2024.10.27
Bükki Helyi Csoport

Kékgalamb sztori - Szitta Tamás tollából

A holtfa csúcsa ideális parkoló volt a kékgalambok számára a fészekre való repülés előtt.

Idén baráti kérésnek eleget téve több napot eltöltöttem feketeharkály odúkban költő kékgalamb fészkeket figyelve, azokat dokumentálva. Mivel az átlag madarász ritkán keveredik hasonló helyzetbe, úgy gondoltam közzéteszem e megfigyelések néhány eredményét. 

A Cserépfalu környéki idős bükkösökben több olyan helyet ismerek, ahol számos (5-8) elhagyott fekete harkály fészek található, melyben kékgalambok is költenek. A megfigyeléseket június közepén kezdtem ezekben a revírekben, ahol a kékgalambok folyamatos jelenléte, rivalizálása, párzása, búgása bizonyossá tette fészkelésüket. Ennek ellenére odúból ki, vagy berepülő galambokat nem sikerült észlelnem egyik helyszínen sem.   Ez a tény azt látszik bizonyítani, hogy a kotló kékgalamb ritkán táplálkozik, odúját alig hagyja el.
Érdekes volt viszont megfigyelni, hogy egy fekete harkály több ízben megjelent az odúnál megvizsgálva annak tartalmát. Ugyanezt tette a már fiókás fészeknél egy hamvas küllő is. Széncinege és csuszka is bekukkantott a fekete

harkály elhagyott költőüregeibe.

fekete harkály
Ez a fekete harkály több ízben is benézett a kékgalamb által lakott és lakatlan odúkba, remélhetően nem valami "hátsó szándéktól" vezérelve.
A kékgalamb odú közelében levő holt fát gyakran használták madarak így a képen látható fiatal nagy fakopáncs, csuszkák, cinegék és fekete harkály.
A kékgalamb odú közelében levő holt fát gyakran használták madarak így a képen látható fiatal nagy fakopáncs, csúszkák, cinegék és fekete harkály.
A kékgalambok szálláshelyéül szolgáló feketeharkály odúk mindig közel egymáshoz, sokszor ugyanazon a fán találhatóak, így néha több madárfaj is költ szinkronban a kékgalambokkal.
A kékgalambok szálláshelyéül szolgáló fekete harkály odúk mindig közel egymáshoz, sokszor ugyanazon a fán találhatóak, így néha több madárfaj is költ szinkronban a kékgalambokkal.
Ez a csuszka is többször benézett a galambok által lakott odúba.
Ez a csuszka is többször benézett a galambok által lakott odúba.
A galambok többnyire "fékezés nélkül" préselik be magukat a szűk költöüregbe.
A galambok többnyire "fékezés nélkül" préselik be magukat a szűk költőüregbe.
Nehéz lendületet venni.
Az odúlakó madarak számára...
Start az odúból
...a legszűkebb bejárati nyílás az optimális...
A bejutás néha nagy küszködéssel jár...
...a predáció csökkentése miatt.
A hamvasküllő feltehetően táplálékot keresett az odúban.
Ez a hamvas küllő feltehetően táplálékot keresett az odúban.

 

Több sikertelen kiülést követően július közepétől lehetett megfigyelni fiókát etető öreg kékgalambokat, majd a hónap vége felé már nagy fióka kukucskált ki a fészekből. Az etető madarak némán, váratlanul érkeznek a fészekhez és azonnal bebújnak abba. Kifelé menet néhány másodpercig szétnézhetnek, hogy „tiszta-e a levegő”, de sokáig sosem időznek a fészek mellett.

Már majdnem röpképes fióka tekint ki az odúból. A kékgalambok gyakran a fiókák kirepülése előtt lerakják az újabb tojásaikat, többnyire kettőt.
Már majdnem röpképes fióka tekint ki az odúból. A kéklgalambok gyakran a fiókák kirepülése előtt lerakják az újabb tojásaikat, többnyire kettőt.
Meg kell fontolni a kirepülő kékgalambnak, hogy biztonságos-e a helyzet.
Meg kell fontolni a kirepülő kékgalambnak...
Meg kell fontolni a kirepülő kékgalambnak, hogy biztonságos-e a helyzet.
...hogy biztonságos-e a helyzet.
odúrendezés
Ha az odú nem kényelmes...
a galambok apró ágakat hordanak be, vagy ha fölöslegessé vált el is távolíthatják...
a galambok apró ágakat hordanak be, vagy ha fölöslegessé vált el is távolíthatják...
Az odú és lakója
Az odú és lakója
Fekete harkály repül el a kékgalamb odúja előtt.
Fekete harkály repül el a kékgalamb odúja előtt.

A kékgalamb köztudomásúan az egyik legtöbbször költő madárfaj. Nagyon korán, már tél végén megjelenhet a revírben és még augusztusban is költ. Újabban síkvidéki környezetben nagy csapatokban kitelelhet hazánk területén, zsákmányul szolgálva nappali és éjjeli ragadozóinknak.

Seregéllyel vegyes kékgalamb csapat
Seregéllyel vegyes kékgalamb csapatok...
A seregéllyel vegyes kékgalamb csapatok nem ritkák síkvidéki füves területeinken
...nem ritkák síkvidéki füves területeinken.
Kékgalamb síkvidéken
Kékgalamb síkvidéken

Egyszer volt alkalmam megfigyelni egy uráli bagoly kékgalamb zsákmányolását fényes nappal, a zsákmány elrejtését az őt megzavaró „madarásztól”. 

Uráli bagoly egy frissen elfogott kékgalamb tetemét őrzi.

Uráli bagoly (Fotó: Szitta Tamás)

Az odútelepek gyakori lakója a lódarázs, melynek jelenlétét madarunk elviseli, annak ellenére, hogy 1-1 darázs néha be-benéz a galambfészekbe is…  Egy júliusban még épülő darázs kolónia fészke szeptemberre már teljesen kitöltött egy fekete harkály által épített odút.

Az odúlakó madarak számára a legszűkebb bejárati nyílás az optimális a predáció csökkentése miatt.
Kékgalamb és lódarázs
Szitta Tamás