A 4. Téli madárles lakossági madárszámlálási akció eredményei
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Téli madárles címmel negyedik alkalommal hirdette meg a 13 héten át tartó, nagy sikerű országos madárszámlálást 2025. december 06. – 2026. február 28. között. Az akció célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő, a madáretetőknél előforduló madarak megfigyelésébe és a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) programba.
A 2025/2026-os Téli madárles során 790 résztvevő, 389 település 915 helyszínéről, 5 115 félórás felmérés során 101 madárfaj, 146 758 egyedéről számolt be:
A 10 leggyakoribb faj teszi ki a madáretetőknél megfigyelt madarak 87%-át:
- széncinege: 10 595 alkalommal 33 848 példány
- mezei veréb: 3 716 alkalommal 28 959 pld.
- tengelic: 1 811 alkalommal 16 692 pld.
- házi veréb: 1 849 alkalommal 13 431 pld.
- kék cinege: 3 656 alkalom 7 169 pld.
- fekete rigó: 3 384 alkalommal 7 163 pld.
- zöldike: 1 801 alkalommal 6 793 pld.
- balkáni gerle: 2 194 alkalommal 6 710 pld.
- erdei pinty: 1 275 alkalommal 3 518 pld.
- őszapó: 556 alkalommal 2 673 pld.
Tavalyhoz képest a házi veréb visszaszorult a 6. helyről újra a 3. leggyakrabban megfigyelt faj volt. A tízes listáról lekerült a vörösbegy és a barátcinege, újonnan felkerült az erdei pinty és az őszapó.
Az adatokat főként az MME által fejlesztett Turdus applikáción keresztül rögzítették a megfigyelők, azonban az okostelefonoktól idegenkedő madarászokra gondolva az MME internetes adatbázisában is lehetett a megfigyeléseket rögzíteni. Utóbbi előnye, hogy négyféle, dátumra szűrhető statisztikai összesítést is le lehet belőle hívni, ami a térképes megjelenítéssel együtt bárki számára elérhető.
A téli akció után, április 1-től június 30-ig tart a tavaszi időszakban megfigyelhető állatokra kialakított adatgyűjtés, a Tavaszi természetles, továbbá a lakosság kedvenc madarait, a fecskéket és gólyákat leltárba vevő két felület, a Fecskeles és Gólyales. Az autók által elütött, áramütés vagy ütközés következtében elhullott madarakról a Turdus applikáció TOTEM moduljában lehet adatokat rögzíteni.
Köszönjük a részvevők lelkesedését és rendkívül hasznos közreműködését és ne felejtsd, ha akárcsak egy megfigyelés adatait osztod meg velünk, számít, ha velünk számolsz!
személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk
munkáját. Köszönjük!