A veréb is madár
Hol találkozhat mezei verébbel?
Honnan lehet felismerni?
Szaporodása
Mit tesz a Magyar Madártani Egyesület a mezei verébért?
Mit tehet Ön a mezei verébért?
Így udvarol a veréb
Mi alapján választják az év madarát?
Magyarországon ma még erős állomány, több mint kétmillió pár található, de a riasztó nyugat-európai trend számunkra is figyelmeztető jel, hisz a csökkenést sokkal könnyebb megelőzni, mint visszafordítani.
Fotó: Lóki Csaba |
Hol találkozhat mezei verébbel?
Itthon még mindenfelé találkozhatunk mezei
Fotó: Vasuta Gábor |
A mezei veréb egyébként a Brit-szigetektől egészen Mandzsúriáig megtalálható. Ázsia déli részén, és Délkelet-Ázsiában más alfajai élnek, Japánban pedig a mezei veréb tölti be a házi veréb szerepét, Tokióban parkokban, épületek zugaiban fészkel.
Meglepődtem, amikor még az Egyenlítőtől délre, Celebesz szigetén is láttam mezei verebet. - mondta Bankovics Attila az MME elnöke. A bolygónk más részeire- Észak-Amerikába, Ausztráliába, és Új-Zélandra - betelepítették, és ezeken az élőhelyeken kis mértékben terjeszkedik is.
A mezei veréb kisebb, mint a városokból ismert házi veréb. A két rokon fajt gyakran összekeverik, pedig viszonylag könnyen elkülöníthetők. A mezei verébnek a feje oldalán piszkosfehér alapon, fekete, csepp alakú folt látható. Ilyen fülfoltja a házi verébnek nincsen.
A legkülönbözőbb üregekben fészkel, harkályodúban, út menti fák kikorhadt üregeiben, gólyafészek oldalában, a Tisza gáton a sorompó vascsövében, de szívesen elfoglalja a mesterséges fészekodúkat is. A fészek építésében a pár mindkét tagja részt vesz. Fűszálakból, papírdarabkákból, szalmaszálakból építik kócos fészküket, melyet pehelytollakkal bélelnek puhára. 5-7 tojást raknak, a hím néha besegít, és ül egy kicsit a tojásokon. A csupasz fiókák 13-14 nap alatt kelnek ki, és további 16-18 nap múlva már el is hagyják a fészket. Mindkét szülő szorgalmasan eteti őket. 1969-ben egy ornitológus megfigyelte, hogy a szülők óránként ötvenhét amerikai szövőlepkét vittek a fészekhez.
Mit tesz a Magyar Madártani Egyesület a mezei verébért?
Az MME Monitoring Központjának irányításával
Fotó: Molnár Zoltán |
A vidékfejlesztésre fordítható keret elosztása, a tervek szakmai tartalma, valamint a végrehajtásban résztvevők szemlélete közvetetten bár, de jelentős hatást gyakorolhat hazánk változatos élővilágára, így a mezei veréb állományára is.
A Madártani Egyesület szakemberei ezért ott vannak a hazai és nemzetközi lobbiszíntereken, annak érdekében, hogy természetvédelmi szempontból kedvező irányba befolyásolják a környezetpolitikai döntéshozatalt. Dolgoznak az Európai Unió társadalmi szervezetekkel működő szakmai bizottságaiban, például a BirdLife Task Forces csapatában, és részt vesznek a hazai szaktárcák - a Földművelésügyi és Környezetvédelmi Minisztériumok - egyes döntéselőkészítési folyamataiban.
A Madártani Egyesület munkatársai részt vettek az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégia és Terv kialakításában és a társadalmi kontroll gyakorlóiként jelen vannak az agrár- és vidékfejlesztési programok (AVOP, NVT) monitoring bizottságaiban.
Mit tehet Ön a mezei verébért?
Legyen pártoló tagja egyesületünknek, így hozzájárulhat ahhoz, hogy természetvédelmi szempontból kedvező jogszabályok születhessenek, és tagdíjával támogatja az MME természetvédelmi munkáját.
Mivel az MME nem profitorientált szervezet, munkánk jelentős részben magánszemélyek adományaitól függ. Adományt bármikor utalhat az MME számlájára, a közlemény rovatban azonban kérjük, tüntesse fel a veréb szót, hogy támogatását a megfelelő helyre szortírozzuk. Az MME számlaszáma: 11712004-20011215.
A Magyar Madártani Egyesület kiemelten közhasznú szervezet, ezért az adományozót befizetése után adókedvezmény illeti meg. Ennek mértéke magánszemélyek esetén a befizetett összeg 30%-a, de legfeljebb 50 000 Ft.
Amennyiben 1000 forint, vagy annál nagyobb összegű adományát az MME boltjában vagy a Tengerszem üzleteiben fizeti be, adományáért cserébe egy elegáns fém kitűzőt kap.
Vegyen részt a gyakorlati madárvédelemben!
Ha lakóhelye közelében vannak mezőgazdasági területek, parkok, erdőfoltok, gazdasági épületek, akkor kihelyezhet a mezei verebek számára mesterséges fészekodút. Az úgynevezett B odút szívesen foglalják el a cinegék mellett a verebek is. Az odút megvásárolhatja, vagy megrendelheti az MME boltjában.
Őrizze meg az idős, odvas fákat!
Hagyjon fel a tarlóégetéssel!
Amennyiben Ön gazdálkodó, vagy földtulajdonos,
Fotó: Lóki Csaba |
Alkalmazzon integrált növényvédelmi technológiákat, vagy folytasson ökológiai gazdálkodást, így amellett, hogy megvédi terményét, óvja területe természeti értékeit és pénzét sem költi feleslegesen. A lehetőségeket mérlegelve tervezze meg pontosan, hogy milyen növényfajokat, milyen elhelyezkedéssel, és milyen arányban kíván termeszteni. Ha a terület talajtani és éghajlati viszonyainak megfelelő növényeket termeszt, kevesebb növényvédő szert kell majd felhasználnia.
A hazánkban is kezdődő, egyelőre még csak időszakos túltermelési válságokat külföldön ugar s parlagterületek beiktatásával próbálják csökkenteni. Ezeknek a területeknek komoly természetvédelmi jelentősége van, számos védendő növény- és állatfajnak adnak otthont, amelyek ide szorulnak vissza a nagyüzemi táblákról.
További állományadatokért látogasson el az MME Monitoring Központjának honlapjára.
Mi alapján választják az év madarát?
A Magyar Madártani Egyesület immár 27 éve választja meg az év madarát. A döntést mindig alapos mérlegelés előzi meg. A kiválasztás szempontjai különbözőek: a faj tényleges veszélyeztetettsége, hirtelen állománycsökkenés, kiemelt védelmi akció, vagy éppen az aktív védelem népszerűsítése.
Az Év Madarának támogatója a Syngenta Kft.