etetőn, de még ez a faj is gond nélkül
fogyasztja a napraforgómagot (videó: Orbán Zoltán)

 

2. Alma és bogyótermések

Hullott, illetve fákon maradt almát mi magunk is gyűjthetünk, ha pedig vásároljuk, elegendő a legolcsóbbat választani, emellett a településeken könnyen gyűjthető bogyókkal is etethetünk

Az almát és a bogyófürtöket bokrok és fák ágcsonkjaira felszúrva, felkötözve a legjobb kihelyezni, de néhány almát a talajra, az etetőbe is tehetünk. 

Ezeket a gyümölcsöket a gyengébb csőrű, alkalmi áttelelő rovarevő madarak is fogyasztani tudják, a barátposzáták szinte kizárólag ezt fogyasztják az etetőn.


Áttelelő barátposzáta alma etetőn (videó: Orbán Zoltán)

 

3. Állati zsiradék

A leginkább környezetbarát megoldás ökölnyi-kétökölnyi kacsa-, liba-, sertésháj, sertés zsírszalonna vagy faggyú kifüggesztése fák, bokrok ágaira. A közkedvelt cinkegolyó esetében törekedjünk a kisebb ökológiai lábnyomot jelentő műanyagháló-mentes, illetve XL méretű változatok (lásd a lenti videón) használatára.


Nagy fakopáncs óriás cinkegolyón, tematikus harkálykertben (videó: Orbán Zoltán)

 

+ 4. Ivó- és fürdővíz

Azok, akik télen is itatják a madarakat tudják, hogy szárnyas kosztosaink majdnem olyan gyakran, egyes fajok gyakrabban láthatók az itatón inni és fürödni, mint az etetőn táplálékot csipegetve.


Balkáni fakopáncs talajetető itatóján (videó: Orbán Zoltán)

 

A felsoroltakon kívül ne kísérletezzünk mással, mert:

  • ezeket nem ismerik, és ezért (megromlás előtt) nem is fogyasztják a madarak;
  • drágák;
  • fokozott élelmiszerpazarlást jelentenek;
  • jelentősen nagyobb az ökológiai lábnyomuk;
  • romlandók lehetnek;
  • nagy mennyiségben és tartósan fogyasztva, különösen romlottan (ilyen például az avas dió és szalonna, a penészes vagy nedvesen erjedő kenyér), veszélyesek lehetnek a madarak egészségére;
  • különösen az 1. ponthoz kapcsolódva, az elvileg még szóba jöhető különböző magvak, termések kapcsán az alapelv az, hogy ha nem biztos az ember egy eleség megfelelőségéről, akkor úgy kell venni, hogy az nem megfelelő, ezért nem szabad odaadni a madaraknak. 

Végül, de nem utolsó sorban azt is tartsuk szem előtt, hogy a madarak nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők.

 

Hol és hogyan etessünk?

A legjobb etetőhely a rövid füvű vagy földes, a hullott lombtól elgereblyézett talaj, itt a földre is kiszórhatjuk, de nagyobb méretű műanyag virágalátétbe is tehetjük a magvakat és néhány almát. De ha lehetőségünk van rá, többféle magasságban (lábazat, ablakpárkány, erkély) is etessünk, mert így egyszerre több és többféle madarat láthatunk vendégül. 

A nagyobb befogadóképességű etetők jobbak, mint a kicsik, mert utóbbiakat gyakrabban, akár naponta után kell tölteni. Léteznek fél-egyzsáknyi magot befogadó önetetők, melyeket elegendő lehet néhány hetente vagy etetési időszak hónapjai alatt egyszer-kétszer feltölteni.

Számos etetőtípus, köztük cinkegolyó-konténerek is megtalálhatók az MME web boltjában.

 

Az etetés folyamatosságáról

Az énekesmadarak téli etetésével kapcsolatban mélyen beépült a köztudatba, hogy „Ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba, mert a madarak bajba kerülnek." Szerencsére a helyzet messze nem ennyire rossz! Amint ugyanis érzékelik, hogy az etetőben fogy az eleség, egyből odébb állnak. Ebből következően akkor is nyugodtan elkezdhetjük a tél elején az etetést, ha tudjuk, hogy még a szezonban el fogunk utazni, így lesz olyan időszak, amikor nem tudjuk újratölteni az etetőt, mert ez nem sodorja veszélybe a madarakat.

 

Kötelező etetni a madarakat?

Nem. 

A Magyarországon maradó és telelni hozzánk érkező madárfajok képviselői emberi segítség nélkül képesek átvészelni a telet. Azért nem vonulnak el, illetve azért vándorolnak, kóborolnak hozzánk, mert itt ősszel és télen is megfelelő táplálékot találnak. Ha pedig az időjárási szélsőségek (elsősorban a hólepel) vagy a természetes táplálékbázisok kiürülése miatt ez a helyzet megváltozik, a madarak területet váltanak, gond nélkül továbbrepülnek.

 

Nyáron is szabad etetni a madarakat?

Nem!

Ez nemcsak szükségtelen, de a fiókákra közvetlen életveszélyt is jelent.

  

MME_YouTube_csatorna_lejatszasi_listak_oldal_1_honlapra.JPG
Figyelmébe ajánljuk az MME YouTube csatornáját, ahol ezres nagyságrendű videóból válogathat 
a kezdőoldalon vagy a tematikus összeállításokat tartalmazó lejátszási listák fülön,
a téli madáretetésről itt >>
 
Orbán Zoltán: Madárbarátok nagykönyve - külső borító
Amennyiben érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a kertben végezhető mindennapi gyakorlati
madárvédelem, a Madárbarátok nagykönyvét ajánljuk figyelmébe (bolt >>), ...
 
Orbán Zoltán: Madármegfigyelők kézikönyve - külső borító
... ha pedig szeretné jobban megismerni, meg is határozni az eközben látott madarakat, 
a Madármegfigyelők kézikönyve segíthet önnek (bolt >>)
 

Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!

 

Orbán Zoltán